Poslední příležitost shlédnout výstavu věnovanou 200. výročí bojů v severních Čechách.

Poslední příležitost shlédnout výstavu věnovanou 200. výročí bojů v severních Čechách.

03. 12. 2013

Výstava „Bitva u Chlumce – 200 let od válečných událostí u Chlumce a Varvažova“, na jejíž realizaci spolupracoval také Vojenský historický ústav Praha a která je k vidění v Muzeu města Ústí nad Labem, byla prodloužena do konce roku 2013, respektive do letošních vánoc. Na expozici participovala zápůjčkami exponátů také muzea z Německa a Ruska.

V letošním roce jsme si připomněli významná výročí období napoleonských válek: bitvu národů u Lipska (článek na webu VHÚ ZDE) a některé boje v severních Čechách (článek ZDE). Právě na události, k nimž došlo na našem území, se ve své výstavě zaměřili naši kolegové z Muzea města Ústí nad Labem.

Expozice seznamuje návštěvníka s výstrojí a výzbrojí bojujících armád, s průběhem válečných událostí i s osobnostmi velitelů všech válčících stran. Výstava ovšem není zaměřena jen na samotné vojenství, ale umožňuje návštěvníkům také nahlédnout do každodenního života lidí v severních Čechách ve válečném roce 1813. Část expozice se zaměřuje přímo na události v Ústí nad Labem, jedna z místností je také věnována památným místům, památníkům a válečným hrobům. K vidění je také slavný „Přestanovský poklad“ a součástí výstavy je též multimediální realizace válečné vřavy v podání výtvarníka Richarda Loskota.

Zájemce o napoleonské války jistě potěší rovněž chystané tištěné výstupy ze dvou vědeckých kolokvií, které se vážou k této problematice a proběhly v ústeckém muzeu. Na obou se samozřejmě podílel i Vojenský historický ústav Praha. Milovníkům počátku 19. století proto lze doporučit, aby si v předvánočním shonu udělali čas na výlet do severních Čech.

Podrobnější informace o výstavě naleznete na stránkách Muzea města Ústí nad Labem (http://www.muzeumusti.cz/v776/Bitva-u-Chlumce-200-let-od-valecnych-udalosti-u-Chlumce-a-Varvazova), resp. ZDE.

Aktuálně



Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

14. 02. 2026
Zbrojní výroba v druhé polovině 50. let prošla řadou zásadních zvratů. Jednu ze…
Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

12. 02. 2026
V kinosále Armádního muzea Žižkov se ve středu 11. února konalo další…
Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

12. 02. 2026
Dnes si připomínáme datum narození příslušníka československého pěšího pluku 2 ve Francii…
Jak Veteráni budoucích válek otřásli Amerikou

Jak Veteráni budoucích válek otřásli Amerikou

09. 02. 2026
Před 90 lety vzniklo ve Spojených státech pozoruhodné protiválečné hnutí, které pomocí…
V atriu Armádního muzea Žižkov se křtila kniha historika Jiřího Plachého Výsadkáři v týlu nepřítele

V atriu Armádního muzea Žižkov se křtila kniha historika Jiřího Plachého Výsadkáři v týlu nepřítele

06. 02. 2026
Historik Vojenského historického ústava Praha Jiří Plachý napsal novou knihu s titulem „Výsadkáři…