Projekt 300 – 100 LET, který vytvořil VHÚ k stému výročí republiky, vstupuje do své závěrečné části

V letošním roce si připomínáme rovných 100 let od založení Československa, ale i další osmičková výročí: 1938, 1948, 1968. Vojenský historický ústav Praha připravil pro své webové stránky PROJEKT 300 – 100 LET, ve kterém jsme vám zatím představili 100 významných osobností naší moderní vojenské historie a dalších 100 artefaktů ze sbírek VHÚ. Od neděle 23. září se na webových stránkách objeví závěrečná část projektu: 100 unikátních zbraní ze sbírek VHÚ, které se vztahují k naší státnosti a 100 letům od založení Československa. Jde o pistole, pušky, chladné zbraně, dělostřeleckou techniku, automobilovou a další těžkou techniku.

 

Články patřící do rubriky PROJEKT 300 – 100 LET se objevují vždy v levé části naší hlavní webové stránky, na každý den je připraven nový článek. Autory článků jsou pracovníci VHÚ – kurátoři jednotlivých sbírek a historici.

V polovině června jsme dovršili první část projektu, představili jsme rovnou stovku československých a českých představitelů vojenské sféry. Od legionářů, vojáků první světové války, přes významné důstojníky a generály první republiky, k početné skupině vojáků druhé světové války, až k vojenským představitelům poválečné éry. Samozřejmě jsme nemohli zapomenout ani na představitele Armády České republiky po roce 1993.

Druhá část PROJEKTU 300 – 100 LET byla během letních dní věnována sbírkám Vojenského historického ústavu Praha. Šlo o 100 předmětů, které provázely naši státnost, patří k naší moderní vojenské minulosti. Předměty byly vybrány tak, aby vyváženým způsobem ilustrovaly nejen celé stoleté období, ale aby také zmapovaly šíři našich sbírek, zahrnovaly její jednotlivé části. Představena byla sbírka letecká, stejnokrojů a výstroje, faleristiky, chemických zbraní, ženijní, ale také výtvarného umění, hudebních nástrojů a další.

Nyní přichází na řadu třetí, závěrečná část PROJEKTU 300 – 100 LET.  V ní vám představíme četné palné zbraně z našich sbírek, ať už jde o pistole, pušky, samopaly a další. Vedle nich se budou objevovat chladné zbraně, tedy šavle, bodáky atd. Ke slovu se dostane také dělostřelecká technika, společně s ní i atraktivní těžká vojenská automobilová a jiná pozemní technika: tanky, transportéry atd.

Všechny již zveřejněné články z PROJEKTU 300 – 100 LET naleznete v Archivu článků. Celý archiv již zveřejněných článků je k dispozici v složce SBÍRKY, která je v hlavním menu na úvodní stránce, a to v řádku nazvaném PROJEKT 300 – 100 LET, archiv článků. Přehledem článků na hlavní stránce vlevo nahoře je možné také listovat, vždy pozpátku, podobně jako je tomu nyní v rubrice Exponát dne.

PROJEKT 300 – 100 LET jsme zahájili 7. března tohoto roku, v den narození Tomáše Garrigue Masaryka (7. 3. 1850). Od 7. března zbývá do konce roku 2018 rovných 300 dní.

Pod rubrikou PROJEKT 300 – 100 LET naleznete také oficiální logo, která bylo vytvořeno k oslavám výročí 100 let od vzniku Československa. Pokud na logo kliknete, objeví se vám webová stránka Oslavme společné století, kde naleznete přehled nejrůznějších akcí a událostí vztahujících se k letošnímu výročí.

RED

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha