Stovky zájemců o leteckou historii přišly v sobotu 26. dubna 2025 do Leteckého muzea Kbely na slavnostní zahájení 57. sezony. Přilákalo je slunečné počasí, díky kterému mohly být předvedeny některé exponáty Vojenského historického ústavu Praha v leteckých. Jako první se představil letoun LET C-11 za jehož kniplem seděl šéfpilot Centra leteckého výcviku Pardubice Tomáš Bruštík. Dalšími letouny předvedenými ve vzduchu byly letouny Zlín Z-381, Z-126 Trenér a Z-37 A Čmelák.
„Letecké muzeum Kbely se kvalitou svých sbírek a množstvím exponátů řadí k nejlepším v Evropě a jsem rád, že svou malou měrou může k rozšiřování muzea přispívat i naše 24. základna dopravního letectva. Přeji muzeu a jeho pracovníkům, ať se jim jejich práce nadále daří,” řekl zástupce 24. základny dopravního letectva plk. gšt. Ing. Josef Kořínek.
Součástí zahajovacího ceremoniálu byl i slavnostní podpis darovací listiny ke stroji Zlín Z-142 C-AF z Centra leteckého výcviku Pardubice. Podepisujícími byli ředitel správního úseku LOM Praha, s. p. Ivo Heršic a ředitel Odboru muzeí VHÚ Praha plk. Michal Burian. Důvodem vyřazení stroje z provozu v Centru leteckého výcviku Pardubice (CLV), které spadá pod LOM Praha, je fakt, že musel ustoupit modernějším strojům. „Byli jste svědky mimořádné události, jak se dají doplňovat sbírky Leteckého muzea. Jsme velice vděčni státnímu podniku LOM Praha za dlouhodobou spolupráci. Letouny, na kterých cvičili armádní piloti, se díky ní na konci své životnosti stávají součástí našeho muzea. O tom se ostatně můžete přesvědčit v hangáru věnovaném cvičným strojům našeho letectva. Takže ještě jednou velice děkuji LOM Praha nejen za to, že nám předávají ta letadla na konci životnosti, ale že pro nás restaurují i jiná,” komentoval slavnostní okamžik Michal Burian. Upozornil na to, že mezi vystavenými exponáty je i letoun IL-18 B, který je v současnosti restaurován a při příštím zahájení sezony by mohl být jednou z hlavních hvězd. „V prostoru mezi hangáry připravujeme projekt nového expozičního hangáru, který umožní umístit pod střechu další unikátní letadla, která dnes stojí na venkovních stojánkách. Za podporu našich snah velice děkujeme Ministerstvu obrany ČR, bez nějž by to nešlo,” dodal plk. Michal Burian.
Ředitel Historicko-dokumentačního odboru VHÚ Praha, Jiří Rajlich, zmínil, že, že i když Letecké muzeum Kbely začínalo s jedním expozičním hangárem a několika desítkami letounů, dnes je jich ve sbírkách více než 350. „U příležitosti 70. výročí zavedení proudových bombardérů do výzbroje Československé armády jsme otevřeli letoun IL-28 a je pod dozorem našich kolegů možné se podívat na výzbroj a část vybavení tohoto stroje. Otevřen je také hangár s vírníky a vrtulníky československé konstrukce ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha,” upozornil Jiří Rajlich. Pozval všechny přítomné také do areálu Stará Aerovka, kde byly připraveny soutěže pro děti organizované lektory z oddělení muzejní pedagogiky a návštěvníci se mohli podívat do kokpitu letounu MIG-21 a na nový exponát - vysokovýkonný kluzák Shempp-Hirth Nimbus-2 B, který léta sloužil naší plachtařské reprezentaci. Vystaveny byly také letouny z depozitářů, které nejsou běžně k vidění, například Fouga C.M. 170 R Magister, nebo Let L-200 A Morava.
Letecké muzeum Kbely v Mladoboleslavské ulici i areál Stará Aerovka můžete ode dneška navštívit každý den mimo pondělí od 10.00 do 18.00 hodin. Otevřeno bude i ve státní svátky 1. a 8. května.
Objednávky prohlídek pro školy a hromadné výpravy přijímáme na emailu rezervace-kbely@vhu.cz případně na muzeum@vhu.cz. Pro prohlídku je nutné dohodnout termín - určení závisí na časových možnostech našich kurátorů/průvodců. V žádostech o skupinové prohlídky uvádějte prosím výslovně, že se jedná o prohlídku Leteckého muzea Kbely.