Vyšlo letošní třetí číslo čtvrtletníku Historie a vojenství

Vyšlo letošní třetí číslo čtvrtletníku Historie a vojenství

18. 10. 2017

Další vydání čtvrtletníku Historie a vojenství, které vychází pod hlavičkou Vojenského historického ústavu Praha, se ve svých stěžejních materiálech obrací jak do období krize polského komunistického režimu na počátku 80. let 20. století, tak se věnuje v závěrečné části třídílné série leteckému esu první světové války, krkonošskému rodákovi Eugenu Bönschovi.

 

Historie a vojenství číslo 3/2017 má na své obálce letecký výjev z první světové války a tím také anoncuje nejrozsáhlejší materiál, který zde čtenář nalezne.

Jiří Rajlich ve svém textu Šikovatel Eugen Bönsch (1897-1951) uzavírá skutečně zevrubný a detailní portrét rakousko-uherského leteckého esa; jde o třetí část celého textu, první dvě vyšly v předchozích letošních vydání Historie a vojenství. Tato část se věnuje letcovu působení v posledním válečném roce 1918. Je zde také přehledná tabulka leteckých vítězství, kterých Bönsch dosáhl na italské frontě v letech 1917-1918. A čtenář také nahlédne do tabulky nabízející seznam nejúspěšnějších rakousko-uherských letců podle počtu oficiálně potvrzených vítěztví; Bönsch je na osmém místě s 16 potvrzenými vítězstvími, nejlépe je na tom Godwin Brumowski s 39 vítězstvími.

Zajímavou součástí článku je závěrečná část věnovaná poválečné době, kdy se Eugen Bönsch vrátil domů do Krkonoš, konkrétně na Luční boudu, k rodinnému hospodaření. Na letectví však stále myslel, na přelomu 20. a 30. let se stal i jedním z propagátorů aviatického létání v Krkonoších, založil zde plachtařskou školu. Tuto část jeho kariéry dokumentuje bohatá fotografická výbava, kluzáky jsou zde vidět přímo na krkonošských loukách.

Dalším klíčovým materiálem třetího letošního čísla Historie a vojenství je text Akce Krkonoše: československé vojenské souvislosti polské krize. Prokop Tomek se zde snaží osvětlit československou vojenskou účast na připravované vojenské intervenci do Polska v roce 1980. Autor nejprve nastiňuje samotné události v Polsku během roku 1980, dále se věnuje již vojenským otázkám, například diviznímu taktickému cvičení Československé lidové armády. To se odehrálo v prosinci 1980. Autor v závěru konstatuje, že „tzv. cvičení Krkonoše neboli první realizovaná část spojeneckého cvičení „Sojuz-80“ v prosinci 1980 bylo nesporně první fází příprav na vojenskou intervenci Československé lidové armády do Polska.“ K intervenci nakonec nedošlo na základě politického rozhodnutí, které přišlo z Moskvy.

Tomáš Jakl je autorem statě Adolphe Brezet a jeho Corps de Tirailleurs v roce 1914. Brezet byl před válkou hlavou jihoamerického státu republika Counani, ležící poblíž ústí Amazonky do oceánu. Posléze přesídlil do Londýna, plánoval sestavit jednotku vojáků a uskutečnit invazi na území Counani. S vypuknutím války se do pochybné Brezetovy legie hlásili i někteří Češi, zhruba šedesát jednotlivců. Brezet nabídl svoji jednotku Britům, někteří Češi ovšem následně vstoupili do Roty Nazdar. Sám Brezet, tento podivný politicko-vojenský impresário, zemřel v roce 1918.

Balabán-Mašín-Morávek, to jsou známá jména tří příslušníků protinacistické odbojové skupiny Tři králové. Václavu Morávkovi je věnován text Pavla Kreisingera a Milana Vyhlídala K bílým místům v životě štábního kapitána Václava Morávka (1904-1942). Autor se zde zabývá problematikou vojenské služby v Olomouci a méně známým osudům příslušníka pražského gestapa Karla Kowalczyka, jednoho z viníků Morávkovy smrti.

Do období druhé světové války se vrací rovněž text Aleny Flimelové Válečná zranění a úmrtí příslušnic čs. vojenských jednotek v SSSR za druhé světové války. Žen sloužilo u našich jednotek v SSSR koncem války zhruba 800, většina z nich však zastávala funkce v nebojových pozicích. Objevily se i výjimky – např. dvě snajperky. Často však zastávaly funkce sanitářek. U Sokolova či Kyjeva bylo zraněno několik žen, při karpatsko-dukelské operaci to byly již čtyři desítky bojovnic. Při bojích na Dukle pak zemřelo pět bojovnic ve věku 17-26 let.

Závěr časopisu představují kratší materiály věnované restaurování některých zbraní ze sbírek VHÚ, jsou zde také recenze zajímavých výstav s vojenskou tematikou, představeny jsou některá zahraniční muzea. S některými z těchto kratších materiálů se budete moci seznámit i prostřednictvím webových stránek Vojenského historického ústavu Praha, budeme je postupně zveřejňovat do konce tohoto roku.

Časopis Historie a vojenství vydává Vojenský historický ústav Praha, číslo 3/2017 vyšlo v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích.

 

Aktuálně



Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…
Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

06. 04. 2024
I v sobotu 6. dubna se můžete těšit na další díl seriálu Prima…