Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

28. 10. 2024

Pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově dnes zahájil oslavy 106. výročí vzniku samostatného Československa. Zúčastnili se ho nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem, váleční veteráni, armáda i veřejnost. Za resort Ministerstva obrany ČR uctili památku padlých ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

Ceremoniál započal přesně v 10 hodin. Prezident republiky Petr Pavel provedl přehlídku nastoupených jednotek a vojáky pozdravil. Po státní hymně byly za doprovodu husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci přineseny historické bojové prapory.

Následoval ceremoniál položení věnců: jako první památku padlých uctil prezident republiky, poté společně předsedové obou parlamentních komor a předseda vlády. Následovali je ministryně obrany a náčelník Generálního štábu AČR, zástupci církví a primátor hlavního města Prahy. Věnec k památníku položili také zástupci Hasičského záchranného sboru a Policie ČR a veteránských organizací.

Minutou ticha přítomní uctili padlé československé vojáky, během níž zazněl signál Večerka a čestná salva. Zhruba půlhodinový pietní akt zakončil slavnostní pochod jednotek a průlet dvou stíhaček JAS-39 Gripen, dvou podzvuků L-159 ALCA a také nových amerických vrtulníků systému H-1. Hosté se poté přesunuli do kolumbária, kde položili kytice u hrobu Neznámého vojína.

„Shodou okolností jsem v pátek zavítala do Zborova na Ukrajině, kde je památník čs. legionářů, jimž vděčíme za vznik našeho státu. Myslím si, že každý člověk, který vnímá, co se děje v roce 2024, si nemůže nevzpomenout – když stojíme na nástupu a kolem nás vojáci slavnostně pochodují – na konflikty, které stále kolem nás probíhají a samozřejmě ve vzpomínkách se vracíme i k těmto lidem a k těmto obětem,“ sdělila ministryně obrany Jana Černochová.

Pro armádu 28. říjen představuje nejen pokračování legionářské tradice, ale rovněž připomínku toho, že vojáci se, v souladu s přísahou, musejí připravovat i na krize a přinesení největších obětí. Podle náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Karla Řehky je důležité připomínat si, za co mají vojáci své životy nasazovat. „Dnešní den rovněž vnímám také jako poctu armádě a ukázku toho, že společnost vnímá, že armádu má a ví, že funguje,“ doplnil.

Signál "Večerka" a čestné salvy při pietním aktu v Národním památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína. 28. 10. 2024.

Aktuálně



PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 31 - štábní kapitán Stanovský v Brindisi

PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 31 - štábní kapitán Stanovský v Brindisi

17. 07. 2026
Št. kpt. Stanovský na své cestě z Řecka do Italie přistál dne…
Výstava Barvy války představuje české umělce, kteří poznali zákopy první světové války

Výstava Barvy války představuje české umělce, kteří poznali zákopy první světové války

17. 07. 2026
První světová válka zasáhla do osudů milionů lidí včetně výtvarných umělců. Nová…
Před 100 lety - Aero bulletin číslo 30 - 15. července 1926

Před 100 lety - Aero bulletin číslo 30 - 15. července 1926

15. 07. 2026
Št. kpt. Stanovský udělal již 12.785 km. Dle nového telegramu, zaslaného štkpt.…
Zemřel kameraman Jiří Krob, výrazná osobnost Československého armádního filmu

Zemřel kameraman Jiří Krob, výrazná osobnost Československého armádního filmu

14. 07. 2026
Dne 12. července 2026 zemřel ve věku 85 let Mgr. Jiří Krob,…
PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 29 - 14. července 1926

PŘED 100 LETY - Aero bulletin č. 29 - 14. července 1926

14. 07. 2026
Štábní kapitán Stanovský v Athénách Telegram zaslaný štkpt. Stanovským z Athén oznamuje…