Jak vzniká podoba vojenských znaků, praporů, ale i armádních airbusů?

Jak vzniká podoba vojenských znaků, praporů, ale i armádních airbusů?

04. 10. 2011
Jednou ze složek práce Vojenského historického ústavu Praha je i udržování tradic vojenské symboliky. VHÚ se proto podílí i na tvorbě nových znaků, praporů či medailí, které používá Armáda České republiky. Jak tato práce konkrétně vypadá?
Název „Komise vojenských tradic a symboliky“ zní vskutku poněkud „komisně“. Ve skutečnosti jde ale o orgán, který má být české armádě především ku pomoci. Komise pracuje v rámci Vojenského historického ústavu Praha a jeho aktivita se soustřeďuje především na tvorbu, ale i poradní a usměrňující činnost ve sféře vojenských symbolů. Komise posuzuje a zpracovává grafické návrhy, analýzy i rozbory týkající se širokého spektra vojenské symboliky - patří sem tvorba znaků jednotlivých útvarů, ale také praporů, medailí, odznaků, log atd.
„Komise vznikla v roce 2002 v souvislosti s reorganizací a novou strukturou VHÚ. Od té doby se stala jedním z nejvytíženějších orgánů ústavu,“ říká předseda komise pplk. Robert Speychal. „Do dnešní doby jsme posuzovali stovky nejrůznějších armádních symbolů, vytvořili nebo se podíleli na tvorbě desítek nových znaků různých útvarů Armády ČR. Vytvořili jsme i další desítky grafických návrhů a prací - z těch nejviditelnějších je to například vnější podoba některých armádních letadel, včetně dvou Airbusů A 320, které slouží i přepravě prezidenta.“
Pokud jde o znaky útvarů, existuje několik cest, jak takový symbol vytvořit. Podle Speychala je důležité nejprve zjistit historické souvislosti, které se k jednotce vztahují - a pokud možno jich využít. Většinou se čerpá z odkazu první či druhé světové války, z legionářské minulosti anebo meziválečného období obecně. Ale odkazy mohou jít i hlouběji, třeba do doby husitské (takový znak pak může obsahovat například palcát, kalich atd). Často se také používá motivů ze znaků měst, kde jednotka sídlí.
„Největší problém je u jednotek ze sféry moderních technologií. Tam je někdy těžké najít nějaký základní výtvarný motiv, prvek, který je charakterizuje,“ říká Speychal. V takovém případě se hledá inspirace v historii nebo u podobných jednotek v zahraničí. Záleží také na invenci výtvarníka, který musí přijít s nějakým nápadem. Konkrétně jde o výtvarníka Pavla Holého, který v komisi už dlouhá léta působí.
Samotní vojáci už mají zhruba v polovině případů určitou představu, jak by znak jejich jednotky měl vypadat. Ale právě Komise jejich představy většinou dotahuje do zdárného výsledku, který odpovídá i obecné symbolice Armády ČR. Znak je velice jednoduchý symbol, ale navrhnout ho tak, aby byl výstižný, srozumitelný i pěkný, není snadné. Častým problémem bývá to, že někteří navrhovatelé si představují, že ve znaku musí být obsaženo takzvaně „vše“, čím se jednotka zabývá. To je podle Speychala ale nejméně vhodná cesta – znak má být naopak velice jednoduchý. Důležité je také celkové barevné sladění, aby znak nevypadal jako omalovánka.
Činnost Komise se po roce 2002 rozběhla natolik, že jejích služeb začala využívat i Policie ČR, která si posléze podle jejího vzoru vytvořila i vlastní orgán zabývající se policejní symbolikou. Komise VHÚ pracuje i pro Celní správu, dále pomáhá i při vzniku vojenských posádkových muzeí. Vytvářeny jsou i vlajky, prapory či standarty pro celou Armádu ČR a jiné složky. Kromě útvarových medailí, plaket a odznaků vytvořil VHÚ i dvě nejvyšší resortní vyznamenání Ministerstva obrany ČR: Vyznamenání Zlaté lípy a Kříž obrany státu.
Komise se podílí také na přípravě různých armádních grafických log a designů. Z nich lze jmenovat, vedle vnější úpravy airbusů, například logo k 60. výročí konce 2. světové války, logo k 40. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, k devadesáti letům od vzniku československého státu nebo aktuální logo ke 100. výročí vzniku čs. legií. K práci komise patří i příprava nejrůznějších pomníků, památníků i vzpomínkových objektů týkajících se vojenské minulosti. Ze současnosti můžeme uvést třeba práci na desce, která bude umístěna v Kosovu, kde letos na podzim končí svoji misi čeští vojáci.
1 – Znak úkolového uskupení AČR ISAF v Afghánistánu
2 – Znak jednotky působící v afghánském Lógaru
3 – Znak vrtulníkové jednotky působící v Afghánistánu
4 – Znak 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“
5 – I podobu vojenského airbusu vytvořil VHÚ
6 – Detailní podoba designu vojenských airbusů
7 –Vnější design letounů Casa, na němž se podílel VHÚ Praha
8 – Logo k 60. výročí konce 2. světové války
9 – Podoba odznaku účastníků 3. odboje
10 – Všeobecný třídnostní odznak III. stupně
11 – Odznak válečných veteránů
12 – Nové odznaky pro výsadkáře

Aktuálně



Poplatky za licence – nová komplikace čs. zbrojní výroby

Poplatky za licence – nová komplikace čs. zbrojní výroby

24. 06. 2025
Přijetí obranné strategie Varšavské smlouvy, vážné hospodářské problémy všech členských států Varšavské…
Začněte prázdniny v Armádním muzeu Žižkov! Letní škola pro seniory nabízí komentované prohlídky i debaty s historiky

Začněte prázdniny v Armádním muzeu Žižkov! Letní škola pro seniory nabízí komentované prohlídky i debaty s historiky

23. 06. 2025
První týden "velkých" prázdnin začíná netradičně již 30. června. Kolegové z lektorského…
Přijďte dnes v podvečer do centra Prahy na křest knihy historika VHÚ Praha Jiřího Plachého

Přijďte dnes v podvečer do centra Prahy na křest knihy historika VHÚ Praha Jiřího Plachého

23. 06. 2025
Dobrovolnická svatováclavská rota - poměrně známá kolaborantská jednotka, která byla vydávána za…
Vyšlo druhé letošní číslo Historie a vojenství s hlavní studií o dosud nepopsané francouzské simulaci celoevropského konfliktu z roku 1937

Vyšlo druhé letošní číslo Historie a vojenství s hlavní studií o dosud nepopsané francouzské simulaci celoevropského konfliktu z roku 1937

20. 06. 2025
Hlavní studie Historie a vojenství číslo 2/2025 pojednává o dosud ne příliš…
Připomínka boje parašutistů v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje

Připomínka boje parašutistů v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje

18. 06. 2025
Ve středu 18. června 2025 si hosté každoročního pietního aktu u chrámu…