Pracovní listy pro rodiny s dětmi a školy

Zde naleznete pracovní listy ke stažení se zábavnými úkoly, které jsou věnované různým oblastem vojenské historie i současné Armádě České republiky. Pracovní listy jsou primárně určeny žákům 3. – 9. tříd ZŠ. Klikněte na název a zobrazí se vám pracovní list.

 

Hádanka – Který voják chová doma vlka?

Píše se rok 1926. V ulici bydlí pět vojáků, kteří bojovali v první světové válce. Každý muž bojoval na jiné frontě, má jiné jméno, chová jiné zvíře, nosí vždy jeden kus oblečení a jeho dům má jinou barvu. Zjistěte, kdo chová doma vlka.

 

Rukávové znaky Armády České republiky

Proč má voják rukávový znak? Kdo navrhuje podobu rukávového znaku a jakými pravidly se řídí? Odpovědi na tyto otázky naleznete v pracovním listu. Můžete si  doma nebo ve škole vyrobit vlastní rukávový znak.

 

Svatí patroni vojáků

Každé povolání má svého svatého patrona. Na příklad, na hasiče dohlíží sv. Kryštof. Seznamte se s vybranými ochránci vojáků prostřednictvím pracovního listu.

 

Vyrob si své vlastní vyznamenání

Co je svět světem, předávají si lidé vyznamenání. V České republice jsou jednotlivci oceňováni za jejich vynikající občanské zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky práce, úsilí o obranu vlasti, hrdinské a jiné výjimečné činy. Vyrobte si doma nebo ve škole vlastní řád.

 

Československé ženy v protinacistickém odboji za 2. světové války

Zásadní, avšak stále poněkud opomíjenou kapitolou je účast žen v československém domácím i zahraničním odboji za 2. světové války. Přečtěte si krátké texty, vyplňte jednoduchá cvičení a seznamte se tak se zajímavým tématem našich moderních dějin.

 

Židé v československé armádě a letectvu za 2. světové války

Víte, jak velkou část zahraničních jednotek za druhé světové války tvořili českoslovenští židé? Nebo do jakých bojů se výrazně zapojili? To a mnohem více se dozvíte v přiloženém pracovním listu věnovaném jejich účasti v protinacistickém odboji v zahraničí.

 

Vojenské zdravotnictví v období středověku a novověku

Seznamte se s vývojem vojenského zdravotnictví od středověku až po novověk. Kdo ošetřoval raněné rytíře? Jak vypadaly chirurgické nástroje v 18. století? Co mají společné bitva u Solferina, Nobelova cena míru a Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších zajímavostí naleznete v pracovním listě.

 

Postav si svůj řopík

Dětská vystřihovánka opevnění nového typu z 30. let 20. století.