Ponožka s vyšitým vzkazem, 1942

Ponožka s vyšitým vzkazem, 1942

V pátek 13. února 1942 byla v koncentračním táboře Mauthausen vykonána poprava jedenáctičlenné skupiny českých vlastenců. Jednalo se především o osoby zatčené v souvislosti s likvidací ilegální vysílačky Sparta Ic v Jinonickém akcízu v říjnu 1941 a také o dříve zatčené představitele odbojové organizace ÚVOD. Byla to vůbec první hromadná exekuce Čechů v Mauthausenu.

Mezi popravenými se nacházel i Ludvík Stříbrský (9. 9. 1906, Kněževes – 13. 2. 1942, Mauthausen), který patřil do okruhu osob soustředěných kolem majora RNDr. Josefa Jedličky, rezidenta sovětské vojenské rozvědky GRU na území Protektorátu Čechy a Morava. Jeho jméno je spojeno i s historií VHÚ Praha, neboť v průběhu roku 1939 ukrýval spolu se šrtm. Benediktem a mjr. Prylem z Památníku osvobození filmový materiál z první světové války, zbraně a spojovací vybavení. Jeho zásadním přínosem však bylo, že společně s Jaroslavem Toufarem zajišťoval prostory pro provoz ilegálních radiostanice Jack a Magda.

Gestapu se celou organizaci podařilo rozbít. Nejprve byl zatčen spisovatel Otakar Batlička a František Chyba, kteří obsluhovali ilegální radiostanici Magda, po nich následovali další. Dne 19. října 1941 byl zatčen i Ludvík Stříbrský. Ten byl nejprve držen na Pankráci, odkud byl 15. listopadu 1941 deportován do věznice gestapa v Malé pevnosti Terezín a 6. února 1942 převezen do koncentračního tábora Mauthausen.

Během pobytu na Pankráci zajišťovali výměnu prádla rodiny vězňů – touto cestou bylo možné poslat ven i jednoduché zprávy. Na uložení jedné z nich upozorňuje vzkaz vyšitý bílou nití na pletenou ponožku hnědé barvy.

Pozůstalost Ludvíka Stříbrského byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha darována v roce 2023.

Aktuálně



Praha jako historická křižovatka vojenské diplomacie

Praha jako historická křižovatka vojenské diplomacie

17. 03. 2026
Hlavní město Praha se vyznačuje mnoha atributy rozličného charakteru. Naše metropole se…
Zapomenuté bojiště – boje ve východní Africe v letech 1940–1942

Zapomenuté bojiště – boje ve východní Africe v letech 1940–1942

16. 03. 2026
Často se uvádí, že jediným britským územím, obsazeným během 2. světové války…
Připomínáme si 87 let od tragického vpádu nacistických vojsk do Československa a počátek okupace

Připomínáme si 87 let od tragického vpádu nacistických vojsk do Československa a počátek okupace

15. 03. 2026
15. března 1939 vstoupila na území Československa německá vojska. Okupace začala v…
Historie a vojenství č. 1/2026 je monotematické. Věnuje se válečnému námořnictvu

Historie a vojenství č. 1/2026 je monotematické. Věnuje se válečnému námořnictvu

13. 03. 2026
První letošní číslo vědeckého časopisu Vojenského historického ústavu Praha Historie a vojenství…
Před 27 lety vstoupila Česká republika do NATO

Před 27 lety vstoupila Česká republika do NATO

12. 03. 2026
Po sametové revoluci se zrodila nová bezpečnostní politika. Jedním z hlavních cílů se…