Druhým dnem pokračuje konference Tváře brannosti. Bude se řešit obrana státu v dobách komunismu i současná připravenost a odolnost

Druhým dnem pokračuje konference Tváře brannosti. Bude se řešit obrana státu v dobách komunismu i současná připravenost a odolnost

20. 05. 2026

Konference Tváře brannosti – branná výchova, branné spolky a civilní obrana v dějinách pokračuje. Ve středu 20. května zazní příspěvky zaměřené převážně na současnost i budoucnost brannosti, zazní i témata, která propojují historickou zkušenost s aktuálními výzvami. Stejně jako včera budou odborníci debatovat ve dvou paralelních blocích. Konferenci zahájil v úterý 19. května místopředseda vlády a ministr obrany Jaromír Zůna.

Jednotlivé panely konference Tváře brannosti – branná výchova, branné spolky a civilní obrana v dějinách se zaměří na dnešní modely krizové připravenosti a roli společnosti v zajištění bezpečnosti. Pozornost bude mít i obrana státu v době komunismu, zapojení žen a dětí do branných aktivit i to, jak dnes fungují modely branné povinnosti. 

Diskutovat se bude i o školní a mimoškolní branné výchově, vývoji brannosti od 90. let do současnosti a otázce, jak posilovat odolnost společnosti a bezpečnostní kulturu. Závěrečný společný panel připomene 22 let aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky. Zmíníme jen některé z příspěvků, v programu jich najdete mnohem více – panelisté jsou v dané problematice opravdu erudovaní, a tak konference přináší opravdu hlubší pohled na brannost a její roli


PROGRAM KONFERENCE TVÁŘE BRANNOSTI

Konference je otevřena odborné i širší veřejnosti. Vstup na konferenci je zdarma po předešlé registraci na rezervaceakce@vhu.cz


Konferenci ráno v devět hodin otevírá blok Obrana státu v době komunistického režimu a příspěvek historika VHÚ Praha Jana Šacha Převedení Civilní obrany k Federálnímu ministerstvu národní obrany v roce 1976, po něm Adam Zítek z Národního archivu s pojednáním Strana musí fungovat. Zajištění organizace KSČ v době branné pohotovosti státu. Moderuje historik VHÚ Praha Prokop Tomek. 

V paralelním bloku první části konference Brannost (nejen) žen a dětí, který moderuje historik VHÚ Praha Michal Cáp, zmiňme například příspěvek Karolíny Stegurové z Divadelního archivu Národního divadla Žena a brannost: branná výchova žen z perspektivy předních ženských organizací (1938‒1948).

Deset minut před jedenáctou pak v prvním bloku Současné modely branné povinnosti a krizová připravenost, moderovaném historikem VHÚ Praha Jaroslavem Láníkem, přednese Zuzana Abrahamová z Univerzity obrany v Brně příspěvek Skandinávský model jako možná volba pro zavedení povinné branné povinnosti v České republiceJiří Hlaváček z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR odprezentuje Roli (zdravotnické) záchranné služby v krizové připravenosti státu (1974–2003). 

Paralelně s tím v seminární místnosti VHÚ Praha moderuje debatu bloku s názvem Zkoumání školní a mimoškolní branné výchovy historik VHÚ Praha Jan Šach. V něm zmiňme prezentaci Martiny Halířové z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského Zdravotnická příprava a její zavedení do školních osnov. 

Po obědové pauze se panelisté v atriu Armádního muzea Žižkov zaměří na Odolnost společnosti a bezpečnostní kulturu. První blok moderuje Pavel Mücke z VHÚ Praha. Zazní příspěvky Index odolnosti: „Jak na tom jsme?“ Anny Shavit ze Solvo. Institut pro rozvoj potenciálu, a z téže instituce pak prezentace Izraelský „Mission Command“ Davida Shorfa a Jak udělat z obyvatel České republiky znovu občany? Jakuba Landovského. 

V seminární místnosti mezitím zazní prezentace bloku Brannost od 90. let 20. století po současnost - Od branné výchovy k civilní odolnosti: Paměť, trauma a vzdělávání k obraně České republiky Táňy Sýkorové z VHÚ Praha či Současný stav přípravy občanů k obraně státu v České republice Jany Novotné a Kláry Semerádové z Ministerstva obrany ČR. 

Konferenci uzavře blok 22 let aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky, kterou moderuje historik VHÚ Praha Jiří Rajlich. Zazní prezentace Historie Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky Pavla Mückeho z VHÚ Praha, Současnost a budoucnost Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky Petra Svobody z Teritoriálních sil Armády České republiky a Česká zbrojovka a Aktivní zálohy Ozbrojených sil České republiky Radka Hauerlanda z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. 

Aktuálně



Národní památník hrdinů heydrichiády bude 18. 6. 2026 otevřen od 12 hodin

Národní památník hrdinů heydrichiády bude 18. 6. 2026 otevřen od 12 hodin

16. 06. 2026
Upozorňujeme návštěvníky, že z důvodu konání pietního aktu k uctění památky parašutistů,…
Prusko-rakouská válka začala před 160 lety. Prohlédněte si výstavu věnovanou tomuto výročí. Otevřena je v areálu Armádního muzea Žižkov

Prusko-rakouská válka začala před 160 lety. Prohlédněte si výstavu věnovanou tomuto výročí. Otevřena je v areálu Armádního muzea Žižkov

15. 06. 2026
V těchto dnech si připomínáme události před 160 lety - 14. června 1866,…
Letní škola pro seniory 2026: Znovu do zbraně s kávou, letos i s výjezdem do Leteckého muzea Kbely 

Letní škola pro seniory 2026: Znovu do zbraně s kávou, letos i s výjezdem do Leteckého muzea Kbely 

12. 06. 2026
Vojenský historický ústav Praha pořádá druhý ročník Letní školy pro seniory, opět…
Od vyhlazení Lidic uplynulo 84 let. Nacisté chtěli obec vymazat z mapy

Od vyhlazení Lidic uplynulo 84 let. Nacisté chtěli obec vymazat z mapy

10. 06. 2026
Devátého června 1942 měl Reinhard Heydrich v Berlíně honosný pohřeb. Nacisté však…
Kurátor VHÚ Praha Ivan Fuksa získal cenu Miroslava Ivanova za knihu popisující konflikt v Hejnicích v roce 1938

Kurátor VHÚ Praha Ivan Fuksa získal cenu Miroslava Ivanova za knihu popisující konflikt v Hejnicích v roce 1938

08. 06. 2026
Cenu Miroslava Ivanova v kategorii Regionální dějiny za rok 2025 obdržel kurátor Sbírky XIX.…