Velký čin malé církve 

Velký čin malé církve 

Dne 3. září 1942 proběhl v sídle pražského gestapa v Petschkově paláci stanný soud s představiteli české pravoslavné církve – s biskupem Gorazdem (občanským jménem Matějem Pavlíkem a od roku 1987 kanonizovaným svatým Gorazdem II.), farářem Václavem Čiklem, kaplanem Vladimírem Petřekem a předsedou starších české pravoslavné církve Janem Sonnevendem. Všichni tito stateční muži se podíleli na ukrývání československých parašutistů ze skupin SILVER A, OUT DISTANCE, BIOSCOP, TIN a samozřejmě ANTHROPOID, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha (více zde). Ve všech případech byly vyřčeny rozsudky smrti, které byly vykonány 4. a 5. září na kobyliské střelnici. Den 5. září je od 8. února 2020, kdy byli výše uvedení spolu se svými dalšími spolupracovníky a rodinami svatořečeni (celkem 18 světců), připomínán jako den pravoslavných Svatých českých novomučedníků.  

Jmenovaní pravoslavní duchovní a věřící, kteří prosluli zejména ukrýváním parašutistů, nebyli většinou v odbojové činnosti žádnými nováčky a většina z nich měla za sebou již tři roky protinacistické činnosti. Václav Čikl a Vladimír Petřek vystavovali falešné křestní listy pronásledovaným Židům a nějaký čas pomáhali ukrývat politika Přemysla Šámala, který patřil k vedení odbojové organizace Politické ústředí (kterou Němci rozbili v roce 1940). Také Jan Sonnevend, který nabídl parašutistům úkryt v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, byl již delší dobu napojený na Jana Zelenku-Hajského ze sokolské odbojové organizace Jindra. Právě jeho prostřednictvím pak došlo ke kontaktu s parašutisty. A také biskup Gorazd projevoval své vlastenecké přesvědčení již od podzimu roku 1938 a povzbuzoval v tomto duchu své věřící. Plánovaný přesun parašutistů z kostela sv. Cyrila a Metoděje mimo Prahu naplánovaný na 18. června 1942 již představitelé církve realizovat nestihli, neboť gestapo bylo rychlejší. 

Představovaný útlý svazek je druhým vydáním titulu Velký čin malé církve, které vyšlo ještě roku 1945. Vydal jej sbor starších československé pravoslavné církve v Praze a jedná se o stručné shrnutí zapojení nejen výše uvedených věřících do pomoci parašutistům, ale také o oběti církve, jejíž řady se během okupace zúžily z 22 duchovních na pouhých šest. Text publikace doplňuje několik černobílých fotografií z kostela svatých Cyrila a Metoděje po boji československých výsadkářů s přesilou jednotek SS. Badatelsky cennou přílohu pak tvoří seznam 264 osob odsouzených německými stannými soudy 3. a 29. září a 5. října 1942 za ukrývání parašutistů. V seznamu čtenář nalezne nejen jméno (v případě vdaných žen i rodné jméno), ale i povolání a místo bydliště.  

 

Prezentované druhé vydání knihy v nejbližší době naleznete na Digitální knihovně Ministerstva obrany ČR. Přepracované (upravené a rozšířené) třetí vydání z roku 1947 naleznete zde. 

 

Citace: 

Velký čin malé církve : památce pravoslavných mučedníků domácího odboje Biskupa Gorazda, faráře Václava Čikla, kaplana Dr. Vladimíra Petřeka, předsedy Jana Sonnevenda k 3-mu výročí objevení národních hrdinů v pravoslavném chrámě sv. Cyrila a Metoděje v Praze II., Resslově ulici dne 18. června 1942 s otiskem přednášky šéfred. Aloise Krejšího „O odboji biskupa Gorazda“ : [od sklepení pravoslavného chrámu k Lidicům]. 2. vyd. Praha : Sbor starších pravoslavné církve, 1945. 32 s. 

Aktuálně



Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…
Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024
Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel…
Poslední rozloučení s nejstarším čs. válečným veteránem Ervínem Hoidou

Poslední rozloučení s nejstarším čs. válečným veteránem Ervínem Hoidou

17. 03. 2024
V pátek 15. března 2024 se na hřbitově v Landicanu za účasti představitelů…