Letecké muzeum Kbely – základní informace

Areál leteckého muzea Kbely

Muzeum bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918.

Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel, z nichž téměř sto je vystaveno v krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Řada letounů patří ke světovým unikátům.

Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. Pro srovnání jsou zde vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho i množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, stejnokroje, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.

Prohlédněte si také fotogalerii z expozic.

 

 

Muzeum je otevřeno v letní sezóně, květen až září, a to každý den mimo pondělí od 10.00 – do 18.00 hodin.
V říjnu bude muzeum otevřeno o víkendech.

Jubilejní 55. návštěvnická sezóna (r. 2023) začíná 29. dubna slavnostním zahájením a končí 31. října.

Poslední návštěvník je do muzea vpuštěn v 17:30 hodin.

 

Součástí Leteckého muzea Kbely je i expozice umístěná v hangárech Staré Aerovky v Letňanech. Hangáry jsou vzdálené cca 900 metrů od kbelského areálu, vchod z ulice Hůlkova.

STARÁ AEROVKA JE OD ÚTERÝ 5. 9. OPĚT OTEVŘENA! Do konce září každý den (mimo pondělí), v říjnu o víkendech.

 

Objednávky prohlídek pro školy a hromadné výpravy přijímáme [email protected]. Pro prohlídku je nutné dohodnout termín – určení závisí na časových možnostech našich kurátorů/průvodců.

V žádostech o skupinové prohlídky uvádějte prosím výslovně, že se jedná o prohlídku Leteckého muzea Kbely.

Vstup do muzea je zdarma.

Letecké muzeum Kbely

ul. Mladoboleslavská, Praha 9 – Kbely

tel. 973 207 500

REZERVACE PROHLÍDEK:
[email protected]

Jak se k nám dostanete:

MHD:

Ze stanice metra Českomoravská a Vysočanská (trasa „B“) – autobusem č. 375
Ze stanice metra Letňany (trasa „C“) – autobusem č. 159, 182, 185, 209, 302, 376, 378

Všemi výše uvedenými autobusy pojedete do zastávky Letecké muzeum. Zastávka je na znamení.

Autem:

Parkoviště u Staré Aerovky – GPS 50.127379, 14.528857

Parkoviště u vchodu do muzea – GPS 50.127085, 14.536321

 

Líbí se vám Letecké muzeum Kbely? Hlasujte pro tento areál v anketě Muzeum roku na portále Kudy z nudy, který provozuje agentura CzechTourism – celé hlasování je na adrese https://www.kudyznudy.cz/muzeum-roku. Letecké muzeum Kbely můžete podpořit přímo na tomto odkaze https://www.kudyznudy.cz/aktivity/letecke-muzeum-kbely nebo přes QR kód:

 

 

Plánek areálu Letecké muzeum Kbely

Ke stažení zde

 

Návštěvníkům je zakázáno vnášet do muzeí alkoholické nápoje, omamné látky, jedovaté látky, chemikálie, střelné zbraně a jakkoli s nimi manipulovat. Návštěvníkům důvodně podezřelým z opilosti či požití jiných omamných látek, návštěvníkům v silně znečištěném, nedostatečném nebo nevhodném oděvu, nebo návštěvníkům se silně asociálním chováním, nebude přístup do muzeí umožněn.
Je zakázáno vstupovat nebo pohybovat se po muzeích na kolečkových bruslích, skateboardech, koloběžkách apod. Výjimky tvoří kompenzační pomůcky a kočárky.
Do vnitřních expozic je zakázán vstup s jakýmikoliv zvířaty s výjimkou vodících a asistenčních psů. Do venkovních prostor zvířata mají vstup povolen. Volné pobíhání zvířat je však zakázáno.
Děti mladší 15 let mohou do expozic pouze v doprovodu dospělé osoby.
Fotografování je povoleno pouze pro soukromé účely a bez stativu.
Více v návštěvním řádu muzeí VHÚ Praha.