Masaryk se natáčel i v muzeích VHÚ

Masaryk se natáčel i v muzeích VHÚ

02. 03. 2017

Ve čtvrtek 9. března se do široké filmové distribuce dostal česko-slovenský film Masaryk, věnovaný osudu Jana Masaryka. Na snímku spolupracoval také Vojenský historický ústav Praha.

 

Snímek Masaryk je dílem režiséra Julia Ševčíka a zachycuje osudy někdejšího vyslance Československa ve Velké Británii Jana Masaryka (1886-1948) v krizovém období konce třicátých let. Autory scénáře jsou Petr Kolečko, Alex Koenigsmark a Julius Ševčík. Hlavní roli ztvárnil Karel Roden. Vedle něj se představuje celá plejáda českých, slovenských a dalších zahraničních herců: Hanns Zischler, Arly Joverová, Oldřich Kaiser, Robert Jašków, Gina Bramhillová, Emília Vášáryová, Eva Herzigová, Joan Blackhamová, Dermot Crowley, Milton Welsh, Tim Preece, Martin Hofmann, James Flynn, Jiří Vyorálek, Zuzana Kronerová a další.

Film je dějově orámován dvěma lety, 1938 a 1939, kdy Československo bojovalo o svůj další osud a tuto bitvu prohrálo. Na tomto historickém pozadí je vykreslena osoba Jana Masaryka, který také svádí boj – se sebou samým, s pochybnostmi o své charakteru, se svými schopnostmi, ale i s odkazem svého otce T. G. Masaryka. Snímek spojuje rovinu historicko-naučnou s dramaticko-biografickou, obsahuje pasáže jasně vycházející ze skutečných dějů, ale v rovině osobní přechází i do roviny fabulační, stylizované. Vyústění krize státní i osobní pak přichází s koncem roku 1939, kdy se svět ocitá ve válce a Jan Masaryk nachází nový začátek: odjíždí do Londýna pracovat v exilové vládě.

Velmi přesvědčivý výkon podal ve snímku Karel Roden, který zde své expresivní herectví výrazně zklidnil a obdařil hlavní postavu vyváženým mixem emotivnosti i přirozenosti, zároveň se mu podařilo dobře vyjádřit vnitřní labilitu, která Jana Masaryka po celý život provázela. Za pozornost stojí ale i způsob, jakým Oldřich Kaiser uchopil postavu Edvarda Beneše. Přesvědčivě a  uměřeně ztvárnil postavu lékaře dr. Steina, jenž Masaryka léčí, Hanns Zischler. Graciézně pak působí také Masarykova budoucí přítelkyně, novinářka Marcia Davenportová, v podání Arly Joverové.

Film zobrazuje i československou mobilizaci v září 1938, právě scény této události byly natáčeny ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha, konkrétně v areálu Vojenského technického muzea Lešany a v Leteckém muzeu Kbely. V kbelském muzeu byly využity exponáty historických letadel, natáčelo se také na ploše letiště. Ve Vojenském technickém muzeu Lešany byl využit místní areál a jeho cvičné plochy. Uplatnila se zde dobová pozemní technika ze sbírek VHÚ. Jednalo se o auta, motocykly a také lehký tank LT-35. Vůbec poprvé se tak v českém filmu při zobrazení zářijové mobilizace objevuje autentická technika ze třicátých let.

Datum premiéry v kinech po celé republice 9. března také nebylo vybráno náhodou: v noci z 9. na 10. března 1948 totiž Jan Masaryk zemřel po dosud neobjasněném pádu z okna budovy ministerstva zahraničí.

RED

 

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…