Přistávací modul kosmické lodě Sojuz-28

Jednou ze stěžejních událostí roku 1978 bylo bezesporu vyslání prvního československého kosmonauta do vesmíru. Tehdejší vládnoucí režim tuto událost bezezbytku propagandisticky využil k vylepšení svého obrazu a upevnění stávající moci.

 

Dne 2. března 1978 odstartovala v 15 h 28 min 10 sec greenwichského času z kosmodromu Bajkonur kosmická loď označená SSSR-Sojuz-28. Na její palubě se nacházela mezinárodní posádka ve složení: velitel Alexej Alexandrovič Gubarev a kosmonaut-výzkumník Vladimír Remek. Posádka poté provedla spojení s orbitální stanicí Saljut-6, řadu vědeckých experimentů, pozorování a úspěšné odpoutání. Návrat přistávacího modulu s kosmonauty proběhl 10. března 1978 v 13 h 44 min 40 sec UTC v poušti 310 km západně od města Celinograd.

Let trval celkem 190 h 16 min 30 sec, loď dosáhla maximální výšky 358 km nad povrchem Země a celková uletěná vzdálenost byla 5 279 898 km. Sojuz-28 byla pilotovaná loď s dvoučlenou posádkou, skládající se z přistávacího modulu, orbitálního prostoru a agregátového prostoru. Loď umožňovala přiblížení a spojení s orbitální stanicí Saljut-6 a přechod její posádky. Návratová kabina sloužila jako pilotní kabina během startu, přistání a motorických manévrů. Povrch byl kryt tepelným štítem, chránícím konstrukci před aerodynamickým ohřevem během vstupu do atmosféry. Byly zde umístěny řídící a navigační systémy lodě, dvě tvarovaná křesla pro kosmonauty, palubní deska, ovládací prvky lodě a součásti přistávacího systému.

Při sestupu z orbity se ve výši 9 km otevíral brzdící padák a za ním hlavní vrchlík padákového systému, který zbrzďoval přistání. Těsně před dosednutím se spínaly ve výši 1 m prachové motory, určené pro měkké přistání. Aby bylo možné modul po přistání co nejdříve najít, byl tento vybaven rádiovými systémy, které umožňovaly jeho automatické zaměření doprovodným týmem.

Přistávací modul byl slavnostně předán do sbírek tehdejšího Vojenského muzea – Expozice letectví a kosmonautiky dne 25. dubna 1981 po letecké přepravě ze Sovětského svazu. Od té doby byl vždy vystaven jako jeden z nejvyhledávanějších exponátů v hangáru č. 40.

Technické údaje:

Průměr modulu 2 650 mm

Délka modulu 2 200 mm

Hmotnost modulu 2 800 kg

 

Jan Sýkora

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha