Ostravsko-opavská operace 1945 : v paměti českých veteránů

Ostravsko-opavská operace 1945 : v paměti českých veteránů

Odpoledne 30. dubna 1945 pronikly tanky 1. československé tankové brigády spolu se sovětskými jednotkami do centra Ostravy a do večera se jim společně podařilo zlikvidovat německý odpor a město osvobodit. Prakticky tím byla úspěšně zakončena Ostravsko-opavská operace Rudé armády, které se v sestavě 4. ukrajinského frontu účastnily také československé jednotky. Vedle tankistů spadajících pod 128. gardovou horskou střeleckou divizi 38. armády šlo o 1. československou smíšenou leteckou divizi zařazenou v řadách 8. letecké armády. Zbývající jednotky 1. československého armádního sboru mezitím sváděly po celý duben tvrdé boje s ustupujícími Němci v horském terénu na Slovensku. Ostravsko-opavská operace probíhala od 10. března 1945 a jejím cílem bylo jednak dobýt důležité ostravské průmyslové centrum a také otevřít další cesty na Moravu a do Čech.

Přístupy k Ostravě ovšem Němci tvrdě bránili a využívali zde i předválečné československé opevnění. Naše tankisty tak čekaly na cestě do vlasti ještě těžké boje a vysoké ztráty. Mezi padlé patřil například také podporučík Stěpan Vajda, který byl pravděpodobně nejúspěšnějším československým tankovým esem. Přesto pak tankisté pokračovali v dalším postupu a poslední boj svedli s Němci 8. května u Litovle. Průzkumné jednotky pak ještě 9. května večer dorazily do Prahy a ráno 10. května sem dojely poslední 4 provozuschopné tanky.

Během bojů o Ostravu prošel svým bitevním křtem 3. československý bitevní letecký pluk s letouny Il-2m3 Šturmovik. Kromě podpory pozemních vojsk a útoků na obrněnou techniku protivníka svedl také několik vzdušných soubojů a zaznamenal poslední válečný sestřel čs. letectva, který si připsal za cenu svého vážného zranění palubní střelec Richard Husmann. Tento veterán od 311. bombardovací perutě RAF z Velké Británie se později stal slavným autorem knihy Nebeští jezdci, kterou napsal pod pseudonymem Filip Jánský.

Reprezentativní dvoujazyčná kniha formátu A4 je tištěna na kvalitním papíře a vázaná v pevných deskách. Text je na sudých stránkách česky a souběžně na lichých stránkách rusky. Publikace je bohatě vybavena dobovými fotografiemi, ale také mapkami a plánky. Úvodní texty jednotlivých kapitol přinášejí popis průběhu jednotlivých fází operace. Za nimi následuje výběr vzpomínek československých vojáků, které jsou řazeny chronologicky tak, jak Ostravsko-opavská operace probíhala.

Ze vzpomínajících veteránů lze jmenovat například tankisty Karla Šeráka, který svůj T-34/85 dovedl až do Prahy, Mikuláše Končického, Bedřicha Opočenského nebo Vladimíra Paličku a Jiřího Porazíka. Za pozornost stojí paměti Jindřicha Heřkoviče a Aloise Sitty, kteří sloužili u mechanizovaného praporu samopalníků, který spadal pod tankovou brigádu. Jejich svědectví je o to cennější, že příslušníci tankových desantů utrpěli zvláště vysoké ztráty a mnoho jich až do Ostravy nedojelo. Letce zastupuje vzpomínka palubního střelce Vladimíra Švárnyho.

Prezentovaná publikace je důstojným připomenutím Ostravsko-opavské operace a hrdinství československých i sovětských vojáků, kteří se jí účastnili. Kniha potěší každého zájemce o historii 2. světové války a československých vojenských jednotek.

 

Citace:

Ostravsko-opavská operace 1945 : v paměti českých veteránů = Ostravsko-opavskaja operacija 1945 : memuary češskich veteranov. 2. dopl. vyd. Ostrava : MONTANEX, 2013. 151 s. ISBN 978-80-7225-384-5 (Konflikty a ideály)

Aktuálně



Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…
Fotografiemi pro radost. V Armádním muzeu Žižkov se lidé s handicapem učili fotografovat

Fotografiemi pro radost. V Armádním muzeu Žižkov se lidé s handicapem učili fotografovat

25. 06. 2025
Spolek Fotografiemi pro radost pořádá fotografické workshopy pro osoby s mentálním a…
Poplatky za licence – nová komplikace čs. zbrojní výroby

Poplatky za licence – nová komplikace čs. zbrojní výroby

24. 06. 2025
Přijetí obranné strategie Varšavské smlouvy, vážné hospodářské problémy všech členských států Varšavské…
Začněte prázdniny v Armádním muzeu Žižkov! Letní škola pro seniory nabízí komentované prohlídky i debaty s historiky

Začněte prázdniny v Armádním muzeu Žižkov! Letní škola pro seniory nabízí komentované prohlídky i debaty s historiky

23. 06. 2025
První týden "velkých" prázdnin začíná netradičně již 30. června. Kolegové z lektorského…