Vládní vojsko a jeho "platné" nasazení v Itálii

Vládní vojsko a jeho "platné" nasazení v Itálii

20. 05. 2015

K zajímavým, ale dnes již méně známým kapitolám protektorátní historie patří i existence tzv. vládního vojska a jeho nasazení v Itálii. Na jaře 1944 odjelo několik tisíc jeho příslušníků do severní Itálie, opět na jaře, ale již v roce 1945, pak zbytky této jednotky přešly na stranu spojeneckých vojsk.

 

Po okupaci zbytku českých zemí v březnu 1939 povolilo německé politické vedení plán na postavení početně omezené protektorátní vojenské jednotky. Jedním z jejích důvodů byla snaha ukazovat navenek nově vzniklý protektorát jako svébytný celek s vlastními ozbrojenými silami. Ty byly limitovány nejvyšším počtem 7 000 mužů, absencí jakékoliv těžší výzbroje i automatických zbraní, oficiálně se nazývaly vládní vojsko.

Organizačně se dělilo na dvanáct praporů, dislokovaných v různých posádkových městech, první prapor v Praze plnil především roli hradní stráže. Jinak bylo vojsko používáno zejména jako pomoc při odstraňování následků přírodních kalamit, hlídkování podél železničních tratí a dalších pomocných úlohách.

Bezesporu nejznámější součástí jeho historie se stalo nasazení jedenácti praporů v oblasti severní Itálie. Vešlo dokonce do lidové mluvy a dalo vzniknout dodnes používanému rčení „být platný jak vládní vojsko v Itálii“.

 

„Nebezpeční“ vojáci

Důvodem k odsunu z území protektorátu byla především nedůvěra Němců. Opakovaly se případy zapojení příslušníků vládního vojska do odbojové činnosti a nemálo „vladařů“ se ocitlo za mřížemi nacistických žalářů, někteří skončili i na popravištích. Vzhledem k horšící se situaci na frontách se nastolila otázka dalšího působení vládního vojska. Německé velení si bylo vědomo, že několikatisícové národní vojsko představuje potencionální bezpečnostní problém, a jako nejvýhodnější řešení se pro nacisty ukázalo jej odsunout daleko za hranice domácího prostředí.

Na nutnost eliminace hrozby v podobě vládního vojska poukazoval zejména K. H. Frank. Po zvážení několika možností padl výběr na územní severní Itálie. To vedlo 5. května 1944 k vydání rozkazu OKW o zasazení vládního vojska v oblasti německého velitelství Jihovýchod. Vládní vojáci měli být nasazováni zejména k zajišťovacím a pomocným úkolům, vysílat je na protipartyzánské operace považovali Němci za zbytečně rizikové.

Velitel vojska generál Jaroslav Eminger proti rozhodnutí o přesunu do Itálie protestoval, argumentoval, že vojsko nemělo být podle původních předpokladů nasazeno mimo území protektorátu, avšak marně. V protektorátu zůstal pouze generální inspektorát a pražský prapor 1, jenž plnil roli hradní stráže a prezidentské gardy, kromě nich ještě vojenská nemocnice v Praze a sklad v Josefově. V dosavadních posádkách byly ponechány pouze menší provozní oddíly o přibližně deseti mužích, těchto oddílů bylo celkem 16.

 

Nebyli loajální

Do Itálie odjelo celkem 215 důstojníků a 4 763 rotmistrů, poddůstojníků a vojínů. Na území protektorátu naproti tomu zůstalo 107 důstojníků a 1 541 rotmistrů, poddůstojníků a vojínů. Administrativní aparát, na který se pochopitelně přemístění do Itálie nevztahovalo, v té době čítal 182 osoby.

Přesun praporů i inspektorátů proběhl ve dnech 23. až 25. května 1944, kdy byla na přistavené vlaky naložena výstroj a potřebný materiál, současně nastoupilo i mužstvo. Transporty se vydaly na dlouhou cestu přes Plzeň a Domažlice do Mnichova, dále pokračovaly přes Rosenheim, Innsbruck a Brenner do Verony. Odtud se jednotlivé prapory rozmístily do svých nových posádek. Dislokované hlavní velení, takzvaný Zasazený generální inspektorát, sídlilo přímo ve Veroně, podřízené Zasazené inspektoráty v Bologni,Varese a Turíně. Prapory 2, 3 a 6 byly umístěny v Cremoně, prapory 4 a 5 v Bologni, prapor 7 v Albě, prapory 8 a 11 ve Fossanu a prapory 9, 10 a 12 v Aostě.

Již transport z protektorátu naznačil, že vládní vojsko skutečně není celkem loajálním okupačnímu režimu. Před odjezdem praporu z Bučovic zběhl rotný Alois Všetička a připojil se ke skupině CARBON, vysazené v protektorátu z Británie. Při zastávce ve Varese uprchl další vládní voják, svobodník Antonín Rottrekl, potom přišla doslova vlna dezercí k italským partyzánům.

Z příslušníků vládního vojska byly od června stavěny hlídky, jež měly zamezit působení italského hnutí odporu. Německé velení je pro tento úkol dovybavilo i samopaly, kulomety a ručními granáty, protože jejich opakovačky jim neumožňovaly získat palebnou převahu. Na mnoha místech však vládní vojáci přišli do styku s místním obyvatelstvem, které přesvědčili, že nejsou součástí obávaných protipartyzánských formací a při útocích partyzánů se k nim připojili a odešli do hor.

 

Útěky ve velkém

S postupem spojeneckých armád v Itálii a Francii se počet zběhnutí stále zvyšoval, řada „vladařů“ využila služby v nepřehledném terénu a buď se přidala k italským partyzánům, nebo se dostala přes Alpy do Švýcarska a Francie, odkud mnoho z nich pokračovalo do Velké Británie. Zde se pak přihlásili ke vstupu do československého exilového vojska a část z nich se účastnila bojů Československé samostatné obrněné brigády u Dunkerque.

Některé dezerce nabyly hromadného charakteru, kdy odcházely skupiny vojáků čítající desítky mužů, vedeny svými veliteli. Ne všude však byly k přechodu na druhou stranu fronty vhodné podmínky, zejména v nížinatých oblastech stály útěku k partyzánům v cestě německé jednotky a polní četnictvo, které mohly zběhy snadno zadržet. Zatčení nacisty bylo samozřejmě mimořádně nebezpečné, protože zběhovi hrozil trest smrti za dezerci v bojové situaci. Přesto do poloviny července zběhlo 15 důstojníků a 538 vojáků.

Tato situace nebyla pro Němce dlouhodobě únosná. Prapory vládního vojska byly vystřídány a 2. října přišel rozkaz k jejich odzbrojení. Vládní vojsko mělo být nadále nasazeno při budování obranných linií, do 4. října měly být veškeré zbraně uskladněny, s výjimkou pistolí a šavlí pro důstojníky a bodáků pro nižší hodnosti. Mimo zbraní muselo vládní vojsko odevzdat i dopravní prostředky, osobní a nákladní automobily, motocykly a dokonce i o jízdní kola.

V souvislosti s tímto krokem došlo také k redukci velitelských složek, zasazený generální inspektorát a zasazené inspektoráty II a III byly de facto rozpuštěny a jejich osazenstvo posláno zpátky do protektorátu. Na základě zasazeného inspektorátu I vznikl pod velením generála Karla Procházky Nejvyšší zasazený štáb vládního vojska Protektorátu Čechy a Morava v Itálii se sídlem ve Villa Bartolomea, jednotlivé prapory byly dislokovány v různých městech a obcích. Přemístění značně znesnadnilo kontakt s italským hnutím odporu a snížilo možnost přeběhnutí. Ztížily jej i zimní měsíce, během nichž partyzánské oddíly velmi obtížně obstarávaly zásoby potravin pro stávající bojovníky, přísun nových dobrovolníků by potíže jenom prohloubil. V následujících měsících většina příslušníků vojska své úkoly při budování opevnění nejrůznějším způsobem, sabotovala.

 

Přechod ke spojencům

V únoru 1945 vystřídal na funkci velitele NZŠ generála Karla Procházku, jenž se pak vrátil do Prahy, generál Libor Vítěz. V souvislosti se situací na frontě vydalo německé velení 18. března 1945 rozkaz k přesunu vládního vojska z oblasti údolí Pádu na železniční trať Verona–Brenner, již měli udržovat v provozu. Přesun praporů se však protahoval a poslední vojáci se dostali do nových posádek až za měsíc.

Zanedlouho, 22. dubna 1945, přišel rozkaz k dalšímu přesunu do oblasti Trenta, ten však již důstojníci odmítli splnit. O čtyři dny později již příslušníci vládního vojska otevřeně vystoupili proti ustupujícím Němcům, odzbrojovali je a brali do zajetí, 28. dubna přešel generál Vítěz se svým štábem k Američanům.

Dne 19. května převzal velení nad československými jednotkami velitel Československé vojenské mise v Itálii podplukovník Karel Svoboda, o dva dny později bylo zřízeno Velitelství československých jednotek v Itálii (VČsVJ-I), v jehož čele stál podplukovník Václav Podhora. Z příslušníků vládního vojska vznikla 24. května Československá samostatná brigáda v Itálii, jíž velel plukovník Rudolf Moskorz. Pod VČsVJ-I dále spadala 1. Československá divize v Itálii, což byla reformovaná 2. technická divize slovenské armády. Třetí součástí se staly partyzánské oddíly složené z Čechoslováků, ti po kapitulaci sestupovali z horských oblastí a hlásili se na velitelství.

Partyzáni byli po válce využiti k vybudování čs. vojenské policie v Itálii. Pod velitelství byli zařazeni i českoslovenští občané, sloužící v německých ozbrojených silách, z nich vznikl záložní pluk, ovšem pouze rámcový, de facto existoval pouze jeho 1. prapor.

V druhé polovině července byly československé jednotky z Itálie transportovány automobilovými kolonami do vlasti. 1. divize byla umístěna v posádce Malacky a Čs. samostatná brigáda ve Strašicích. V průběhu srpna byli někdejší příslušníci vládního vojska rozmístěni k jednotkám obnovené československé armády a brigáda zanikla.

V důsledku boje proti nacistům nebo italským fašistům padlo celkem 25 příslušníků vládního vojska, odsunutých do Itálie. Jedna skupina zemřela při bojových operací partyzánských skupin v Itálii, druhá část již jako příslušníci Československé samostatné obrněné brigády, obléhající přístavní pevnost Dunkerque. K padlým je pravděpodobně třeba připočíst dalších 11 mužů, jejichž osud je nejasný a po zběhnutí od svých praporů zřejmě zahynuli během bojů v posledních měsících války. Tři vojáci byli za protinacistický odboj Němci popraveni ve Veroně těsně před příchodem amerických jednotek.

Ivo Pejčoch

 

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…