Pohled na stacionární spojovací uzel čs. praporu na misi UNCRO v roce 1995

Pohled na stacionární spojovací uzel čs. praporu na misi UNCRO v roce 1995

Fotografie pořízená příslušníkem mise UNCRO, zachycující budovu stacionárního spojovacího uzlu (SSU) COMMCEN, která sloužila od začátku působení čs. praporu od roku 1992. Objekt byl umístěn v prostoru oblasti tehdejší Republiky Srbská Krajina – RSK, v bývalém autokempu Borje u Korenice. Autor fotografie k tomuto snímku uvádí:

„Stacionární spojovací uzel praporu měl za úkol udržování spojení s nadřízeným velitelstvím mise sektoru JIH v Kninu a hlavním velitelstvím mise v Zábřehu, jakož i s okolními mezinárodními prapory (francouzský Bat, keňský Bat) a sloužil také jako „poštovní“ stanice pro další mezinárodní organizace.

Budova byla dřevostavba s minerální izolací. V přízemí byl dislokován SSU, operační skupina praporu a spojovací stanoviště směrem k rotám a odloučeným pracovištím praporu. V patře byl ubytován náčelník SSU. Na operační skupině v této budově působil i pozdější arm. gen. Petr Pavel. Pro čekání na spojení příchozími byla vybudována příjemná společenská místnost, která byla často a hojně využívána.

V objektu působilo cca 12 osob, které zajištovali nepřetržitý směnný provoz, komunikace byla vedena v angličtině. Osazenstvo SSU tvořil náčelník, 3 náčelníci směn, operátoři a technik. SSU disponoval množstvím různé spojovací techniky. Mezi hlavní patřilo satelitní spojení INMARSAT s faxovým terminálem, telefonní ústředna ERICSSON s propojením na všechny funkcionáře štábu praporu, KV stanice CODAN a VKV stanice MOTOROLA. Nejoblíbenější technika na SSU byl ale stolní počítač s WIN 3.11, na kterém jsme se pokoušeli hrát první PC hry. Při eskalaci napětí mezi Chorvaty a příslušníky tzv. Srbské Krajiny, které vyvrcholilo chorvatskou operací Bouře (Operacija Oluja) plnil SSU nepřetržitě svůj úkol udržováním spojení s nadřízeným velitelstvím. Při nejtěžším ostřelování základny Borje, kdy všichni příslušníci praporu byli v podzemních krytech, příslušníci SSU jen vyvedli spojovací linky do blízkého okopu a dál pracovali.“

Mise UNCRO byla ustanovena v roce 1995 a navazovala na misi UNPROFOR (1992–1995). Samozřejmě nemohli chybět příslušníci Armády České republiky, která zde měla nasazený 3. mírový prapor České republiky. Mise UNCRO trvala jen rok, ale neznamenala konec působení AČR v bývalé Jugoslávii. Po zrušení mise byla část české jednotky zařazena do nového kontingentu v operaci IFOR v Bosně a Hercegovině, další část se přesunula na misi UNTAES, která měla dohlížet na opětovnou integraci Východní Slavonie do Chorvatska, zbytek se přesunul zpět do České republiky. Operací UNCRO prošlo v letech 1995 až 1996 750 vojáků.

Digitální kopie snímku byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2021.

Aktuálně



Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…
Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

19. 09. 2023
Bývalý i současný velitel Nebraské národní gardy v minulých dnech navštívili Armádní…
Když prší v poušti…

Když prší v poušti…

19. 09. 2023
Nedávná přírodní katastrofa s tisíci mrtvými v prostoru přístavního města Derna (arabsky Darná, درنة‎)…
Problémy výstavby důstojnického sboru v druhé polovině 50. let

Problémy výstavby důstojnického sboru v druhé polovině 50. let

15. 09. 2023
Jednání a usnesení IX. a X. sjezdu Komunistické strany Československa v letech 1949…
Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

Výstava o atentátu na Heydricha v Kišiněvě

11. 09. 2023
Ve čtvrtek 7. září 2023 proběhla ve Vojenském muzeu v Kišiněvě (Muzeul armatei…