Film „Pod slunečnou horou“

Film „Pod slunečnou horou“

Film o krajině pod hřebenem Pálavy byl v roce 1976 natočen na objednávku Ministerstva lesního a vodního hospodářství a je deklarován jako dokument, ačkoliv jde jednoznačně především o propagandistický snímek.

V místech, kde se dnes nachází kaskáda tří vodních nádrží, vybudovaných na dolním toku Dyje v letech 1975–1989, byly mimo jiné i rozsáhlé lužní pralesy s unikátním biotopem. Důvodem budování tohoto obřího díla byla snaha zabránit případným povodním, ale také rozvoj chovu ryb, zemědělského a rekreačního využití i za cenu změny celkového charakteru krajiny. Negativní stránkou vzniku nádrží byla ztráta nenahraditelného lužního lesa, což vzbudilo značné pobouření nejen mezi ochránci přírody. Proto vznikl i zmíněný film, jehož komentář se zcela pokrytecky na jedné straně rozplývá nad krásami divoké přírody a na straně druhé hovoří o nutnosti „ ...vyléčit prales a připravit půdu pro nový úkol“.

Filmové záběry nedotčených zákoutí lužního lesa jsou kontrastně střídány sekvencemi mohutného kácení a rozsáhlých zemních prací, neboť, jak se dále praví v komentáři: „K obnovení přírodní harmonie kraje je třeba velkého úsilí lidí a strojů“.

Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

 

Výrobce: Československý armádní film, 1976

Tvůrci: scénář a režie Karel Bohman, kamera Karel Hložek

Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, IV. kombinovaná kopie, barevná, 458 metrů (16 minut)

Aktuálně



Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

12. 02. 2026
V kinosále Armádního muzea Žižkov se ve středu 11. února konalo další…
Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

Připomínka data narození: JOSEF BUBLÍK / 12. února 1920 - 18. června 1942

12. 02. 2026
Dnes si připomínáme datum narození příslušníka československého pěšího pluku 2 ve Francii…
Jak Veteráni budoucích válek otřásli Amerikou

Jak Veteráni budoucích válek otřásli Amerikou

09. 02. 2026
Před 90 lety vzniklo ve Spojených státech pozoruhodné protiválečné hnutí, které pomocí…
V atriu Armádního muzea Žižkov se křtila kniha historika Jiřího Plachého Výsadkáři v týlu nepřítele

V atriu Armádního muzea Žižkov se křtila kniha historika Jiřího Plachého Výsadkáři v týlu nepřítele

06. 02. 2026
Historik Vojenského historického ústava Praha Jiří Plachý napsal novou knihu s titulem „Výsadkáři…
Renovace unikátního letounu VZLÚ TOM-8 se blíží ke konci

Renovace unikátního letounu VZLÚ TOM-8 se blíží ke konci

05. 02. 2026
Expozice Leteckého muzea Kbely jsou sice pro veřejnost uzavřeny, v muzeu i…