U sousedů: slavný přechod Checkpoint Charlie v Berlíně

U sousedů: slavný přechod Checkpoint Charlie v Berlíně

30. 07. 2018

Návštěvník Berlína má možnost shlédnout unikátní repliku jednoho z nejslavnějších symbolů studené války, amerického kontrolního stanoviště Checkpoint Charlie. To tvořilo jediný vnitřní přechod mezi západním a východním Berlínem po výstavbě Berlínské zdi v roce 1961. Vstup do amerického sektoru města byl zajištěn příslušníky US Army, proti nim stáli příslušníci východoněmeckých ozbrojených sil a Sovětské armády. Přes přechod procházeli do východního Berlína občané západních států, případně diplomaté nebo ti z východních Němců, kteří získali povolení.

 

Stanoviště se stalo dějištěm mnoha úspěšných i neúspěšných pokusů o útěk východoněmeckých občanů na západ, z nichž mnozí používali doslova bizarních prostředků, jako například tajných úkrytů v automobilech. Checkpoint se stal i místem demonstrace síly obou stran bipolárního světa, když zde roku 1961 stály těsně proti sobě sovětské a americké tanky.

Po sjednocení obou německých států byl původní checkpoint zbourán v rámci modernizace opět jednotné metropole, ovšem záhy se začaly ozývat hlasy, že Berlín přišel o jeden ze svých výrazných historických prvků. Podle dobových fotografií a dochované dokumentace byl tedy přechod znovu vybudován ve své originální podobě, k jeho otevření došlo symbolicky ve výročí zahájení stavby Berlínské zdi, 13. srpna 2000.

Nachází se na původním místě, na křižovatce ulic Friedrichstrasse a Kochstrasse, dojem z kontrolního stanoviště umocňují patrolující muži, oblečení v amerických vojenských stejnokrojích. Na své místo se vrátila i slavná tabule upozorňující ve čtyřech světových jazycích, že opouštíte americký sektor města. Na tomto místě stojí za doplnění, že v americkém sektoru Německa se nacházely podobné kontrolní body ještě dva, v tomto případě šlo o dálniční přechody. Checkpoint Aplha byl umístěn u Helmstedtu a Checkpoint Bravo v Dreilindenu u Wansee na jihozápadním okraji Berlína.

V budově vedle kontrolního stanoviště se nachází známé Mauermuseum – Museum Haus am Checkpoint Charlie. Muzeum vzniklo jako soukromá sbírka artefaktů, spojených s útěky přes vojensky stráženou Berlínskou zeď či východoněmeckou hranici a postupně se z něj stala respektovaná a hojně navštěvovaná instituce. Otevřeno bylo 19. října 1962, dnes sídlí v rozsáhlé budově s řadou výstavních sálů a bohatou expozicí.

Ta dokumentuje především snahy obyvatel NDR, ale i dalších komunistických zemí, proniknout přes smrtící nástrahy do demokratických států západní Evropy. Pracovníkům muzea se podařilo shromáždit množství předmětů a dopravních prostředků, které uprchlíci s leckdy ohromným rizikem použili k cestě na západ. Některé jsou skutečně bizarní, nákupní taška na kolečkách, v níž matka převezla přes hranici svou dceru, nebo kajak, na němž odvážný sedmačtyřicetiletý architekt překonal vody Baltského moře a po patnáctihodinové plavbě dosáhl Dánska. K dalším patří miniponorka domácí konstrukce, která dotáhla potápěče až k dánským břehům. Uvidíme legendární horkovzdušný balón, jímž přeletěly dvě rodiny do západního Německa, auta s důmyslnými skrýšemi pro běžence, ale také nouzově obrněný automobil, s nímž se řidič pokusil prorazit palbou vojenských hlídek.

Z hlediska české historie je pozoruhodné, že dva z vystavených předmětů mají přímý vztah k naší historii. Jedním je motorové rogallo, s nímž Josef Hlavatý spolu s malým synem přelétl hranici do Spolkové republiky Německo, druhým pak legendární kladka pro jízdu na trase vysokého napětí. Na těchto miniaturních vozících přejeli Robert Ospald a Zdeněk Pohl hranici z Československa do Rakouska po signálním kabelu nataženém mezi stožáry vysokého napětí.

V depozitářích muzeu je i další předmět, spojený s naší historií. Jde o motorové rogalo lékaře MUDr. Naxery, který na něm v září 1989, krátce před pádem komunistického režimu, přeletěl z Československa do SRN.

Checkpoint Charlie i vedle umístěné muzeum rozhodně patří mezi místa, která stojí za to v Berlíně navštívit.

Ivo Pejčoch

 

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…