Připomínka zborovské bitvy, vložení poselství do schránky

Na pražském Vítkově proběhl slavnostní akt vložení poselství představitelů České republiky do pamětní schránky, která je určena pro Bratrskou mohylu v Kalynivce. Mohyla nacházející se nyní území západní Ukrajiny připomíná bitvu u Zborova v roce 1917, která měla klíčový význam pro vznik Československa. Aktem na Vítkově také byly zahájeny oslavy stoletého výročí zborovské bitvy, které se odehrála 1. – 2. července 1917.

 

Bitva u Zborova představovala první významné vystoupení Československých legií na východní frontě. Úspěch čs. jednotek byl výrazný, legionářům o síle zhruba 3 500 mužů se podařilo zajmout přes 3 300 rakouskouherských vojáků. Bitva také sehrála zásadní úlohu při vytváření historické paměti v období první republiky, k jejímu odkazu se hlásila tehdejší armáda i státní složky.

V pražském Národním památníku na Vítkově, symbolicky před hrobem neznámého vojína od Zborova, proběhl v pondělí 26. června slavnostní akt, při kterém byla do kovové schránky uložena poselství od představitelů České republiky, prsť z Bílé hory a seznam padlých legionářů. Tato schránka bude na začátku července umístěna nedaleko Zborova do zrekonstruované mohyly, pod níž spočívají padlí legionáři z bitvy u Zborova.

Mohyla byla vybudována poblíž místa bitvy po první světové válce, v roce 1922 do ní byly přeneseny ostatky legionářů padlých během zborovské bitvy. Při národní pouti v roce 1927, tedy při oslavách deseti let od bitvy u Zborova, byly do dutiny vloženy listiny od úřadů, seznam padlých legionářů či prsť z Bílé hory, což mělo symbolizovat, že Zborov napravil bělohorskou porážku. Při nedávné opravě mohyly však bylo v jejím vnitřku objeveno prázdné místo, původní listiny zde již nebyly. I proto budou nahrazeny novými.

Do současné, tedy nové schránky byly umístěny list od prezidenta Miloše Zemana, list z Úřadu Vlády České republiky, z Ministerstva obrany České republiky, z Vojenského historického ústavu Praha, Čs. obce legionářské. Zástupkyně Sdružení Čechů z Volyně také umístila do schránky prsť z Bílé hory.

Mohyla v Kalynivce byla opravena ministerstvem obrany, její stav byl již havarijní. Na čelo mohyly se vrátí replika původní mosazné pamětní desky, která se ztratila v průběhu druhé světové války, a po 100 letech na ni budou umístěna jména padlých, která doposud chyběla.

Výročí legendární bitvy, která měla vliv na pozdější vznik samostatného Československa, si mohou lidé připomenout i první červencový víkend přímo na místě bojiště. Národní pouť ke Zborovu pořádá Československá obec legionářská, zúčastní se jí politici, vojáci i členové historických spolků.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha