Výstava v Komunitním centru pro válečné veterány: Afghánistán, co o něm víme

Dne 13. 5. 2019 byla slavnostně otevřena výstava s názvem „Afghánistán, co o něm víme”, kterou pro Komunitní centrum pro válečné veterány v Brně připravil Vojenský historický ústav Praha.

 

Za účasti vojenských veteránů, bývalých účastníků zahraničních operací v Afghánistánu, studentů Univerzity obrany Brno a dalších významných hostů byla 13. 5. 2019 v prostorách Komunitního centra pro válečné veterány v Brně slavnostně otevřena výstava „Afghánistán, co o něm víme”, na jejímž vzniku se podílel Vojenský historický ústav Praha.

Na 14 panelech o velikosti 90 x 60 cm představil VHÚ Praha – v rámci svého projektu „Posádková muzea pod záštitou VHÚ Praha“ – nejen zahraniční operace AČR, ale i běžný život a spletitou historii Afghánistánu. Stranou nezůstaly ani osobní vzpomínky veteránů AČR.

Výstava popisuje život i přírodní krásy Afghánistánu, ale také válku vyvolanou vstupem sovětských vojsk od roku 1979, následnou občanskou válku a utrpení země. Časově je výstava ohraničena rokem 2001, kdy byl Taliban svržen koaličními jednotkami.

Po krátkém představení výstavy proběhla zajímavá diskuze s účastníky misí, jenž poskytli na tuto výstavu své vlastní fotografie. Jedním z nich byl i plk. v. z. Ing. Roman Kopřiva, dnešní zástupce ředitele Komunitního centra pro válečné veterány v Brně, který velel kontingentu speciálních sil v operaci Enduring Freedom v roce 2009.

Účastníky vernisáže pozdravil ve své zdravici  také válečný veterán Ivan Vorel (video viz ZDE), který rovněž poskytl unikátní fotografie ze svého působení v Afghánistánu. Ivan Vorel přežil výbuch, během něhož utrpěl vážná zranění hrudníku a plic, mnohačetné zlomeniny i poranění páteře. Vrátil se do života a našel práci na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou.

Výstava potrvá v Komunitním centru pro válečné veterány v Brně do konce září 2019.

RED

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha