Pamětní deska 11. kontingentu AČR mise ISAF PRT Lógar

Pamětní deska 11. kontingentu AČR mise ISAF PRT Lógar

Pamětní deska 11. kontingentu AČR mise ISAF PRT Lógar byla umístěná společně s ostatními cedulemi odkazujícími na jednotlivé jednotky ve velitelské místnosti kontingentu AČR PRT Lógar na FOB Shank. Jednalo se o poslední jednotku AČR mise ISAF PRT Lógar. Proto cílem jednotky bylo dořešit a ukončit projekty, které ještě dobíhaly. Mimo to zabezpečovala přesuny vojenského materiálu jak do ČR, tak na jiné základny v Afghánistánu, kde působily jednotky AČR.

Provinční rekonstrukční tým (PRT) byl dislokován na americké základně FOB Shank v afghánské provincii Lógar. Mise působila v Afghánistánu od března 2008 do července 2013 a celkem se jí zúčastnilo 11 rotací. Jednotku tvořilo většinou 10 až 12 civilních odborníků a 200 až 300 příslušníků AČR. Hlavním cílem českého PRT bylo položit základy pro udržitelný politicko-ekonomický rozvoj v provincii, asistovat provinční vládě v napojení na centrální vládu a zahájit transformační proces směrem k předávání zodpovědnosti afghánským partnerům.

11. PRT Lógar velel major Ing. Vladimír Jelínek. Celkově se jednalo o 100 vojáků. Oproti předešlým misím by počet vojáků snížen, a to z důvodu hlavní náplně jednotky, tj. ukončit činnost AČR v misi ISAF PRT Lógar. Jádro jednotky v Lógaru tvořili příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu Generála Josefa Ereta z Jindřichova Hradce. Dále jednotku doplnily svými příslušníky velitelství 4. brigády rychlého nasazení, 41. mechanizovaný prapor, 42. mechanizovaný prapor, 43. výsadkový mechanizovaný prapor, Velitelství sil podpory, 25. protiletadlová raketová brigáda, 151. a 152. ženijní prapor, 532. prapor elektronického boje, 34. základna KIS, velitelství ochranné služby VP, základna opravovaného materiálu Štěpánov, základna oprav Lázně Bohdaneč, spádové vojenské zdravotnické zařízení Bechyně a regionální úřad vojenské dopravy Plzeň.

Jednotka působila v Afghánistánu do února 2013 do července 2013. Základními prvky 11. jednotky Lógar byly štáb, četa ochrany, četa logistiky zahrnující mimo jiné i tým pro likvidaci nevybuchlé munice a výbušnin (EOD - Explosive Ordnance Disposal) a obvaziště.

Pamětní desku tvoří překližka vyříznutá do tvaru erbu, kde je umístěn znak 44. lehkého motorizovaného praporu Generála Josefa Ereta z Jindřichova Hradce, pod ním je datum 5. 2. 2013 tedy začátek plnění operačního úkolu, druhé datum symbolizující jeho ukončení zde chybí. Pod datem je nápis 44. lehký motorizovaný prapor generála Ereta, Major Vladimír Jelínek.

Pamětní deska 11. kontingentu AČR mise ISAF PRT Lógar byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána převodem v roce 2014.

Aktuálně



Ve Španělském sále zaznělo poděkování hrdinům. The Tap Tap hráli pro české válečné veterány pod záštitou prezidenta Petra Pavla

Ve Španělském sále zaznělo poděkování hrdinům. The Tap Tap hráli pro české válečné veterány pod záštitou prezidenta Petra Pavla

13. 11. 2025
Čeští váleční veteráni a jejich rodiny se 11. listopadu v Den válečných veteránů…
Přijďte na komentované prohlídky jízdárny ruzyňských kasáren 17. 11. 2025

Přijďte na komentované prohlídky jízdárny ruzyňských kasáren 17. 11. 2025

12. 11. 2025
Využijte státního svátku a zúčastněte se komentované prohlídky jízdárny ruzyňských kasáren, které…
Česká republika oslavila Den válečných veteránů, vojáci slavnostně nastoupili na Vítkově

Česká republika oslavila Den válečných veteránů, vojáci slavnostně nastoupili na Vítkově

11. 11. 2025
V Praze na Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup, který připomněl ty,…
Připomeňte si s námi Den válečných veteránů. Jsou jimi nejen vojáci dvou světových válek, ale i veteráni ze zahraničních operací Armády ČR

Připomeňte si s námi Den válečných veteránů. Jsou jimi nejen vojáci dvou světových válek, ale i veteráni ze zahraničních operací Armády ČR

11. 11. 2025
Na 11. listopad připadá každoročně významný svátek týkající se ozbrojených sil: Den…
Čeští a slovenští studenti vzdali v Armádním muzeu Žižkov poctu Josefu Čapkovi

Čeští a slovenští studenti vzdali v Armádním muzeu Žižkov poctu Josefu Čapkovi

05. 11. 2025
V Armádním muzeu Žižkov se 5. listopadu setkali studenti z českých a…