Dvoják s perkusními zámky, Josef Mašek, Jablonné v Podještědí, 1854

Dvoják s perkusními zámky, Josef Mašek, Jablonné v Podještědí, 1854

Dvoják s perkusními zámky pochází z dílny vynikajícího českého puškaře Josefa Maška (Maschka) mladšího a byl vyroben roku 1854 pravděpodobně pro rakouského arcivévodu Karla Ludvíka (1833–1896), bratra císaře Františka Josefa I. a otce následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, který byl v červnu 1914 zavražděn v Sarajevu.

Válcové hlavně z damascénské oceli jsou opatřeny drážkovaným vývrtem a na středové plošině zlaceným nápisem „J. MASCHEK IN GABEL“. V zadní části je hlaveň zdobena rytými a částečně zlacenými florálními a lineárními ornamenty. U dnového šroubu pokračuje výzdoba také motivy figurálními, na palcovém štítku je proveden zlacený habsburský arcivévodský erb. Zámkové desky jsou po celé ploše zdobeny rytými rostlinnými ornamenty a rozsáhlejší loveckou scénou. Pravá deska je v kartuši opatřena zlaceným nápisem „MASCHEK“, levá nápisem „IN GABEL“. Puška je polopažbená, pažba z kvalitní ořechové kořenice je bohatě zdobena řezbou listových ornamentů a rybiny. Železné kování je po celé ploše zdobeno rytými a částečně zlacenými florálními a figurálními motivy. Na botce je mezi rytými ornamenty zakomponován letopočet „1854“. Zadní část lučíku je vyrobena z rohoviny. Dřevěný nabiják je opatřen pěchovákem a vytěrákem z bílého kovu.

Výrobce zbraně, puškařský mistr Josef Mašek (Maschek) mladší (1826–1891), působil v malém severočeském městě Jablonné v Podještědí (německý název Gabel), v dílně, kterou založil jeho otec Josef Maschek starší (1797–1852). Ve sbírce Vojenského historického ústavu se shodou okolností nachází od stejného puškaře ještě jedna, neméně luxusní lovecká puška, dvojka s perkusními zámky, která byla vyrobena kolem roku 1855 pro toskánského velkovévodu Leopolda II. (1797–1870). Výjimečná úroveň obou zbraní ukazuje, že ačkoliv puškařská výroba byla obecně soustředěna převážně do velkých měst a známých zbrojařských center, vynikající zbraně pro prominentní klientelu vyráběli i mnozí puškaři z malých venkovských městeček.

Délka 1 030 mm, délka hlavně 652 mm, ráže 18 mm, hmotnost 3 074 g.

Puška byla do sbírky VHÚ získána převodem od Národní galerie v roce 1960.

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…