Výstava: Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918/10. 4. - 30. 9. 2025 (Armádní muzeum Žižkov)

Výstava: Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918/10. 4. - 30. 9. 2025 (Armádní muzeum Žižkov)

Výstava připravená VHÚ Praha ve spolupráci s Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur (Národní muzeum) mapuje život a působení českých přistěhovalců ve Spojených státech amerických od poloviny 19. století do konce první světové války. Představeny jsou osudy těch, kteří odešli za oceán s vidinou lepšího života, ale zároveň si uchovali svůj jazyk, kulturu a vazby na starou vlast.

Výstava „Co srdce pojí, moře nerozdvojí: Čeští krajané v USA 1848–1918“ v sobě kombinuje sbírky Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur (Národní muzeum), jehož sbírky pokrývají i krajanské komunity ve Spojených státech, a tematicky blízké sbírky Vojenského historického ústavu Praha. 

Seznamuje návštěvníky s příběhy Čechů, kteří do Nového světa odcházeli zvláště po roce 1848, a ukazuje jejich zkušenost - podobnou s mnoha dalšími občany Rakouska-Uherska, ale také se zkušenostmi Irů, Italů nebo Němců. V 19. a na počátku 20. století se uskutečnily tři velké migrační vlny z Evropy do Spojených států. 

Cesta za lepším životem

Hlavní tematické celky výstavy se zaměřují na důvody emigrace – zejména ekonomickou, sociální, politickou nebo náboženská situaci, na každodenní život krajanů v novém světě, jejich pracovní uplatnění, spolkovou činnost, vztahy s domovinou a roli, kterou sehráli při vzniku samostatného Československa v roce 1918. Návštěvníci se seznámí s příběhy jednotlivců i celých rodin, které se usazovaly především v oblastech, jako byly Chicago (to po Praze a Vídni bývalo třetím největším „českým“ městem), Texas či Nebraska.

Emigrace z českých zemí do Spojených států začala nabírat na intenzitě po roce 1848. Ekonomické potíže, politické represe a touha po svobodě přivedly tisíce lidí do nového světa. První osadníci se často věnovali zemědělství, postupem času se však uplatňovali i v průmyslu, obchodu či školství. Výstava přibližuje jejich každodennost prostřednictvím dobových fotografií, dokumentů i osobních příběhů.

Češi v Americe a vznik Československa

Silnou roli sehráli čeští krajané v USA. Stejně jako jiné skupiny imigrantů, čeští krajané se v uniformě armády Spojených států účastnili řady konfliktů. Služba v armádě totiž umožnovala nejen získat občanství, ale byla také způsobem, jak zlepšit svoje společenské postavení. Byli rovněž nepostradatelnou součástí snah o vznik samostatného Československa, ať už diplomatickou podporou, či materiální pomocí. Během první světové války podporovali odbojové aktivity a podíleli se na formování československé zahraniční politiky. Klíčovou roli v tomto úsilí sehrál například Tomáš Garrigue Masaryk, který v roce 1918 podnikl cestu do Spojených států a získal podporu tamní komunity.

Výstava "Co srdce pojí, moře nerozdvojí" přináší nejen historická fakta, ale i osobní rovinu vyprávění. Expozice vychází z bohatého archivního materiálu, včetně korespondence, kronik a tiskovin krajanských spolků. Výstava bude otevřena až do 30. září.

Aktuálně



Znáte příběhy odbojářů z cyklu Paměťová stopa? Připravují je pro vás dokumentaristé z Vojenského historického ústavu Praha

Znáte příběhy odbojářů z cyklu Paměťová stopa? Připravují je pro vás dokumentaristé z Vojenského historického ústavu Praha

01. 08. 2025
Od roku 2016 vysílá Česká televize a Český rozhlas příběhy projektu Vojenského…
Přijeďte do Lešan na Tankový den – 30. 8. 2025

Přijeďte do Lešan na Tankový den – 30. 8. 2025

28. 07. 2025
Vojenské technické muzeum Lešany ožije poslední srpnovou sobotu 30. 8. 2025 tradičním…
Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

26. 07. 2025
Počínaje školním rokem 1972/73 byla v Československé lidové armádě zavedena nová školská soustava.…
Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

23. 07. 2025
Připomínáme si 130 let od narození brigádního generála Františka Moravce, muže, který…
Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

21. 07. 2025
Na jaře letošního roku uplynulo 105 let od uzákonění branné soustavy Československé…