Tragický osud Romea Reisingera: smrt pár hodin před osvobozením

Tragický osud Romea Reisingera: smrt pár hodin před osvobozením

01. 04. 2014

Protektorátní vládní vojsko je v obecném povědomí spojováno s podvolením se okupační moci, dokonce až kolaborací. Jsou ovšem podobné odsudky spravedlivé a stavějí na reálných základech? Výzkum v této oblasti ukazuje, že nikoliv, o čemž jasně svědčí poválečné vyrovnání se s vlastizrádci.

 

Přísné retribuční soudnictví postavilo před porotu, pokud je dnes známo, pouze tři příslušníky vládního vojska. Jeho velitele generála Emingera však Národní soud očistil a prohlásil za čestného vlastence, za kolaboraci byli odsouzeni pouze generálové Jan Obručník a Libor Vítěz.

Celá řada vládních vojáků se naopak zapojila do protinacistického odboje jak v protektorátu, tak v „oblasti zasazení“ v Itálii a potom u jednotek ve Velké Británii, kam se části zběhlých „vladařů“ podařilo dostat. Na nacistických popravištích, ve věznicích a koncentračních táborech zahynulo 23 příslušníků vládního vojska, dalších 25 padlo v bojích jako příslušníci italských partyzánských jednotek nebo během obléhání pevnosti Dunkerque Československou samostatnou obrněnou brigádou.

Jedním z vládních vojáků, kteří položili životy za osvobození vlasti byl Romeo Reisinger, který by se v těchto dnech dožil 92 let.

 

Narodil se 1. dubna 1922 v Mukačevu (dnes Ukrajina) do rodiny policejního důstojníka Květoslava Reisingera, bývalého důstojníka rakouské armády, a jeho italské manželky; domovské právo měl v Praze. Romeo byl z dvojčat, jeho bratr se jmenoval Rinaldino - při výběru křestních jmen byl nepřehlédnutelný vliv matky a její italský původ. Byl české národnosti, svobodný, římskokatolického vyznání. Po pěti letech obecné školy, jednom ročníku měšťanské a třech letech gymnázia se učil pasířem.

Jak později uváděl jeho otec, byl Romeo divoké dítě, několikrát utekl z domova a vystřídal několik mistrů, než se mu podařilo vyučit. Na vině byla především jeho přelétavá a vrtkavá povaha - přestože si jej v práci vždy chválili, mladý Reisnger nikde dlouho nevydržel. Do stavu vládního vojska byl přijat k 10. září 1940 a vtělen k praporu 6 v Hradci Králové. Dne 30. září 1942 jej přemístili k praporu 1 v Praze a 31. července 1943 k praporu 9 ve Vysokém Mýtě. Na svobodníka jej povýšili 1. dubna 1943, hodnost mu však opět odňali 31. března 1944.

S ostatními příslušníky útvaru byl 25. května 1944 odeslán do Itálie, kde 6. září zběhl a přidal se k italskému hnutí odporu. Německé síly jej však 26. října dopadly a Reisinger byl odsouzen k trestu smrti. Velitel vládního vojska generál Jaroslav Eminger proti rozsudku ostře protestoval a otec odsouzeného, štábní kapitán policie Reisinger, psal zoufalé žádosti o milost, vše ovšem bylo marné.

Nacisté Reisingera postavili 25. dubna 1945 ve Veroně před popravčí četu, společně s dalšími odbojáři z řad vládního vojska, Jaroslavem Bohuslávkem a Ludvíkem Sečkářem. Zemřeli zcela zbytečně jen několik hodin před osvobozením města spojeneckými jednotkami.

Pro nešťastného otce byla ztráta Romea o to bolestnější, že jeho dvojče Rinaldina poslali v rámci totálního nasazení na práci do Německa, kde zůstal po sérii spojeneckých náletů nezvěstný.

Narychlo pohřbená těla Romea Reisingera i obou jeho druhů byla později exhumována a za vojenských poct pohřbena na hřbitově Cimitera monumentale ve Veroně. Reisingera uložili do hrobu číslo 550. Hrob je ve Veroně udržován dodnes.

Ivo Pejčoch

P. S. Více o vládním vojsku naleznete také ZDE, v materiálu, který se věnoval knize Za Háchu i za Beneše / Ztráty příslušníků vládního vojska 1939-1945.

 

 

Aktuálně



Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…
Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

22. 04. 2025
Velvyslanectví České republiky v Itálii, Generální konzulát České republiky v Miláně, Honorární…