Letci a prapory, bojovníci na frontách první i druhé války

Letci a prapory, bojovníci na frontách první i druhé války

08. 12. 2014

Studie o leteckých soubojích první světové války, text věnovaný puškám rakousko-uherské branné moci, ale také pokračování článku, který je zaměřen na existenci pomocných technických praporů z období padesátých let. To vše nabízí letošní čtvrté číslo čtvrtletníku Historie a vojenství.

 

Číslo 4/2014 čtvrtletníku Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav Praha, má na své obálce fotografii ze zákopů první světové války. Toto téma také vzhledem k letošnímu stému výročí vypuknutí války celému ročníku HaV dominovalo. Ani číslo 4/2014 není výjimkou. K „Velké válce“ se vztahuje hned několik materiálů.

Jde kupříkladu o studii Zdeňka Špitálníka nazvanou „S českým lvem do boje“. Autor, kurátor sbírek VHÚ, se zde věnuje praporům prvních československých dobrovolníků ve Francii v letech 1914-1916. Text je bohatě ilustrován četnými vyobrazeními jednotlivých praporů i praporků, jsou zde i některé skupinové snímky dobrovolníků stojících se svými prapory jako celá jednotka.

Další z kurátorů VHÚ, Jan Sýkora z Leteckého muzea Kbely, se v textu „Velká válka v oblacích, počátky bojů“, věnuje úvodní fázi války a nasazení tehdy nového druhu vojenské techniky – či spíše civilní techniky, která začala sloužit vojenským účelům. Článek uvádí zájemce o tuto problematiku do celé oblasti, jsou zde také četné snímky letounů, které používaly jednotlivé země v prvních měsících války. Mezi nimi najdeme také fotografii z titulu celého vydání HaV, která zobrazuje vojáky v zákopech, jenž z kulometu střílí na nízko letící stroj.

Letectví je věnován i materiál Jiřího Rajlicha „Svědectví starého alba“, který je de facto portrétem prvoválečného pilota Václava Mareše (1892-1969). Článek vychází z alba, které se dostalo do sbírek VHÚ od samotného Mareše na konci 60. let. Součástí alba byl i kratší vzpomínkový text, který Mareš napsal a v němž se věnoval své letecké kariéře za první světové války; tento text je ve studii zveřejněn. Mareš přitom psal své vzpomínky s téměř padesátiletým odstupem od tehdejších událostí.

Vedle těchto článků si čtenář může prostudovat i materiály vztahující se k dalším obdobím. Celé číslo Historie a vojenství otevírá druhá část studie Jiřího Bílka „S krumpáčem a lopatou“ (první se objevila v HaV 3/2014 – viz také ZDE), která vychází k 60. výročí zrušení posledních pomocných technických praporů v roce 1954. V této části autor podrobně rozebírá každodennost těžké služby u PTP, popisuje složení jednotek z hlediska sociálního, věnuje se vztahům mezi vojáky a jejich veliteli, otázce lékařské péče, mzdové problematice atd.

Historik VHÚ Jiří Plachý se v článku „Od pololegálního spolku k protičeskému povstání“ věnuje založení a existenci „Karpatské Siče“ v letech 1938-1939, což byla de facto i armáda republiky Karpatská Ukrajina, velmi krátce existující v roce 1939. Od téhož autora pak nalezne čtenář v HaV 4/2014 ještě zajímavou studii „Pravoslav Kubišta – Dopisy z Normandie“. Článek je věnován prvnímu československému vojákovi, který vstoupil na půdu Francie při vylodění v roce 1944. Stalo se tak 7. června 1944 v ranních hodinách. Součástí článku jsou i přetištěné dopisy, které Kubišta psal svému kolegovi a líčí v nich přípravy na vylodění. Zveřejněny jsou vůbec poprvé.

K bojům roku 1944 během druhé světové války se vrací i práce Zdeňka Vališe „1. československý armádní sbor v bojích na Dukle“. Článek obsahuje i zajímavá schémata bojů, jak byla zpracována v poválečném období.

Také dva biografické portréty dvou československých vojáků bojujících za druhé světové války v západních jednotkách nalezne čtenář v novém čísle HaV: Prokop Tomek zde zveřejnil svoji studii věnovanou Rudolfu Krzákovi (1914-2004); o samostatné knize věnované R. Kozákovi jsme nedávno psali, viz ZDE a ZDE. Dalším portrétem je pak článek Příběh Ivana Španiela, který napsal Ivan Procházka. Jsou zde vylíčeny především vojenské osudy I. Španiela (1918-1944), syna významného českého sochaře a výtvarníka Otakara Španiela.

V závěrečné části čísla 4/2014 Historie a vojenství nalezne čtenář také studii Jana Skramoušského „Pušky rakousko-uherské branné moci“, které se věnuje především zbraním z konce 19. století. Mezi menšími materiály nechybí ani články z oblasti restaurátorské (např. „Restaurování sbírky bodáků“), případně článek shrnující výstavní aktivitu VHÚ v roce 2014. Z informativních materiálů stojí za zmínku články týkající se například nových podob některých expozic v britských muzeích, jež jsou věnovány první světové válce.

Časopis Historie a vojenství vydává Vojenský historický ústav Praha, číslo 4/2014 vyšlo v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích, případně přímo ve Vojenském historickém ústavu Praha – v Armádním muzeu Žižkov.

RED

 

 

 

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…