František Petřík

František Petřík

29. 04. 2018

Jako československý důstojník zažil potupu mnichovského diktátu i nacistické okupace, kdy byl úředním rozhodnutím včleněn do protektorátního vládního vojska. Právě toto rozhodnutí mu však umožnilo, aby se později mohl v severní Itálii stát v po dobu více než sedmi měsíců velitelem velice úspěšného českého partyzánského oddílu…

 

Narodil se 26. října 1908 v Dobřenicích u Hradce Králové v rodině zahradníka na dobřenickém zámku. Jeho otec se však nevrátil z bojů 1. světové války. Po maturitě na pardubické reálce v roce 1930 nastoupil prezenční vojenskou službu u čáslavského pěšího pluku 21. Do civilu se vrátil v březnu 1932 v hodnosti četaře aspiranta, ale již v srpnu téhož roku byl přijat jako frekventant do Vojenské akademie v Hranicích.

Po jejím úspěšném ukončení nastoupil v červenci 1934 jako poručík pěchoty službu u Hraničářského praporu 3 v Žamberku. U tohoto útvaru sloužil až do března 1939 s výjimkou dvou krátkých období, kdy se ve funkci vojenského stavebního dozoru podílel na výstavbě opevnění v oblasti II. sboru (především v Krkonoších). Po zrušení čs. armády byl k 1. červenci 1939 dekretem včleněn v hodnosti nadporučíka k protektorátnímu vládnímu vojsku. Sloužil u 1. roty 7. praporu v Josefově.

S tímto útvarem potom odešel v hodnosti hejtmana (kapitána) v květnu 1944 do severní Itálie, kde také v září 1944 začala jeho partyzánská odysea, když v čele 33 mužů 7. praporu vládního vojska zběhl v noci z 18. na 19. září ze strážního stanoviště na jižním břehu Pádu u rozbitého mostu, po němž vedla silnice z Pávie přes Botarone a Bressanu do Voghery, kde měl se svými muži střežit budované protiletadlové palebné postavení.

Tehdy byl spolu se šrtm. Zvoníčkem kontaktován italskými partyzány, kteří podléhali velení zóny Oltre-Po Pavese, v jejímž čele stál dr. Pietro Italo, přezdívaný „Eduardo“. Ve smluvenou dobu přijeli partyzáni pro vládní vojáky a odvezli s nimi i 3 protiletadlové 20mm kanóny, 1 lehký a 1 těžký kulomet, granáty a množství munice a jiného materiálu. Bohužel na stanovišti nebyl z mnoha důvodů čas na fingování obvyklého „přepadu“, a tak německé hlídky na protějším břehu Pádu vypověděly, že čeští vojáci odjeli s partyzány, aniž by se bránili střelbou.

Bývalí vládní vojáci již záhy využili v bojích po boku italských partyzánů odvezené rychlopalné kanóny. Podíleli se i na odvážných akcích, kdy například při přepadu kasáren Vittoria Emanuela ve Vogheře 5. října 1944 čtyři čeští vojáci, spolu s dvanácti italskými partyzány, použili v rámci lsti ukořistěné německé uniformy a v kasárnách zajali 58 nepřátelských vojáků a ukořistili značné množství zbraní.

Oddíl kpt. Petříka a jeho zástupce šrtm. Jaroslava Zvoníčka bojoval v rámci garibaldiovské 3. partyzánské divize Lombardia „Aliotta“ v Ligurských a Emilských Apeninách jižně od Pádu po boku italských partyzánů až do konce války, kdy se k ní začali přidávat i slovenští vojáci. Bojové osudy skupiny, zvláště těžké zimní období a účast na jarní partyzánské ofenzívě tvoří jednu z nejslavnějších kapitol historie čs. partyzánů v Itálii. Po skončení války se příslušníci oddílu stali součástí policejní roty Čs. samostatné brigády v Itálii, s níž se v červenci 1945 vrátili do vlasti.

Zde začínal kpt. Petřík jako velitel pěší roty v Šumperku, krátce působil na MNO, potom opět v šumperské posádce. V roce 1951 byl jmenován zástupcem velitele praporu pro technické věci v posádce Milovice-Mladá. V polovině 50. let byl přeložen do Prahy, kde působil jako pedagog na vojenských katedrách Vysoké školy ekonomické a Vysoké školy chemickotechnologické. Po dovršení věku 55 let odešel v roce 1963 v hodnosti podplukovníka do výslužby. Poté se věnoval shromažďování údajů o činnosti čs. partyzánů v Itálii v letech 1944–1945. Nositel Čs. válečného kříže 1939, Čs. medaile Za chrabrost, Čs. vojenské medaile Za zásluhy I. stupně, Jánošíkovy medaile, Odznaku čs. partyzána a italských vyznamenání Garibaldi a Zavatarello zemřel zapomenut 16. června 1985 v Praze.

 Jindřich Marek

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…