V Památníku Karla Čapka byla zahájena výstava „Zlatý kluk citlivý“ generál MUDr. Leopold Firt

V Památníku Karla Čapka byla zahájena výstava „Zlatý kluk citlivý“ generál MUDr. Leopold Firt

Novou výstavou „Zlatý kluk citlivý“ generál MUDr. Leopold Firt zahájil 1. dubna 2023 letní návštěvnickou sezónu Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Generál zdravotnictva MUDr. Leopold Firt byl Čapkovým přítelem, osobním lékařem a v době druhé světové války pak i šéflékařem československých jednotek na Středním východě. Řada fotografií, dokumentů a osobních předmětů z rodinného archivu je nyní k vidění vůbec poprvé. Putovní výstava s podtitulem Osudy lékaře a přítele Karla Čapka i spolubojovníků od Tobruku vznikla ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a na Strži bude do 20. září 2023.

 

MUDr. Leopold Firt se o Čapkovo zdraví staral patrně od poloviny 30. let minulého století. Často navštěvoval Strž a ve vile na pražských Vinohradech pak o Karla Čapka pečoval doslova do posledních chvil umělcova života. Svědčí o tom i jímavý článek Poslední dny Karla Čapka od Mileny Jesenské, otištěný roku 1939 v týdeníku Přítomnost. Čapkovo umírání připomíná originální předválečný měřič krevního tlaku, jímž Firt svého přítele s nejvyšší pravděpodobností vyšetřoval. Na beznadějně slábnoucí tep vzpomíná několik pamětníků. Přístroj chráněný dřevěným pouzdrem se dochoval kompletní, ve funkčním stavu. Patří k rodinným památkám dosud nebyl nikdy vystavován ani prezentován v médiích.

 

Fotoalba, stetoskop i památeční granát

Leopold Firt byl veselý a obětavý člověk, spolu s dalším lékařem a přítelem, Karlem Steinbachem, si od Karla Čapka ne náhodou vysloužili přezdívku ´zlatí kluci citliví´.

„V Památníku jsme se rozhodli výjimečné postavy z Čapkova okruhu připomínat ­ a Leopold Firt k nim rozhodně patří. Díky rodině jeho vnuka MUDr. Petra Firta jsme na výstavu získali řadu pozoruhodných, dosud nikde nevystavovaných artefaktů. Například stetoskop anglické výroby, který doktor Firt používal za druhé světové války na Středním východě, slovy jeho memoárů ´Od Eufratu až po Beghazi´,“ říká Zdeněk Vacek, autor výstavy a zároveň ředitel na Strži.

Vedle fotoalb a dalších dokumentů jsouk vidění i Firtovy válečné deníky. V nich vylíčil mimo jiné boje československé jednotky v řadách Spojenců s Rommelovým Afrikakorpsem v africké poušti. Nechybí ani originální Firtova generálská čepice, ukázky vysokých domácích i zahraničních vyznamenání a nevšední suvenýr – těžítko se zneškodněným granátem od Tobruku. Leopold Firt coby filmový amatér je navíc autorem jediných filmových záběrů ze Strže. Na nich zachytil Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou, Hugo Haase a další tehdejší návštěvníky, ale i Čapkovu škodovku u garáže. Také tyto záběry návštěvníci mají možnost vidět.

 

Bratr Julius a syn Pavel

Výstava připomene také Julia Firta, Leopoldova mladšího bratra. Ten byl šéfem koncernu Lidových novin a nakladatelství Františka Borového. Vydával Čapkova díla a svědčil i na jeho svatbě s Olgou Scheinpflugovou.

Výstava nezapomíná ani na Leopoldova syna, prof. MUDr. Pavla Firta, DrSc., legendu československé cévní chirurgie a kardiochirurgie z pražského IKEMu. Právě profesor Firt provedl 31. ledna 1984 jako první lékař v zemích takzvaného Východního bloku úspěšnou transplantaci srdce.

Výstava „Zlatý kluk citlivý“ generál MUDr. Leopold Firt – Osudy lékaře a přítele Karla Čapka i spolubojovníků od Tobruku je v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti přístupná od úterý do neděle do 20. září 2023.

 

RED

AktuálněMuzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…
Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

22. 09. 2023
V Národním památníku na Vítkově se v pátek 22. září 2023 uskutečnilo slavnostní…
Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…
Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

19. 09. 2023
Bývalý i současný velitel Nebraské národní gardy v minulých dnech navštívili Armádní…
Když prší v poušti…

Když prší v poušti…

19. 09. 2023
Nedávná přírodní katastrofa s tisíci mrtvými v prostoru přístavního města Derna (arabsky Darná, درنة‎)…