Aktuální výstavy

 „Hraničářská armáda, Stráž obrany státu 1936–1939“ před Generálním štábem AČR

Úkolem příslušníků Stráže obrany státu (SOS) byla ochrana neporušitelnosti státní hranice a nedotknutelnosti státního území. O dva roky později na jejich bedrech ležela hlavní tíha bojů v západočeském pohraničí v nevyhlášené válce proti sudetoněmeckému Freikorpsu, jehož příslušníci napadali české pohraniční oblasti, prováděli diverze a terorizovali české obyvatelstvo a německé antifašisty, a ozbrojeným skupinkám henleinovců.
Na výstavě „Hraničářská armáda, Stráž obrany státu 1936–1939“ se dočtete o desítkách přestřelek v pohraničních oblastech Moravy, Slezska a Slovenska s beckovským Polskem a horthyovským Maďarskem, které si s pomocí teroristických bojůvek rovněž začaly klást územní požadavky vůči Československé republice. Příslušníci SOS, tzv. „sosáci“, projevili své hrdinství také v bojích o Podkarpatskou Rus. Reportáž z vernisáže si můžete přečíst zde a výstavu můžete navštívit do 29. října u vstupu do metra Dejvická před Generálním štábem Armády ČR.

Jiří Sozanský – Invaze 68

Od 22. srpna do konce roku je v Atriu Armádního muzea Žižkov k vidění výstava výtvarníka Jiřího Sozanského INVAZE 68. Jeho instalace navazuje na zpřesnění počtu obětí okupace 1968 historiky Vojenského historického ústavu Praha Prokopa Tomka a Ivo Pejčocha. Výstavě vévodí více než tunu vážící plastika s tankovým pásem vespod a jmény všech 137 obětí okupace v roce 1968.
Přečtěte si reportáž z vernisáže.

Karel Novák: Malíř Sportu

Výstava sportovních fotografií s názvem Karel Novák – Malíř sportu je součástí připomínek 75. výročí založení Armádního sportovního centra Dukla. Proč Malíř sportu? Karel Novák byl původně malířem pokojů. Než mu učarovala sportovní fotografie. Úžasné fotografie jsou doplněny exponáty a filmovými záběry ze sbírkového fondu Vojenského historického ústavu Praha. K dispozici jsou i historické rozhlasové přenosy, které se vysílaly na vlnách Československého rozhlasu, který letos slaví 100 let od zahájení vysílání. Reportáž z vernisáže, zajímavosti a fotografie si můžete přečíst v tomto textu.

 

 

Chronologický seznam výstav, na kterých se podíleli pracovníci VHÚ, najdete v této sekci webu