Další díl PRIMA HISTORIE  se bude věnovat Janu Kubišovi

Další díl PRIMA HISTORIE se bude věnovat Janu Kubišovi

25. 05. 2024

Dva dny před výročím atentátu na Reinharda Heydricha, v sobotu 25. května, připomenou v seriálu PRIMA HISTORIE odborníci Vojenského historického ústavu Praha osobnost Jana Kubiše. Dvanáctiminutový dokument se vysílá na kanále PRIMA CNN. Na odvysílané díly se můžete podívat také po rozkliknutí odkazu na hlavní stránce tohoto webu.

Oblek Jana Kubiše, který spolu s Josefem Gabčíkem zaútočil 27. května 1942 na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, speciálně upravená bomba (identická s tou, kterou parašutisté použili při atentátu) nebo seskokové vybavení. To jsou sbírkové předměty Vojenského historického ústavu Praha, které v dalším díle seriálu PRIMA HISTORIE představí kurátor sbírek a specialista na téma atentátu Zdeněk Špitálník. Díl bude věnován Janu Kubišovi. Zajímavosti o jeho životě, například to, že byl členem tělocvičného spolku Orel, v dokumentu vysvětluje ředitel odboru muzeí Vojenského historického ústavu Praha plukovník Michal Burian, který zdůraznil, že významný podíl na pomoci výsadku Anthropoid měli členové dalšího tělocvičného spolku - Sokol. „Kubiš s Gabčíkem chtěli bojovat co nejdříve a proto si dali žádost o přijetí do letectva. Vzhledem k velkému množství žádostí, ale nebyli vybráni. Jejich chuti bojovat si však všimli vojenští zpravodajci a byli vybráni do skupiny, která se připravovala na plnění speciálních úkolů na našem území," říká v dokumentu Michal Burian.

Diváci uvidí i osobní předměty parašutistů, které v kostele svatých Cyrila a Metoděje našlo gestapo. Z krypty pod kostelem, kde se parašutisté schovávali, je nyní Národní památník hrdinů heydrichiády a spravuje jej Vojenský historický ústav Praha.

Památník bude v den výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora, tedy v pondělí 27. května 2024, mimořádně otevřen od 9 do 17 hod. Připraveny jsou také komentované prohlídky v 10 a ve 14 hodin. Pokud se chcete účastnit, napište: pamatnik-heydrichiady@vhu.cz nebo zavolejte na 222 540 718.

Všechny odvysílané díly PRIMA HISTORIE jsou přidávány do samostatného playlistu na sociální síti Youtube, naleznete je také na tomto webu, konkrétně v záložce Prima HISTORIE, kam se dostanete i z hlavní stránky po kliknutí na banner PRIMA HISTORIE - VHÚ PRAHA a PRIMA CNN v části označené KALENDÁRIUM OSOBNOSTÍ.

Aktuálně



PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 25 - 9. července 1926

PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 25 - 9. července 1926

09. 07. 2026
Štábní kapitán Stanovský v Cařihradě. Z Bukurešti odletěli naši letci ve čtvrtek…
Do Leteckého muzea Kbely i bez zraku. Haptické prohlídky umožňují „prohlédnout“ si letadla i lidem se zrakovým handicapem

Do Leteckého muzea Kbely i bez zraku. Haptické prohlídky umožňují „prohlédnout“ si letadla i lidem se zrakovým handicapem

09. 07. 2026
Letecké muzeum Kbely nabízí návštěvníkům se zrakovým handicapem možnost, která v podobných…
PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 24 - št. kpt. Stanovský s letounem Aero Ab-11 přistál již v Bukurešti. Překročeno 10 000 km cesty

PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 24 - št. kpt. Stanovský s letounem Aero Ab-11 přistál již v Bukurešti. Překročeno 10 000 km cesty

08. 07. 2026
Telegramem podávaným v Bukurešti 8. VII. v 1 hod. v noci oznamuje…
Připomínáme stoleté výročí tzv. Gajdovy aféry

Připomínáme stoleté výročí tzv. Gajdovy aféry

08. 07. 2026
V červenci 1926 naplno propukla jedna z nejsledovanějších afér meziválečného Československa. Ve…
Před 100 lety - Aero bulletin č. 23 - štábní kapitán Stanovský ve Varšavě. Letěl již 9415 km sedmnácti státy

Před 100 lety - Aero bulletin č. 23 - štábní kapitán Stanovský ve Varšavě. Letěl již 9415 km sedmnácti státy

07. 07. 2026
Št. kapitána Stanovského opustili jsme v Kovně, hlavním městě Litvy, kde přistál…