Češi na mořích i pevninách, při cestách do vlasti

Češi na mořích i pevninách, při cestách do vlasti

08. 10. 2013

Několik rozsáhlých vědeckohistorických materiálů, které popisují osudy českých vojáků v bouřlivé historii 20. století. To je jádro nového čísla čtvrtletníku Historie a vojenství 3/2013, který vydává Vojenský historický ústav Praha a které v těchto dnech vyšlo.

Prvním stěžejním materiálem v novém čísle Historie a vojenství je studie Dalibora Váchy nazvaná „Cesta do vlasti“. Věnuje se putování československých legionářů do nově vzniklého Československa v letech 1919-1920. Autor detailně popisuje, čím vším museli tisíce vojáků projít při plavbě, která vedla přes polovinu zeměkoule. Jak se stravovali, co si oblékali a jaká byla jejich hygiena. Jak trávili volný čas (či jak se nudili), jaké možnosti vycházek měli a jaké nemoci je potkávaly. To vše autor popisuje na téměř dvou desítkách stran.

Druhý důležitý materiál se rovněž váže k oblasti námořní. Text historika Jindřicha Marka z VHÚ nazvaný „Odysea českých námořníků z křižníku Kaiserin Elisabeth 1913-1920“ se vztahuje k neobvyklé a poměrně málo známé kapitole historie rakousko-uherského námořnictva a posléze se týká i již zmíněné cesty našich legionářů po první světové válce.

Češi a Slováci tvořili zhruba čtvrtinu z celkového počtu 427 mužů posádky lodi Kaiserin Elisabeth, která měla své pole působnosti na Dálném východě. Po vypuknut první světové války však byly námořníci přesunuti na pevninu a zde se v roce 1914 účastnili obranných bojů německé základny Tsingtau. V dalších letech pak žili v japonském zajetí či čínské internaci.

Třetím hlavním materiálem je studie Zdeňka Vališe „Účast Čechoslováků při osvobozování Kyjeva v listopadu 1943“. K tomuto materiálu se také váže titulní stránka celého čísla HaV 3/2013, na které najde čtenář známou fotografii tří vojáků, kteří byli vyznamenáni Zlatou hvězdou hrdiny Sovětského svazu: jde o Antonína Sochora, Josefa Buršíka a Richarda Tesaříka.

Druhoválečným bojům se věnuje ve svém textu „Československá Battle of Britain – post scriptum“ také Jiří Rajlich. Poukazuje zde především na zajímavý osud československého letce, příslušníka britské 253. stíhací peruti RAF Václava Cukra (1913-1989).

Ojedinělému projektu za druhé světové války v Protektorátu Čechy a Morava je věnován text Petra Kaňáka a Jana Vajskebra „Výcvikový pluk SS Prag“. Tzv. SS-Ausbildungs-Regiment Prag působil v letech 1942-43 v protektorátu a byl určen výhradně pro nezletilé osoby.

K novější historii se váže studie historika VHÚ Ivo Pejčocha „Ztráty na životech příslušníků Československé lidové armády v důsledku invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a sovětské okupace“. Autor podrobně popisuje tragické osudy sedmi československých vojáků, kteří zemřeli přímo v souvislosti se srpnovými událostmi. Z bezpočtu různě vážných zranění během dvacetiletého působení Sovětů v ČSSR pak vybral pět nejtragičtějších případů. Uvádí také, že v důsledku pobytu sovětských vojsk bylo usmrceno na dvě stě občanů Československa, z nichž největší počet připadal na autonehody způsobené jízdou sovětských vojáků; vojáci jezdili bezohledně, bývali opilí a technický stav vozidel byl špatný.

Z atraktivních materiálů můžeme vybrat i text Tomáše Jakla „Válečný deník improvizovaného obrněného vlaku PRAHA / PRAHA I / MOSKVA“. Jedná se o vlak, který vznikl 5. května na nádraží Praha Vršovice a působil během pražského květnového povstání. Pak byl odvelen na Broumovsko a operoval i za hranicí v Kladsku.

Z kratších materiálů stojí za zmínku připomínka 45 let existence Leteckého muzea Kbely z pera Jana Sýkory, která je doplněna bohatou fotografickou výbavou. Petr Moudrý popisuje restaurování pozůstalosti generála Františka Moravce - jeho šavle, nože, bodáku či zapalovače. Atraktivní je text věnovaný expozici nacionálně-socialistické diktatury v Obersalzbergu, někdejším Hitlerově horském sídle. Další text zase popisuje příběh ponorky U-534 – nejen ten válečný, ale i poválečného osudy stroje, který byl na mořském dně objeven v roce 1986 a o sedm let později byl vyzdvižen. Dodnes stojí jako muzejní kus na britské půdě.

Časopis Historie a vojenství číslo 3/2013 vyšel v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích, případně přímo ve Vojenském historickém ústavu Praha – v Armádním muzeu Žižkov. Časopis vydává Vojenský historický ústav Praha a jde již o 62. ročník.

RED

 

 

 

 

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…