Operace Historikon, výsledky za rok 2016. Zájem roste.

Operace Historikon, výsledky za rok 2016. Zájem roste.

04. 01. 2017

V Armádním muzeu Žižkov se již šestým rokem realizuje úspěšný edukativní projekt Operace Historikon, určený pro žáky základních a studenty středních škol. V roce 2016 se opět o něco navýšil počet realizovaných školních exkurzí oproti předcházejícím rokům. Překvapením může být i to, že se zvýšil zájem žáků středních odborných škol o návštěvu muzea.

 

Rok 2016 byl pro edukativní projekt VHÚ Praha Operace Historikon z hlediska návštěvnosti zatím vůbec nejúspěšnější. Celkově se projektu v daném roce účastnilo 6 058 osob. Toto číslo ovšem počítá jen ty žáky a studenty, kteří se do edukativního projektu skutečně zapojili - celkový počet žáků a studentů, kteří navštívili Armádní muzeum Žižkov, je pochopitelně vyšší.

Pro srovnání můžeme uvést výsledky z předchozích let. V prvním roce konání programu (2011) se ho účastnilo přes 2000 studentů a žáků. Ale již za rok 2014 to bylo celkově 5 536 žáků a studentů, což představovalo 97% nárůst oproti roku 2013. Tuto vysokou návštěvnost škol se daří udržet i zvyšovat i v následujících letech. V roce 2015 se do projektu zapojilo 5 631 osob, za rok 2016 již zmíněných 6 058 osob. To představuje navýšení o zhruba 8% oproti předchozímu roku 2015.

Z hlediska nárůstu návštěvnosti můžeme procentuálně porovnat premiérový rok realizace projektu 2011 s návštěvnicky nejúspěšnějším rokem 2016. V loňském roce Armádní muzeum Žižkov navštívilo v rámci Operace Historikon o 201% více osob než v roce 2011.

Z výsledků analýzy vyplývá, že edukativního programu Operace Historikon se nejvíce zúčastňují žáci druhých stupňů základních škol. Nejvyšší nárůst návštěvnosti však byl v roce 2016 překvapivě zaznamenán u studentů středních odborných škol, jejichž počet oproti roku 2015 vzrostl o 688 osob. Jedná se o nejvyšší nárůst v návštěvnosti této cílové skupiny za celou dobu realizace projektu. Vzhledem ke specifickým studijním zaměřením středních odborných škol není ve vzdělávání studentů věnován velký prostor výuce dějepisu, o to je zvýšení návštěvnosti této skupiny cennější.

Mezi nejnavštěvovanější měsíc v roce 2016 patří listopad, k čemuž jistě přispěla i akce věnovaná Dni válečných veteránů konaná 11. 11. 2016. Mezi „silné“ měsíce patří i květen a červen – na květen vždy připadá výročí konce 2. světové války, v červnu se blíží konec školního roku a ten využívají učitelé právě k exkurzím.

Co se týče počtu zapojených škol, v roce 2015 navštívilo Armádní muzeum Žižkov 140 škol, v roce 2016 pak 176 škol. Do celkového počtu nebyly vícekrát započítány ty školy, které Armádní muzeum Žižkov navštívily v jednom roce opakovaně. Vzhledem k umístění Armádního muzea Žižkov v centru republiky převládaly v návštěvnosti školy z Prahy a Středočeského kraje.

A jaký je zatím celkový výsledek programu Operace Historikon za roky 2011-2016? V tomto sledovaném šestiletém období absolvovalo projekt VHÚ Praha celkem 24 387 žáků a studentů.

 RED

Aktuálně



Praha jako historická křižovatka vojenské diplomacie

Praha jako historická křižovatka vojenské diplomacie

17. 03. 2026
Hlavní město Praha se vyznačuje mnoha atributy rozličného charakteru. Naše metropole se…
Zapomenuté bojiště – boje ve východní Africe v letech 1940–1942

Zapomenuté bojiště – boje ve východní Africe v letech 1940–1942

16. 03. 2026
Často se uvádí, že jediným britským územím, obsazeným během 2. světové války…
Připomínáme si 87 let od tragického vpádu nacistických vojsk do Československa a počátek okupace

Připomínáme si 87 let od tragického vpádu nacistických vojsk do Československa a počátek okupace

15. 03. 2026
15. března 1939 vstoupila na území Československa německá vojska. Okupace začala v…
Historie a vojenství č. 1/2026 je monotematické. Věnuje se válečnému námořnictvu

Historie a vojenství č. 1/2026 je monotematické. Věnuje se válečnému námořnictvu

13. 03. 2026
První letošní číslo vědeckého časopisu Vojenského historického ústavu Praha Historie a vojenství…
Před 27 lety vstoupila Česká republika do NATO

Před 27 lety vstoupila Česká republika do NATO

12. 03. 2026
Po sametové revoluci se zrodila nová bezpečnostní politika. Jedním z hlavních cílů se…