Národní památník hrdinů heydrichiády

Národní památník hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Vlastníkem památníku je Magistrát hl. m. Prahy, správu vykonává Vojenský historický ústav Praha. Expozice je navržena a instalována Vojenským historickým ústavem Praha.

 

Krypta v Národním památníku hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici

 

Adresa: Resslova 9a, 120 00 Praha 2

Otevřeno celoročně: úterý – neděle 9.00 – 17.00

Vstup zdarma.

Maximální kapacita památníku: 50 osob

 

Kontakty:

tel.: +420 222 540 718

kancelář: +420 720 988 421

e-mail: [email protected]

 

Vzdělávací program pro skupiny:

Maximální počet osob ve skupině: 30

Časová dotace prohlídky: 60-90 min.

Jazyk: čeština/angličtina.

Ve dnech: úterý až pátek.

Obsah programu: výklad v kryptě a chrámu sv. Cyrila a Metoděje.

Komentovaná prohlídka pro skupiny je zdarma.

Rezervace vzdělávacího programu zde.

 

Komentované prohlídky pro veřejnost

probíhají po předchozí domluvě na tel. 222 540 718 či e-mailu [email protected].

Počet lidí ve skupině je max. 30 osob, min. 1 osoba.

Případné dotazy na místě Vám rádi zodpoví pracovníci památníku.

Těšíme se na Vás.

 

Dopravní spojení:

metro B stanice Karlovo náměstí

tramvaj 2, 3, 6, 14, 18, 22, 23, 24 zastávka Karlovo náměstí

tramvaj 5, 17  zastávka Jiráskovo náměstí

Národní památník hrdinů heydrichiády a místo smíření při katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku založili v roce 1995 manželé Jaroslav a Eva Šuvarští. V nově zbudované prostoru bezprostředně před kryptou kostela vzniklo muzeum a pietní místo odkazující na boj sedmi československých parašutistů s německou přesilou, který proběhl dne 18. 6. 1942.

V kryptě chrámu se po tři týdny ukrývalo sedm vojáků v utajení, včetně Jana Kubiše a Josefa Gabčíka z výsadkové operace Anthropoid, během tzv. heydrichiády. Dne 27. 5. 1942 provedli tito vojáci atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v zatáčce u Kobylis v Praze.

Vojenský historický ústav v roce 2010 instaloval současnou expozici a v roce 2017 převzal do správy Národní památník hrdinů heydrichiády. Výstava sleduje dějinný vývoj od Mnichovské dohody, přes vznik Protektorátu Čechy a Morava, nástup Reinharda Heydricha k moci, k přípravám a provedení operace Anthropoid až k boji v kostele a kryptě sv. Cyrila Metoděje. Pozornost je také věnována sokolským odbojářům a členům pravoslavné církve, jež parašutistům aktivně pomáhali. Expozice je v českém a anglickém jazyce a doplňují ji nejen unikátní sbírkové předměty, ale také dobové audiovize.

Krypta má pietní charakter a uzavírá celou expozici. Nacházejí se v ní busty sedmi československých vojáků s jejich životopisy. Autorem bust je akad. soch. Milan Benda.