Osudy českých vojáků v mohutné bitvě u slovinské řeky Soča představuje nová výstava v Armádním muzeu Žižkov

Osudy českých vojáků v mohutné bitvě u slovinské řeky Soča představuje nová výstava v Armádním muzeu Žižkov

26. 06. 2024

Premiéru má výstavní prostor v Armádním muzeu Žižkov označovaný jako “Dočasné výstavy 2“. Od středy 26. června je v něm umístěna výstava “29 měsíců bojů na Soči“. Její základy připravili historici Muzea první světové války ve slovinském Kobaridu, pracovníci Vojenského historického ústavu Praha je doplnili o sbírkové předměty z bitev u řeky Soči. Návštěvníci se dozví detaily zapojení československých vojáků i to, proč se smaragdové řece Soča přezdívalo „krvavá“. I to, že propojení obou zemí je silnější, než by si kdo myslel. Proto byla výstava otevřena den po Dni slovinské státnosti (25. 6.) a bude otevřena až do 28. října 2024, kdy je Den vzniku samostatného československého státu.

Více než dvě desítky hostů dorazily ve středečním horkém odpoledni do Armádního muzea Žižkov na vernisáž výstavy “29 měsíců bojů na Soči“, která mapuje dění na tzv. “sočské frontě“, která byla místem nejtěžších bojů mezi rakousko-uherskou armádou a italskými vojsky. Velký důraz je kladen také na osudy českých vojáků, kteří představovali důležitou část rakousko-uherské armády. O významu této části společných dějin svědčí účast současné velvyslankyně Slovinské republiky v ČR, J. E. Tanji Strniša, přítomnost bývalého velvyslance ČR ve Slovinsku, generálmajora v záloze Petra Voznici, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR a Inspektora Armády ČR, generálmajora Miloslava Lafka a řady dalších představitelů Armády ČR.

„Příběh jedné z nejkrutějších front v dějinách válčení je složený z mozaiky osudů jednotlivců. Tato výstava je poctou odvaze, utrpení a oběti všech, na které bychom neměli nikdy zapomenout. Je také připomínkou hrůz války a nutnosti udržovat mír a přátelství mezi národy,“ řekla při zahájení vernisáže velvyslankyně Slovinské republiky v ČR Tanja Strniša. „Vzpomínky na válku nešetřily ani ty, kteří se vrátili domů, což můžeme cítit v dojímavých zápiscích a ilustracích Josefa Váchala v knize „Malíř na frontě“,“ dodala slovinská velvyslankyně.

Právě reprodukce Váchalových obrazů jsou součástí otvírané výstavy. Originály jsou ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha, jelikož Josef Váchal byl jeho zaměstnancem a své obrazy do sbírek věnoval. „Děkuji týmu muzea v Kobaridu, který neúnavně zkoumá a vypráví příběh 12 bitev na Soči a předává poselství budoucím generacím poselství míru. Děkuji také panu brigádnímu generálu Knížkovi a jeho kolegům za to, že umožnili hostování této výstavy o společných dějinách České republiky a Slovinska zde, v krásné budově Armádního muzea na Žižkově,“ dodala.

Ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek na začátku výstavy řekl, že kurátoři sbírek panely kolegů z muzea v Kobaridu obohatili sbírkovými předměty, které se k bitvám okolo řeky Soča váží. „Když jsme před devíti lety ve spolupráci se slovinskými partnery připravili panelovou putovní výstavu nazvanou Vzpomínky na sočskou frontu, bylo naším záměrem přilákat pozornost české veřejnosti k této kapitole válečných dějin. Věřím, že výstava 29 měsíců bojů na Soči úspěšně naváže na předchozí společný počin, je součástí projektu, který může v zemích Evropské unie představit válečné dění na sočské frontě. Krvavá Soča se stala společným jmenovatelem válečného utrpení všech národů bývalé habsburské monarchie a nesmazatelně se vepsala i do našich dějin. Válka tu násilně přervala životní dráhu desítek tisíců mužů z českých zemí. Válečné šrámy v krajině už dávno zakryla milosrdná vegetace. O to, aby se na osudy lidí ze sočské fronty nezapomnělo, aby nevymizeli z historické paměti, se stará řada institucí a spolků. Kobaridské muzeum patří k těm nejstarším a za to bych rád poděkoval řediteli této instituce, panu Martinu Šolarovi a také paní velvyslankyni Slovinské republiky v Praze, paní velvyslankyni Tanje Strniša za to, že činnost muzea podporuje a podporuje i naše propojování a spolupráci,“ řekl brigádní generál Aleš Knížek.

O tom, že dějiny Slovinska a České republiky jsou úzce propojené právě kvůli bitvě na Soči, svědčí také skutečnost, že autorem památníku rakousko-uherským vojákům na vojenském hřbitově ve slovinském Logu pod Mangartem dilem českého sochaře Ladislava Kofránka. Na centrálním vojenském hřbitově v Dutovljích ve Slovinském Krasu je pohřbeno více než 3 tisíce českých vojáků. „Po Rakušanech a Maďarech byli třetím nejpočetnějším národem. Jako všechny ostatní jednotky, byly i české zapojeny do bojů na východní a balkánské frontě. U příležitosti výstavy v Praze jsme ještě připravili čtyři speciální panely, které se věnují osudům českých vojáků, kde jsou doplněny informace o zapojení Čechů na sočské frontě. Velení rakousko-uherské armády totiž předpokládalo, že Češi budou lépe bojovat proti Italům, než proti slovanským vojákům na východě jihovýchodě Evropy. Proto bylo jejich nasazení v našem kraji opravdu velké,“ uvedl na úvod výstavy ředitel muzea v Kobaridu Martin Šolar. Výstavu si můžete prohlédnout v prostoru „Dočasné výstavy 2“, který je u horní části expozice věnované II. světové válce (šestá část Armádního muzea Žižkov).

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…