Operace Glucinium: Připomínka hrdinství, obětí a nezdaru

Operace Glucinium: Připomínka hrdinství, obětí a nezdaru

09. 07. 2024

V sobotu 6. července se v Purkarci v jižních Čechách a přilehlé Staré oboře uskutečnil pietní akt, kterým si účastníci připomněli jednu z operací londýnské ústřední sabotážní organizace Special Operations Executive (SOE) během druhé světové války – výsadek paraskupiny Glucinium. Vzpomínkové akce se účastnili jak potomci parašutistů, tak těch, kdo jim pomohli a za svou pomoct zaplatili životem.

Skupina Glucinium ve složení velitel npor. Vítězslav Lepařík, zástupce velitele rtn. Ludvík Hanina, rtn. Josef Cikán a radista rtn. František Trpík seskočila v noci ze 3. na 4. července 1944 kvůli navigační chybě u Purkarce nedaleko zámku Hluboká nad Vltavou. Vysoký smrkový porost připravil výsadek o operační materiál, který se dodnes nepodařilo nalézt. Uvízl na stromech.

Místo nálezu padáků zaklíněných na vzrostlých smrcích je běžně nedostupné a připomíná ho kamenný památníček. Je ukrytý v oplocené Staré oboře, která je přístupná pouze po domluvě. Proto je pamětní deska připomínající historické události umístěna na vstupu do obory.

Připomínku paravýsadku zastřešily kluby vojenské historie KVH České Budějovice a KVH „Pětačtyřicítka“ Brno a to nejen technikou, ale i výstavou s autentickým dobovým táborem a ukázkami vybavení a zbraní používanými našimi vojáky ve Velké Británii.

Na 80. výročí operace přijeli také potomci parašutistů a jejich podporovatelů. Dcera Josefa Cikána Eva Kubálková, syn Josefa Cikána Miroslav Cikán s rodinou, vnučky Františka Trpíka Libuše Šťastná a Věra Ciháková spolu s pravnukem Danielem Füllem, dále paní Jitka Svobodová vnučka Františka Branšovského, který parašutisty Trpíka, Haninu a Cikána tři dny schovával v osadě Vladyčín u Kovářova.

Mezi přítomnými byli také potomci hajného Josefa Rybáka, který parašutistům půjčil pilu na pokácení stromů s uvízlým operačním materiálem a nález padáků nahlásil až se zpožděním čtyř dnů. Za svoji pomoc zaplatil životem.

Netradičně vysoká účast potomků aktérů Glucinia svědčí o jejich zájmu nejen o rodinnou historii, ale také o širší souvislosti této kapitoly moderních dějin.

Podrobnosti o výsadku Glucinium si můžete přečíst v článku historika Vojenského historického ústavu Praha Jindřicha Marka. Autentické vzpomínky pak v reportáži České televize z cyklu VHÚ Praha „Paměťová stopa“, ve které hovoří dcera lesního dělníka Vojtěcha Ambrože  - Marie Němcová. Její otec pomáhal hajnému Josefu Rybákovi s ukrytím operačního materiálu Glucinia.

Jan Plachý, dokumentarista Vojenského historického ústavu Praha

Aktuálně



Lhaní účinnější než výstřely

Lhaní účinnější než výstřely

15. 09. 2025
V současné době sociálních sítí a mediální moci televizních stanic je při mezinárodních…
Ministryně obrany na Vítkově vyznamenala in memoriam "takřka zapomenuté" československé hrdiny

Ministryně obrany na Vítkově vyznamenala in memoriam "takřka zapomenuté" československé hrdiny

12. 09. 2025
Ministryně obrany Jana Černochová dnes v památníku v Praze na Vítkově vyznamenala…
Upozornění na uzavřený hangár v Leteckém muzeu Kbely

Upozornění na uzavřený hangár v Leteckém muzeu Kbely

12. 09. 2025
Upozorňujeme návštěvníky Leteckého muzea Kbely, že v době od 13. do 18.…
Národní památník na Vítkově je od čtvrtka 11. září od 13:00 uzavřen. Platí to i pro pátek 12. září

Národní památník na Vítkově je od čtvrtka 11. září od 13:00 uzavřen. Platí to i pro pátek 12. září

10. 09. 2025
Upozorňujeme návštěvníky, že dnes, tedy ve čtvrtek 11. září 2025 je pro…
Vývoz a dovoz speciálu v druhé pětiletce

Vývoz a dovoz speciálu v druhé pětiletce

10. 09. 2025
V letních měsících roku 1961 vypracovalo Oddělení zvláštních zahraničních styků Státní plánovací komise…