Vnitřní prostory Armádního muzea Žižkov, jak jste je dosud neviděli

Budova Armádního muzea Žižkov má před sebou významný mezník. Již brzy do ní vstoupí dělníci a začne zde zásadní rekonstrukce, na jejímž konci by mělo být zcela “nové” muzeum, s podstatně rozšířenými výstavními plochami a expozicí vojenství v nejmodernějším duchu. V tuto chvíli je dokončena etapa vyklízení muzejních ploch a následuje předání stavby do rukou stavebním firmám. Prohlédněte si fotogalerii, v níž vám nabízíme pohled na plochy muzea tak, jak jste je určitě ještě neviděli.

 

Armádní muzeum Žižkov bylo vystavěno v letech 1927-29 na úpatí pražského vrchu Vítkov v tehdy moderním konstruktivistickém duchu pro Památník osvobození. Na svou dobu šlo o skutečně reprezentativní a vysoce moderní stavbu. Za téměř devět desetiletí však nebyl komplex budov, který navrhl bývalý legionář a pozdější architekt Jan Zázvorka, nijak podstatněji opravován. Teprve současná rekonstrukce vdechne celému areálu skutečně nový život.

V přiložené fotogalerii vám nabízíme několik pohledů na výstavní sály tak, jak jste je neměli možnost vidět – a jak je v budoucnu také neuvidíte. Při pohledu na prostý skelet domu je patrné, jak velkoryse byl celý objekt koncipován. Světlo proudící velikými okny dává sálům jedinečnou atmosféru, na severozápadní straně je okny vidět i celé panorama staré Prahy s Hradčany v pozadí.

Tyto sály budou i po rekonstrukci pochopitelně využity pro expozici, ale okna nebudou tak “světelná”, jako je tomu při tomto pohledu. Vzhledem k ochraně exponátů není možné vystavovat muzejní předměty přímému světelnému záření.

Muzejní plochy se v budoucnu rozšíří například o podzemní prostory, v plánu je i skleněné zastřešení celého nádvoří muzea. Snímky ukazující budoucí podobu muzea najdete na konci fotogalerie.

RED

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha