Aktuální výstavy

Výstava Se znakem červeného kříže

 

 

 

Výstava Nikdy se nevzdáme!

 

Národní muzeum, 2. patro historické budovy NM, Praha 1, Václavské náměstí 68

Od 28. května 2022 do 30. dubna 2023

 

Expozice připomíná 80. výročí operace Anthropoid a další významné události roku 1942. Připravilo ji Národní muzeum a Vojenský historický ústav Praha, autorem je historik Michal Stehlík.

Výstavní projekt Nikdy se nevzdáme! provází realitou Protektorátu Čechy a Morava i událostmi a osudy spjatými s 38 dny druhého stanného práva v období mezi 27. květnem a 3. červencem roku 1942. Výstava představuje také souvislosti předcházející atentátu na Reinharda Heydricha, především rozbití Československa, okupaci a příjezd Heydricha do Prahy v roce 1941. Akce parašutistů z 27. května 1942 pak odstartuje prezentací reality protektorátu ve zmíněných 38 dnech výjimečného stavu.

Návštěvníci mohou sledovat příběhy statečnosti i obrovské důvěry ve svobodu národa a státu. K vidění jsou autentické předměty československých parašutistů, části výstroje Josefa Gabčíka a Jana Kubiše a další doklady tehdejších událostí. Je možné si prohlédnout také originál vysílačky desantu Silver A Libuše, tragédii Lidic připomíná číslo popisné z lidické školy. Výstava zahrnuje i jedinečné předměty dokumentující všední dny protektorátu.