Vojenská tematika stále láká, to ukázal letošní lešanský otevírací den

Vojenská tematika stále láká, to ukázal letošní lešanský otevírací den

25. 05. 2013

Otevírací den ve Vojenském technickém muzeu Lešany u Týnce nad Sázavou navštívilo i přes chladnější a občas deštivé počasí přes pět tisíc diváků. K vidění byla vojenská technika mnoha druhů: pozemní i vzdušná, současná a minulá, zahraniční i domácí výroby.

Sobotní brzké ráno 25. května rozhodně neslibovalo teplý jarní den, spíš chladné aprílové počasí. Teplota pod deset stupňů a déšť. I přes tuto nepřízeň se ale do areálu Vojenského technického muzea Lešany vydaly davy návštěvníků, jejichž počet kulminoval před jedenáctou hodinou, kdy se rozběhl ve zdejší aréně zahajovací program letošní muzejní sezóny.

Právě v tu dobu také ustal jemný déšť a teplota stoupla. Dobré počasí pak vydrželo prakticky až do konce první části programu. „Jsme nesmírně rádi, že i přes poněkud nevlídné počasí přišlo do Vojenského technického muzea Lešany opět tolik návštěvníků, milovníků vojenské historie i příznivců armádní tematiky,“ komentoval otevírací den ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Aleš Knížek. „Pro nás má tato akce skutečně důležitý význam, protože jde o největší oslavu dvacetiletí existence Armády České republiky ze strany VHÚ. Jsme rádi, že můžeme nejširší veřejnosti tuto skutečnost připomenout.“

Před více než pěti tisíci diváky se v aréně odehrála pozoruhodná přehlídka vojenské techniky od konce 30. let 20. století až do současné doby. Dokumentovala tak různé éry, koncepce a strategie, jimž naše ozbrojené síly prošly. Od předmnichovské doby přes Varšavskou smlouvu až k mírovým zahraničním misím. Zajímavým zpestřením jistě byla i přítomnost klubu vojenské historie ze Slovinska, který se předvedl v uniformách meziválečné Jugoslávie, stejně tak ukázka výcviku služebních psů, kterou předvedla Veterinární základna Chotyně – včetně zábavné vložky „pes zneškodňuje agresivního hosta v restauračním zařízení.“

Diváky určitě musela zaujmout především přehlídka tanků – počínaje nevelkým, ale z technického hlediska unikátním tankem LT-38, přes sovětské „standardy“ v podobě T-55 a T-72, až k současné modernizované verzi T-72 M4CZ. Především tank T-55 se skutečně blýskl, tento stroj ze sbírek VHÚ totiž prošel v nedávné době restaurováním a vypadal s velkým bílým identifikačním číslem na boku velmi efektně.

Velký ohlas vyvolala ale i letecké technika. Konkrétně vrtulník Mi-17 z 24. základny dopravního letectva ve Kbelích, který v úvodu celého programu několikrát zakroužil nad arénou. Vděčnými, téměř akrobatickými leteckými kousky se předvedly i dva letouny Zlín Z-326, které byly v československé armádě známy pod označením C-305 a sloužily k výcviku pilotů. Krátce po poledni následoval i průlet nejmodernější techniky, letounů L-159 Alca.

Zajímavým příkladem současné techniky ve výzbroji Armády České republiky, jejíž dvacáté výročí existence celý den připomínal, byl bezesporu odminovací komplet Božena. Jde o na dálku řízené pásové vozidlo, které nese vpředu otočnou soustavu řetězů, která přivádí miny k výbuchu. Pro mnohé diváky bylo jistě překvapením, jak jistě a samozřejmě se tento stroj bez řidiče, řízený pouze na dálku jedním mužem, pohyboval. V závěru se dokonce řetězový „kombajn“ na vozidle roztočil a diváci mohli vidět téměř plné nasazení stroje.

Zajímavé bylo i srovnání tří obrněných vozidel určených pro pěchotu – BVP-1, BVP-2 a KOT Pandur. Předvedly se i moderní automobily Landa Rover Kajman, Humvee či Iveco. Vedle nich pak do arény vjely ale i krásně naleštěné historické nákladní vozy Tatra 111. Jeden z nich dokonce předvedl zcela unikátní výjezd na umělý kopec, který je navršený uprostřed arény. Těžký nákladní automobil s třemi nápravami vyjel na vršek nikoli po vyjetých kolejích, ale po trávě a z té nejstrmější strany. Byl to vynikající řidičský kousek, ale také důkaz, co všechno tento vůz vyráběný v letech 1942-1962 dokázal.

Po závěrečném defilé vojenských strojů, z nichž většina pocházela ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha a z Armády České republiky, následovala přestávka a pak finále otevíracího dne, bojová ukázka osvobození afghánských civilistů z rukou ozbrojených vzbouřenců. Ukázku předvedli členové aktivních záloh – 121. strážní prapor KVV Praha –Středočeský kraj. V té chvíli již nad arénou hustě pršelo, přesto však členové záloh vytrvali a jejich bojového (ale i hereckého) ducha počasí nijak nezlomilo. Jak poznamenal z hlasatelské věže jeden z dvojice moderátorů celého dne: „Nad suchou afghánskou pouští se překvapivě spustil český liják.“

Andrej Halada

 

Aktuálně



Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…
Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

06. 04. 2024
I v sobotu 6. dubna se můžete těšit na další díl seriálu Prima…