DOHME, Robert. Kunst und Künstler Deutschlands und der Niederlande

DOHME, Robert. Kunst und Künstler Deutschlands und der Niederlande

22. 11. 2012

V roce 1877 vychází první díl publikace, která se věnuje umění převážně výtvarného charakteru doby od raného středověku a končící 18. stoletím. Zabývá se nejen uměním samotným, ale především umělci – kteří v plné míře nejen ovlivňovali období, v němž působili, ale rovněž poskytovali inspiraci svým žákům či následovníkům.
Kniha začíná obdobím Karolinské renesance, která od 8. do 9. století ovlivňovala obrodu vzdělanosti, kultury a umění na dvoře panovníka Karla Velikého. Typickým představitelem kultury této doby byl učenec Einhart. Mimo jiné se věnoval architektuře či písemnictví – sepsal životopisné dílo o Karlu Velikém s názvem: Vita Karoli Magni. Publikace dále zaznamenává několik umělců raného a vrcholného středověku, avšak její hlavní část je věnována pozdějšímu období. Umění 15. století výrazně ovlivnili bratři Eyckové. Jan i jeho bratr Hubert se zabývali především olejomalbou, jejíž techniku za svého života výrazně zdokonalili. Jan se stal uznávaným především díky svému známému obrazu: Svatba manželů Arnolfiniových či Gentskému oltáři, na kterém pracoval se svým starším bratrem. Dalším umělcem, který ovlivnil nejen své součastníky (přelom 15. a 16. století), ale našel si své následovníky i stovky let po své smrti, byl Albrecht Dürer. Veřejnosti je jeho osoba známá především díky malířské tvorbě, ale je třeba upozornit i na grafickou tvorbu – ta čítala nejen volné grafické listy, ale také méně známou knižní grafiku.
Období 17. století v knize zastupuje malíř Anton van Dyck. Tento Holanďan, jež je známý především díky svým portrétům, strávil většinu života v Anglii, kde přijímal zakázky od krále Jakuba I. Jeho portrétní tvorba je vyzdvihována částečně na úkor obrazů s biblickou či mytologickou tématikou, avšak i tyto obrazy či rytiny a kresby mají vysokou úroveň a měly aspiraci ovlivnit jiné umělce v Anglii na příštích dvě stě let. Tito i někteří další malíři, o kterých se publikace zmiňuje (př. Lucas Cranach či Hans Holbein), se kromě svých impozantních nástěnných obrazů rovněž okrajově věnovali knižním ilustracím. Ty byly tvořeny pomocí grafických technik nejprve dřevořezu, pak mědirytu či leptu a později mezzotinty. Tato část tvorby byla u naprosté většiny z nich upozaďována a malíři se jí věnovali mnohdy jen příležitostně. Honorování knižních ilustrací bylo velmi špatné, a umělci proto upřednostňovali především obrazy, jenž byly tvořeny na objednávku, a tudíž lépe placené. Grafika totiž platil za odvedenou práci tiskař a ten, pokud nebyla kniha předem zasponzorována mecenášem, nebyl nikdy příliš solventní.
Kniha je doplněna velkým množstvím reprodukcí ilustrací, které jsou provedeny především grafickou technikou litografie. Za zmínku stojí i reprezentativní vazba, která připomíná tzv. Groliérovský ornament. Tento typ vazby se používal v 1. polovině 16. století ve Francii.

Knihu si můžete přečíst on-line.

citace:
DOHME, Robert. Kunst und Künstler Deutschlands und der Niederlande : bis gegen die Mitte des achtzehnten Jahrhunderts. Leipzig : E. A. Seemann, 1877. xii, [516] s.

Aktuálně



Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…
Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024
Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel…
Poslední rozloučení s nejstarším čs. válečným veteránem Ervínem Hoidou

Poslední rozloučení s nejstarším čs. válečným veteránem Ervínem Hoidou

17. 03. 2024
V pátek 15. března 2024 se na hřbitově v Landicanu za účasti představitelů…