Vzpomínka na historika Jana Tesaře. Ve VHÚ Praha se věnoval partyzánskému hnutí

Vzpomínka na historika Jana Tesaře. Ve VHÚ Praha se věnoval partyzánskému hnutí

08. 07. 2025

Ve věku 92 let zemřel český historik Jan Tesař, nepřehlédnutelná postava moderní české historiografie, statečný bojovník za svobodu a demokracii. Od roku 1956 působil i ve Vojenském historickém ústavu Praha.

Jan Tesař (2. června 1933–16. června 2025)

Jan Tesař po studiu historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze nastoupil roku 1956 do Vojenského historického ústavu Praha. Jeho stěžejním projektem se tu stal výzkum partyzánského hnutí. Svoji práci stavěl na četných svědectvích pamětníků. Tesař se zajímal především o obyčejné, zapomenuté účastníky odboje.  Uvědomoval si také, že partyzánské hnutí není tradičním tématem historického výzkumu i tím, že k němu neexistuje množství uspořádaného archivního materiálu.

Výsledkem práce Jana Tesaře a dalších kolegů Antonína Benčíka, Václava Kurala, Jana Paulíka, Jaroslava Šolce a Zdeňka Štěpánka se stala v roce 1961 vydaná monografie Partyzánské hnutí v Československu za druhé světové války. Tématem, pojetím i rozsahem šlo o novou a objevnou práci, byť do jisté míry nutně poplatnou politickým podmínkám.

Jan Tesař projevoval otevřeně své názory, takže v roce 1959 byl z VHÚ Praha propuštěn a až poté zásluhou kolegů roku 1961 přijat zpět. Patřil mezi zakládající členy Československého výboru pro dějiny protifašistického odboje. V srpnu 1968 publikoval ve zvláštním čísle Historie a vojenství příspěvek, v nímž se jednoznačně rozešel se Sovětským svazem. Jeho originalita se projevovala i tím, že považoval vojenskou intervenci jako možnost, jak vidět situaci Československa a vztah se SSSR reálně, bez iluzí a podle toho založit budoucnost. Tuto jasnou vizi v roce 2020 svým otevřeným dopisem velvyslanci Ruské federace v ČR zjevně zcela přehodnotil.

VHÚ Praha musel Jan Tesař rou 1969 již definitivně opustit. Působil pak v Historickém ústavu Akademie věd ČR. Roku 1969 byl jedním z historiků, kteří zpracovávali odborné posudky pro proces se skupinou příslušníků Státní bezpečnosti, obviněných ze spáchání závažných zločinů v padesátých letech. Šlo o zcela nové téma. Tesařovu bytostnou originalitu však potvrzuje jeho posudek obhajující pachatele jako svedené stalinistickým režimem a jeho nenávistnou atmosférou.

Na jaře 1969 Jan Tesař vystoupil po třech letech členství z KSČ a stal se otevřeným oponentem normalizující se moci. V září 1969 byl Jan Tesař spolu s Rudolfem Battěkem zatčen pro opoziční činnost. Po třinácti měsících vazby byli oba ještě propuštěni bez soudu. V listopadu 1971 Státní bezpečnost Tesaře znovu zatkla. V červenci 1972 byl spolu s dalšími aktivisty odsouzen k šesti letům vězení, mimo jiné za petici Deset bodů ze srpna 1969 a leták Občané k volbám roku 1971. Odpykal si pět let vězení. Vzápětí po propuštění na konci roku 1976 podepsal Chartu 77 a inicioval i vznik Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. V květnu 1979 byl znovu zatčen Státní bezpečností a o rok později se rozhodl využít možnosti a vystěhoval se s manželkou na Západ.

Po odchodu do exilu žil Jan Tesař nejprve v Německu a později ve Francii. V Paříži vydával v letech 1983–1987 revue Dialogy, která navazovala na stejnojmenný časopis vycházející původně od roku 1977 samizdatově v Československu. Byl redaktorem polského exilového měsíčníku Kontakt a spolupracoval s časopisy ruské emigrace Kontinent a Russkaja mysľ. Z prostředků polského exilu vydával časopis Afgánský zápisník (1987–1988).

Více publikovat začal po roce 1989, když se vrátil do Československa. Žil pak až do smrti střídavě v Brně a v Brezové pod Bradlom. Soubory svých prací z období sedmdesátých let vydal v letech 2003 a 2018 v knihách Zamlčená diagnóza (Praha, Triáda 2003) a Co počít ve vlkově břiše – Práce o vytváření struktur občanské společnosti 1968–1980. V roce 2000 vydal provokativní knihu Mnichovský komplex – Jeho příčiny a důsledky, v níž podrobil kritice československou vůli vzdorovat německé agresi v roce 1938. Následovala roku 2005 kniha Traktát o „záchraně národa“ opět s texty z let 1967–1969 o začátku německé okupace.

S odstupem let pak vydal v roce 2016 obsáhlou třísvazkovou komentovanou edici vzpomínek partyzána Josefa Serinka Česká cikánská rapsodie. I–III, v níž se vrátil k začátkům své historické práce a věnoval se důkladně fenoménu partyzánství jako alternativní metodě boje, která mu touto nezávislostí byla zjevně velice blízká.

Jan Tesař byl ojedinělou a inspirující osobností české historiografie. Často přinášel nové pohledy na zažité problémy. Ne vždy s ním bylo možno souhlasit. Jiné pohledy ale povzbuzují dialog a nenechávají myšlení vězet ve stereotypech a zaběhaných cestách. Jako občan pak vždy neohroženě čelil totalitní moci a nelpěl na osobních a materiálních jistotách.

Prokop Tomek

Aktuálně



Velvyslanec Ukrajiny Vasyl Zvarych navštívil Vojenský historický ústav Praha. Přivezl prapor 95. brigády vzdušných výsadkových sil Ukrajiny

Velvyslanec Ukrajiny Vasyl Zvarych navštívil Vojenský historický ústav Praha. Přivezl prapor 95. brigády vzdušných výsadkových sil Ukrajiny

04. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha získal do svých sbírek prapor 95. brigády vzdušných…
Poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu se zaměřilo na tvorbu Vojenského filmového a fotografického ústavu z let 1945–1948. V září začne nový cyklus

Poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu se zaměřilo na tvorbu Vojenského filmového a fotografického ústavu z let 1945–1948. V září začne nový cyklus

04. 07. 2025
V kinosále Armádního muzea Žižkov se ve čtvrtek 26. června uzavřel roční…
Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

03. 07. 2025
V pondělí 23. června jsme se na Ďáblickém hřbitově rozloučili a zavzpomínali na…
Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…