Diorama – mušketýři

Diorama – mušketýři

Třicetiletá válka (1618−1648) byla jedním z konfliktů, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj evropských států. V jejím průběhu se postupně měnil i charakter vojsk od žoldnéřských armád významných vojenských podnikatelů na počátku války po stálá profesionální vojska jejím konci.
Není proto divu, že se tematika třicetileté války stala již záhy v moderní době jedním z nejvýznamnějších okruhů zájmu výrobců i sběratelů cínových figurek. Již v polovině devatenáctého století tak berlínská firma Haselbach a hannoverská J. E. du Bois zhotovily první modely s touto tematikou. Cínoví vojáčci, znázorňující vojska Třicetileté války, jsou zastoupeni ve sbírce Vojenského historického ústavu rozličnými typy. Znázorňují jak pěchotu (mušketýry, pikenýry, dragouny), tak jízdu (kyrysníky, arkebuzíry, lehkou jízdu), dělostřelce atd.
Mušketýři byli vyzbrojeni dlouhou ručnicí (mušketou) s doutnákovým zámkem a pobočními zbraněmi, zpravidla kordem a dýkou. Střelný prach nosili střelci v prachovnicích a v malých dřevěných odměrkách, tzv. apoštolech, zavěšených na koženém pásu, tzv. bandalíru. Doutnák nosili mušketýři ovinutý kolem ramene nebo krku. Vzhledem ke hmotnosti muškety bylo při střelbě zapotřebí podepření její hlavně vidlicí, tzv. furketou.
Mušketýři působili při boji v sestavě s pikenýry, kteří byli vyzbrojeni cca 6m dlouhým kopím – píkami. Nabíjení muškety bylo značně zdlouhavé, kvůli rychlejší palbě se proto po výstřelu přední řada měnila za následující, která měla již nabito.
Dioráma o rozměrech 30 x 20 cm (výška figurek cca 6cm), zobrazující skupinu mušketýrů v boji, bylo získáno do sbírky Vojenského historického ústavu nákupem v roce 1988. Jeho autorem je známý pražský výrobce plastických figurek Gustav Bezděkovský. Ve sbírce Vojenského historického ústavu jsou zastoupena i další podobná dioramata téhož autora, zobrazující pěchotu, jízdu a důstojnický sbor. Díky svému vynikajícímu zpracování ukazují modely přesné detaily a historické skutečnosti. Představené dioráma bylo součástí někdejší vojensko-historické expozice starších dějin Vojenského historického ústavu, umístěné v prostorách Schwarzenberského paláce.

AktuálněZhroucení soluňské fronty

Zhroucení soluňské fronty

02. 10. 2023
V polovině září 1918 začala na soluňské frontě vítězná ofenziva dohodových států, jež…
1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…