Letecký motor Bristol Hercules 759

Letecký motor Bristol Hercules 759

Jedním z nejrozšířenějších britských hvězdicových pístových motorů byl bezesporu čtrnáctiválcový Bristol Hercules, stavěný v obrovských sériích. Jednalo se o přeplňovaný motor se šoupátkovým rozvodem, používaný pro letadla různého určení.

Po 2. světové válce byl například montován i do francouzských transportních letounů Nord 2501 Noratlas. Ty využívaly především Herculesy licenčně vyráběné ve Francii u společnosti SNECMA. Stroje tohoto typu pak byly široce nasazovány nejen v rámci francouzských sil, ale i využívány dalšími státy, jako například Izraelem, Spolkovou republikou Německo, Řeckem a Portugalskem.

Z technického hlediska se u Bristolu Herculesa jednalo o čtrnáctiválcový dvouřadý, vzduchem chlazený hvězdicový motor se šoupátkovým rozvodem pohonné směsi a výfukových plynů o zdvihovém objemu 38,7 l a suché hmotnosti 960 kg. Verze 759 pak měla maximální startovní výkon 2 040 k (1 501 kW) při 2 800 ot/min. Pro snadnější výměnu pohonné jednotky v polních podmínkách byla celá uložena i s původními krycími plechy ve speciálním ocelovém kontejneru, který umožňoval její dokonalou konzervaci a odsátí vzduchu z vnitřního prostoru k udržení vyhovující vlhkosti.

Tento bezesporu velice zajímavý sbírkový předmět získal VHÚ v roce 2013 i s přepravním kontejnerem výměnou od soukromníka přímo z Francie. Podle původního výrobního štítku se zdá, že motor byl vyroben v mateřské továrně Bristol Aero-Engines, Ltd. v roce 1959 a teprve poté dodán zákazníkovi.

Aktuálně



Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

23. 10. 2025
Za týden - v den státního svátku 28. října bude předávat prezident…
Letecké muzeum Kbely bude ve státní svátek oteřeno

Letecké muzeum Kbely bude ve státní svátek oteřeno

22. 10. 2025
Upozorňujeme zájemce o návštěvu Leteckého muzea Kbely, že mimořádně bude otevřeno také…
Druhý život Karpatsko-dukelské operace – Dukla ve filmu.

Druhý život Karpatsko-dukelské operace – Dukla ve filmu.

22. 10. 2025
Šestého října 1950 se poprvé slavil hlavní svátek „Den Československé armády“ na…
V památníku na Vítkově je k vidění nová výstava České stopy v Kazachstánu

V památníku na Vítkově je k vidění nová výstava České stopy v Kazachstánu

21. 10. 2025
Nová výstava v Národním památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína komplexně…
Knihovna VHÚ Praha bude v pondělí 27. 10. uzavřena

Knihovna VHÚ Praha bude v pondělí 27. 10. uzavřena

20. 10. 2025
Oznamujeme, že Knihovna Vojenského historického ústavu Praha bude v pondělí 27. října…