Projekt 300 – 100 LET, který vytvořil VHÚ k stému výročí republiky, vstoupil do své druhé části

V letošním roce si připomínáme rovných 100 let od založení Československa, ale i další osmičková výročí: 1938, 1948, 1968. Vojenský historický ústav Praha připravil pro své webové stránky PROJEKT 300 – 100 LET, ve kterém jsme vám zatím představili 100 významných osobností naší moderní vojenské historie. Nyní se na webových stránkách objevuje další část projektu: 100 unikátních předmětů ze sbírek VHÚ, které se vztahují k naší státnosti a 100 letům od založení Československa.

 

 

Články patřící do rubriky PROJEKT 300 – 100 LET se objevují vždy v levé části naší hlavní webové stránky, na každý den je připraven nový článek. V polovině června jsme dovršili první část projektu, představili jsme rovnou stovku československých a českých představitelů vojenské sféry. Od legionářů, vojáků první světové války, přes významné důstojníky a generály první republiky, k početné skupině vojáků druhé světové války, až k vojenským představitelům poválečné éry. Samozřejmě jsme nemohli zapomenout ani na představitele Armády České republiky po roce 1993.

Druhá část PROJEKTU 300 – 100 LET je věnována sbírkám Vojenského historického ústavu Praha. Představíme vám 100 předmětů, které provázely naši státnost, patří k naší moderní vojenské minulosti. Předměty jsou vybrány tak, aby vyváženým způsobem ilustrovaly nejen celé stoleté období, ale aby také zmapovaly šíři našich sbírek, zahrnovaly její jednotlivé části. Představena tak bude sbírka dělostřelecká, automobilové a těžké bojové techniky, letecká, stejnokrojů a výstroje, faleristiky, chemických zbraní, ženijní, ale také výtvarného umění, hudebních nástrojů a další. Autory článků jsou pracovníci VHÚ – kurátoři jednotlivých sbírek.

Během prázdninového období a v září tohoto roku si tak budete moci každý den procházet jednotlivými exponáty. Po skončení této druhé části bude následovat třetí závěrečná, v níž vám představíme četné palné zbraně z našich sbírek, opět se vztahem k historii našeho státu za posledních 100 let.

Všechny již zveřejněné články z PROJEKTU 300 – 100 LET naleznete v Archivu článků. Celý archiv již zveřejněných článků je k dispozici v složce SBÍRKY, která je v hlavním menu na úvodní stránce, a to v řádku nazvaném PROJEKT 300 – 100 LET, archiv článků. Přehledem článků na hlavní stránce vlevo nahoře je možné také listovat, vždy pozpátku, podobně jako je tomu nyní v rubrice Exponát dne.

PROJEKT 300 – 100 LET jsme zahájili 7. března tohoto roku, v den narození Tomáše Garrigue Masaryka (7. 3. 1850). Od 7. března zbývá do konce roku 2018 rovných 300 dní.

Pod rubrikou PROJEKT 300 – 100 LET naleznete také oficiální logo, která bylo vytvořeno k oslavám výročí 100 let od vzniku Československa. Pokud na logo kliknete, objeví se vám webová stránka Oslavme společné století, kde naleznete přehled nejrůznějších akcí a událostí vztahujících se k letošnímu výročí.

RED

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha