Cesta legionáře – stálá výstava na hradě Křivoklát

Cesta legionáře – stálá výstava na hradě Křivoklát

04. 11. 2015

Československá obec legionářská otevřela novou stálou expozici mapující vznik, život a boj československých legií za první světové války v prostorách spilky bývalého pivovaru na hradě Křivoklát. Na vzniku expozice se podílel i Vojenský historický ústav Praha.

 

Československá obec legionářská se rozhodla oslavit 97. výročí vzniku samostatného Československa otevřením nové stálé výstavní expozice s názvem Cesta legionáře. Slavnostní vernisáž proběhla v rámci akce Pocta tradicím první republiky na státní svátek připomínající vznik samostnatného Československa 28. října.

„Když v říjnu roku 1918 vznikl samostatný československý stát, jeho armáda se nacházela stovky a tisíce kilometrů od domova. Příslušníky této armády, která se zrodila dříve než náš stát, byli legionáři – čeští a slovenští dobrovolníci, kteří se svobodně rozhodli přijmout dočasnou roli „zrádců“, aby vlastnímu národu vybojovali svobodu.“ říká Jiří Charfreitag, spoluautor výstavy, a dodává: „Pro nás samotné byla příprava výstavy velkou výzvou, ale zároveň velkou poctou, kterou splácíme dluh našim předkům.“

Na výstavní ploše čítající na 200 metrů čtverečních mají návštěvníci možnost vidět velké množství dobových artefaktů, fotografií a doprovodných textů. „Snažili jsme se vytvořit moderní muzejní expozici, která osloví všechny generace. Cesta legionáře samozřejmě vede skrze bojiště u Zborova, jeho zákopy či polní lazaret,“ říká Charfreitag a doplňuje: „Ti nejmenší si potěžkají pušku, či vyzkouší přilbu. Starší jistě ocení detaily výstroje a doplňky legionářské každodennosti.“

K vidění je množství předmětů, dokumentů i fotografií. V řadách francouzské, ruské, srbské, italské, americké i britské armády se tisíce Čechů a Slováků podílely na konečné porážce Centrálních mocností a svou bojovností a odhodláním bylo snadné je rozpoznat nejen podle červenobílé stužky.

Cesta legionářů neskončila ani s koncem války v roce 1918. Legionáři navrátivší se z Francie a Itálie museli bránit vlastní hranice mladé republiky. Totéž si přáli i legionáři v Rusku, byli však zataženi do ruské občanské války. Jejich cesta se tím protáhla o tisíce kilometrů a stovky dní. Jejich návrat trval více než dva roky od skončení války. Během své pouti legionáři objeli celý svět a položili základ idejím, které k nám promlouvají i dnes.

Výstava v prostorách spilky bývalého hradního pivovaru na Křivoklátě je přístupná zdarma a to ve stejném čase, jako je otevřen hrad samotný (otevřeno celoročně, více na www.krivoklat.cz). „Za spolupráci při přípravě za ČsOL děkujeme Muzeu a vzdělávacímu centru čs. legií, Vojenskému historickému ústavu Praha, Vojenskému ústřednímu archivu a Správě státního hradu Křivoklátu. Bez jejich spolupráce by vznik expozice nebyl možný,“ podotýká Charfreitag.

RED

 

Aktuálně



Přijďte se podívat na výstavu a jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

Přijďte se podívat na výstavu a jediný dochovaný stíhač tanků Hetzer, který bojoval v Pražském povstání. Před pražským magistrátem je k vidění do 5. května

01. 05. 2025
Od středy 30. dubna do pondělí 5. května je na Mariánském náměstí…
Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…