Film „Kontrolní prohlídky tanku T-72“

Film „Kontrolní prohlídky tanku T-72“

Kontrolní prohlídky tanku se provádějí před každým výjezdem a jejich účelem je prověřit stav a připravenost techniky k provozu a plnění úkolů v daných podmínkách a s ohledem na roční období.

Instruktážní film z roku 1985 si klade za cíl seznámit diváky s účelem, rozsahem a postupem prací při těchto prohlídkách, prováděných před výjezdem a při zastávkách. Film je určen především k výuce řidičů a velitelů tanku T-72, ale také k přípravě vojáků z povolání, absolventů VKVŠ a posluchačů vojenských škol.

Na kontrolní prohlídku je vyčleněno 30 minut. V tomto čase provádí osádka tanku úkony stanovené rozsahem prací. Velitel, střelec a řidič postupně kontrolují jednotlivé okruhy a části jak vně tanku, tak v jeho interiéru, počínaje kontrolou chladicí kapaliny a množství oleje, přes kontrolu krytek, zátek korby a upevnění radlice, až po zjišťování tlaku vzduchu ve vzduchových lahvích, kontrolu funkcí přístrojové desky řidiče, skříňky velitele, skříňky střelce, radiostanice, antén, pozorovacích přístrojů atd. Také se sleduje upevnění ochranných krytů ústí kanonu a kulometu, úplnost střeliva a jeho upevnění v držácích ve věži, ve schránkové nádrži a kulometné střelivo v zásobnících. Prověřováno je i zajištění věže v pochodové poloze. Řidič provádí kontrolu chodu motoru.

Při prohlídkách během zastávek se osádka soustřeďuje hlavně na vnější části tanku, jako například na uvolněná rozebíratelná spojení, porušené pryžové části apod. Řidič zjišťuje těsnost chladících a mazacích soustav motoru.

Kontrolní prohlídky před výjezdem a při zastávkách spadají do kategorie tzv. periodického ošetřování tanku. Do této kategorie patří dále „každodenní ošetřování“ a „technické ošetření č. 1 a č. 2“. Tato témata jsou námětem volného cyklu dalších instruktážních filmů, stejně jako „zvláštní druhy ošetřování“ a „příprava tanku pro provoz v zimním (letním) období“.

Kopie filmu byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

TECHNICKÉ ÚDAJE:

  • Výrobce: ČSAF Praha, 1985;
  • Tvůrci:
  • scénář a režie: Čestmír Církva;
  • kamera: Karel Cajz;
  • odborná spolupráce: mjr. Ing. V. Kelnar, mjr. V. Tatarčiak;
  • Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, III. kombinovaná kopie, barevná, česká verze, 458 m (16 minut)

Aktuálně



Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…
Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

22. 04. 2025
Velvyslanectví České republiky v Itálii, Generální konzulát České republiky v Miláně, Honorární…