Výstava 100 let spojovacího vojska

Výstava 100 let spojovacího vojska

03. 11. 2017

Vojenský historický ústav Praha připravil další z řady výstav před budovou Generálního štábu Armády České republiky, v Praze 6 na Vítězném náměstí. Tentokrát jde o výstavu věnovanou stému výročí existence spojovacího vojska. To se konstituovalo již v říjnu 1917 v rámci československých legií.

 

Výstava 100 let spojovacího vojska představuje ve dvou desítkách panelů textově i fotograficky bohatý „příběh“ spojovacího vojska, které vždy bylo a dodnes zůstává dodnes nedílnou součástí našich ozbrojených sil. Jak říká známý aforismus: Bez spojení není velení…

Autory expozice jsou plukovník Michal Burian z Vojenského historického ústavu Praha a Vlastislav Vaněk. Druhý jmenovaný je rovněž editorem publikace Historie spojovacího vojska 2007 – 2017, kterou vydal Vojenský historický ústav Praha. Kniha byla v rámci vernisáže výstavy slavnostně prezentována a pokřtěna.

Výstavu zahájil náčelník Generálního štábu Armády České republiky, armádní generál Josef Bečvář. Ve svém úvodním projevu mimo jiné řekl:

„Po celých uplynulých sto let byli spojaři právem hrdi na svou odbornost. Bylo tomu tak v dobách, kdy spojení za válek i míru zprostředkovávaly telefonní kabely či krátké vlny, a je tomu tak i dnes v době bouřlivě se rozvíjejících IT technologií.

Tato výstava připomíná, jak významnou roli v naší armádě spojaři vždy zastávali, i to, že mnozí z nich obětovali naší zemi i to nejcennější, své životy. Ukazuje také, že jedna z vlastností, kterou na nás naši spojenci vždy velmi oceňovali, tedy schopnost improvizace, je spojařům velmi blízká. Díky ní byli například v srpnu 1968 schopni nahradit vysílání Československého rozhlasu a zprostředkovávat veřejnosti jediné pravdivé informace.

Spojaři mohou být právem hrdi na svou stoletou historii i na to, že vždy představovali a přestavují významnou součást naší armády.“

 

Historie spojovacího vojska našich armád se začala psát přesně před sto lety, v říjnu 1917. Tehdy se součástí československých legií stala i Československá telegrafní rota. Byla zřízena jako součást Československého armádního sboru rozkazem náčelníka štábu nejvyššího velitele ruských vojsk na Ukrajině. Byl tak položen základ budoucího rozvoje československého telegrafního a spojovacího vojska.

Význam spojení ocenili záhy všichni českoslovenští vojáci. Telegrafní rota přijímala a odesílala desetitisíce zpráv a zabezpečovala spojení podél celé Transsibiřské magistrály obsazené československým vojskem. Ve stejné době zabezpečovali spojaři v Praze první spojení nového státu se světem. Urychleně vybudovali rádiovou stanici na Petříně a již 10. prosince 1918 navázali pravidelné spojení s francouzskou stanicí umístěnou na Eiffelově věži.

Dnes je již těžké si představit, že tato stanice v následujících letech představovala jediné rychlé spojení Československa s evropskými státy.

Od roku 1917 absolvovalo spojovací vojsko dlouhou cestu. Prošlo řadou změn podmíněných především vývojem operačního umění a technologií. V jednotlivých  etapách svého historického vývoje se se všemi těmito změnami úspěšně vyrovnalo a svou činností vytvářelo podmínky velitelům a štábům velet podřízeným jednotkám. Výrazně se tak podílelo na plnění cílů a úkolů naší armády.

 

 

Aktuálně



Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

29. 03. 2024
U příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO se studenti středních…
Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…
Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024
Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel…