Muzea a expozice Vojenského historického ústavu Praha

Muzejní činnosti Vojenského historického ústavu Praha zajišťují tři hlavní muzejní složky:

Armádní muzeum Žižkov – sedm expozic mapující vojenské dějiny českého území od počátků až po dnešek, značný prostor je také věnován české státnosti. Náročná rekonstrukce muzea  významně rozšířila výstavní prostory. Nyní je výstavní plocha téměř 5 000 metrů čtverečních ve čtyřech patrech. Vystaveno je přes sedm tisíc exponátů v téměř třech stovkách vitrín. Výsledek byl oceněn jako Muzejní počin roku 2022, když získal cenu Gloria musaelis, oceněn byl také titulem Stavba roku .

Letecké muzeum Kbely – expozice věnovaná dějinám letectví s důrazem na československé a české vojenské letecké síly.

Vojenské technické muzeum Lešany – expozice věnovaná pozemní technice především domácí, ale i zahraniční provenience.

Národní památník hrdinů heydrichiády – umístěný v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze, připomínající boj čs. parašutistů za 2. světové války.

Muzeum Hradní stráže umístěné v Prašné věži Mihulka na Pražském hradě. Bude znovuotevřena po rekonstrukci na PODZIM 2023.

Jízdárna ruzyňských kasáren – pietní místo – Jízdárna se nachází v areálu vojenského útvaru, který je součástí spojovacího vojska Armády České republiky. Patří mezi nejautentičtější místa naší novodobé historie.

Podrobné informace k jednotlivým muzeím a expozicím naleznete na jejich samostatných stránkách v tomto menu. Dostanete se na ně například z hlavní stránky, nebo z navigačního menu, které se nacházejí v bočním menu na hlavní stránce a v liště na horním menu – sekce Expozice.