Zdeněk Štěpánek - Legionář hereckým bardem

Zdeněk Štěpánek - Legionář hereckým bardem

06. 02. 2025

Legendární člen činohry Národního divadla v Praze a zakladatel úspěšné herecké dynastie bouřlivák Zdeněk Štěpánek prožil stejně dramatický život, jako byly mnohé jeho divadelní i filmové role v čele s rakovnickým nezbedným bakalářem. Patří sem i jeho příslušnost k československým legiím v letech 1. světové války.

Zdeněk Štěpánek (1896–1968), na snímku vlevo, si v roce 1936 připomněl svou legionářskou minulost v roli četaře Matějky ve filmu Jízdní hlídka. FOTO: VHÚ Praha

Narodil se 22. září 1896 v obci Tvoršovice u Benešova. Studia hospodářské školy jej příliš profesně neovlivnila, protože záhy utekl k divadlu, kde začínal v různých kočovných společnostech. Jeho herecké počátky však zbrzdila světová válka, kdy již v devatenácti letech oblékl rakousko­‑uherskou uniformu. Narukoval do Vysokého Mýta, ale záhy se ocitl v řadách 1. hulánského pluku, který měl tehdy posádku v Olomouci, odkud s ním mladičký herec odjel na ruskou frontu.

Během léta 1915 prošel se svým plukem těžkými boji u Lucku a Malinówky. Již 2. září však padl u Rovna do ruského zajetí. Zpočátku jej čekalo peklo zajateckého tábora v Darnici u Kyjeva, kde především špatné hygienické podmínky způsobily značnou úmrtnost mezi zajatci. Proto se snažil dostat mimo tábor.

Ke Štěpánkovu pobytu v Kyjevě se váže hodně legend a zkazek, jak to u umělců bývá díky obrazotvornosti jich samých i jejich přátel. Měl zde pracovat v městské pekárně, ve skladu kožešin, jako lesní dělník i úředník, řídit hotel, hrát v divadle, potkat Masaryka i cara atd. Jisté je však jen to, že 8. března 1918 nastoupil v legiích k 3. čs. střeleckému pluku „Jana Žižky z Trocnova“ a do vlasti se vrátil jako šikovatel Informačně osvětového odboru čs. legií 13. červen￾ce 1920, protože po bojích s bolševiky v létě 1918 se dostal v Jekatěrinburgu k legionářskému divadelnímu souboru. Když se s lodním transportem přes Čínu, Singapur, Indii, Cejlon a Suez dostal do Terstu a odtud konečně domů, odmítl nabídku zůstat v armádě a přes kladenské a vinohradské divadlo se v roce 1934 dostal do „zlaté kapličky“, kde se stal jedním z pilířů naší první divadelní scény. Na svou legionářskou minulost nikdy nezapomněl. V červnu 1938 například ve vysílání Československého rozhlasu dojemně vzpomínal na ruskou krajinu a boje o město Trojick a již dva roky předtím jako četař Matějka exceloval ve filmu Jízdní hlídka. Na rozdíl od mnoha dnešních herců televizních seriálů věděl, o čem hraje. V legiích velel totiž v bojích s bolševiky jako četař jízdní rozvědce!

Velký herec a bývalý legionář zemřel v Praze 20. června 1968 v malostranském hostinci U tří pštrosů, kam zašel po představení v Redutě, kde vystupoval s přednesem veršů ze Starého zákona.

 Jindřich Marek
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 22. června 2018.

Aktuálně



PF 2026

PF 2026

23. 12. 2025
Krásné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2026
Oceňovaní spojenci - Pozemní útvary československé branné moci v bitvě o Francii očima francouzského velení

Oceňovaní spojenci - Pozemní útvary československé branné moci v bitvě o Francii očima francouzského velení

23. 12. 2025
Touto dobou před osmdesáti šesti lety se příslušníci československé branné moci ve…
Vánoce a přelom roku v zahraniční misi na Slovensku v roce 2022

Vánoce a přelom roku v zahraniční misi na Slovensku v roce 2022

23. 12. 2025
Svátky, které se i daleko od domova nesly ve znamení soudržnosti, tradic…
Prosinec 1944 – oficiální vydání prvních poštovních známek osvobozeného Československa

Prosinec 1944 – oficiální vydání prvních poštovních známek osvobozeného Československa

20. 12. 2025
Dne 26. listopadu 1944 proběhl v režii sovětských tajných služeb v Mukačevu „I. sjezd…
Českoslovenští zdravotníci ve válce v Zálivu

Českoslovenští zdravotníci ve válce v Zálivu

18. 12. 2025
V letech 1990 až 1991 se Československý samostatný protichemický prapor zapojil do…