I o prázdninách může historie bavit. Děti z příměstského tábora objevovaly nejen svět husitů

I o prázdninách může historie bavit. Děti z příměstského tábora objevovaly nejen svět husitů

01. 08. 2026

Armádní muzeum Žižkov navštívily během letních prázdnin děti z příměstského tábora, který
pořádá Dům dětí a mládeže v Kralupech nad Vltavou. Dopolední program připravený
oddělením muzejní pedagogiky Vojenského historického ústavu Praha je provedl obdobím nejen
husitských válek.

Jak dětem zpestřit letní prázdniny a zároveň je hravou formou přivést k historii? Děti z příměstského tábora Domu dětí a mládeže v Kralupech nad Vltavou se během návštěvy Armádního muzea Žižkov vydaly po stopách muzejního lva Václava. Součástí dopoledního programu Český lev se schovává v muzeu byl výklad v expozici, práce s historickými předměty i možnost vyzkoušet si repliky dobových přileb.

Na návštěvu muzea se děti vydaly v rámci celotýdenního příměstského tábora s názvem Letní dobrodružství. Jeho vedoucí Simona, která zároveň vyučuje dějepis na druhém stupni Základní školy Václava Havla v Kralupech nad Vltavou, využívá programy Vojenského historického ústavu Praha pravidelně i během školního roku.

Jezdím sem se žáky od sedmých až po deváté třídy. Když jsme zjistili, že máte programy i v létě, řekli jsme si, že toho využijeme a vezmeme sem děti z tábora,“ uvedla. Podle ní není důvod, proč by se děti neměly vzdělávat i během prázdnin. „Já si myslím, že vždycky je potřeba se něco naučit,“ říká.

Obavy, že by historický program děti nezaujal, se nepotvrdily. „Těšily se, opravdu moc. Samozřejmě kluky zajímají hlavně zbraně, takže po této expozici se možná půjdeme podívat ještě i do dalších částí muzea,“ dodává Simona.

Muzejní edukace naštěstí už dávno nemá podobu nezáživných komentovaných prohlídek. Dnešní děti se formou hry seznamují s původem múz a jejich vztahem k muzeu, s legendou o Bruncvíkovi nebo s postavou Jana Lucemburského. Expozicí je provádí muzejní lev Václav, kterého děti v průběhu programu objeví. V rámci dalších edukačních programů se z dětí stávají kurátoři a badatelé, kteří se vydávají do jiných historických období," uvedla vedoucí oddělení muzejní pedagogiky VHÚ Praha Barbora Kulihová.

Pro skupinu z Kralup byla návštěva Armádního muzea Žižkov také příležitostí vyrazit za poznáním mimo své běžné prostředí. Děti přijely vlakem na nádraží Praha-Bubny a pak pokračovaly metrem. „Využili jsme toho, že je muzeum dostupné z Kralup a že jsou programy zdarma. Je to pro nás ideální,“ vysvětluje vedoucí tábora.

Nabídku edukačních programů a možnost přihlášení naleznete zde.  

Aktuálně



Od začátku školního roku máme připravené nové přednášky o vojenské historii i oblíbené procházky

Od začátku školního roku máme připravené nové přednášky o vojenské historii i oblíbené procházky

10. 08. 2026
Nový školní rok je také ve znamení nových přednášek ve Vojenském historickém…
Když historie ožívá mezi legendami RAF. Osamělý vlk se natáčel v Leteckém muzeu Kbely

Když historie ožívá mezi legendami RAF. Osamělý vlk se natáčel v Leteckém muzeu Kbely

09. 08. 2026
Existují místa, kde je minulost stále téměř hmatatelná. Jedním z nich je…
Opomíjené zázemí – Údržba a oprava pozemní a letecké techniky v československé armádě v letech 1945 – 1989

Opomíjené zázemí – Údržba a oprava pozemní a letecké techniky v československé armádě v letech 1945 – 1989

09. 08. 2026
Po skončení druhé světové války začala být československá armáda postupně naplňována potřebnou…
Přijďte se do Armádního muzea Žižkov podívat na maketu atomové bomby Little Boy i střešní tašku z prefekturního paláce v Hirošimě

Přijďte se do Armádního muzea Žižkov podívat na maketu atomové bomby Little Boy i střešní tašku z prefekturního paláce v Hirošimě

07. 08. 2026
Data 6. srpna 1945 a 9. srpna 1945 budou navždy spojena s útoky…
Setkání s profesorem Knížákem

Setkání s profesorem Knížákem

06. 08. 2026
Málokoho by napadlo spojovat osobu profesora Milana Knížáka s Vojenským historickým ústavem…