Pistole s francouzským křesadlovým zámkem, I. Hallet, L. Santos, Lutych, c. 1790, z majetku pozdějšího polního podmaršála Jana Nepomuka hraběte Nostic-Rienecka

Pistole s francouzským křesadlovým zámkem, I. Hallet, L. Santos, Lutych, c. 1790, z majetku pozdějšího polního podmaršála Jana Nepomuka hraběte Nostic-Rienecka

Zbraň pochází z majetku významného českého šlechtického rodu Nostic-Rieneck. Jejím prvním majitelem byl hrabě Jan Nepomuk Nostic-Rieneck (1768–1840), císařský důstojník, později generál a velitel rakouské divize v bitvě u Lipska. Roku 1797 uzavřel sňatek se Sofií Petrovnou Apraksinovou, příslušnicí ruského rodu, z něhož vyšli významní ruští generálové a admirálové 18. století. Jejich dcera Alžběta (1799–1884) se roku 1819 provdala za svobodného pána Aloise Philippa Karla von Greiffenclau zu Vollrads, který se stal druhým majitelem zbraně (monogram AG na hlavici pažby). Tato pistole je jednou z mála zbraní, u nichž jsme schopni identifikovat dva šlechtické rody a dvě po sobě následující konkrétní osobnosti, v jejichž vlastnictví se zbraň nacházela.

Belgický puškař I. Hallet (také Halet) působil v Lutychu a doba jeho činnosti je odhadována na léta 1750–1790. Hlaveň pistole pochází od španělského mistra Luise Santose, který je v Madridu připomínán od roku 1691 a je znám i rok jeho úmrtí 1721. Vyučil se u špičkového puškaře Juana Belena a stal se zakladatelem významné puškařské dynastie Santosů z Madridu.

Ocelová hlaveň má kruhový průřez s plošinkou, v zadní části je osmihranná. Vývrt hlavně je drážkovaný jemnými drážkami. Mosazná muška kapkovitého tvaru, hledí tvoří jeden pevný plátek s jemným zářezem. V zadní části hlavně je ražena a zlacena značka výrobce hlavně – „L. SANTOS“ pod korunkou. Pod touto značkou je stejnou technikou provedena značka v podobě kráčejícího lva. Souprava ocelová, po obvodu střídmě zdobena páskovým dekorem, na kohoutu rytina groteskní postavy. Na zámkové desce ryta signatura „I. HALLET“, puškaře, který zbraň vyrobil. Pažba z ořechového dřeva má hnědou polituru, je zdobena jednoduchou řezbou kolem jednotlivých součástek. Předpažbí je zakončeno půlobjímkou z černé rohoviny. Do krku pažby je zasazen ocelový medailonek s rytým erbem objednatele a prvního majitele zbraně. Na spodní straně hlavice je rytý monogram dalšího majitele této pistole „AG“. Dřevěný nabiják má hlavici z tmavé rohoviny. Všechny mechanismy fungují, zbraň je střelby schopná. Pistole je kvalitní ukázkou západoevropského puškařství doznívajícího 18. století, u níž byla použita špičková starší hlaveň španělského původu.

Pistole byla do sbírky VHÚ získána nákupem v roce 2007.

Délka 395 mm, ráže 15 mm, hmotnost 1 004 g.

Aktuálně



Armádní muzeum Žižkov i další expozice jsou 31. prosince a 1. ledna uzavřeny

Armádní muzeum Žižkov i další expozice jsou 31. prosince a 1. ledna uzavřeny

30. 12. 2025
Dovolujeme si upozornit, že Armádní muzeum Žižkov, Národní památník na Vítkově s…
Dnes si připomínáme 84 let od seskoku výsadkové skupiny ANTHROPOID

Dnes si připomínáme 84 let od seskoku výsadkové skupiny ANTHROPOID

29. 12. 2025
Ve dvě hodiny a dvanáct minut po půlnoci 29. prosince 1941 byli…
Pojízdné zařízení pro očistu bojové techniky TZ-74 GABRIEL

Pojízdné zařízení pro očistu bojové techniky TZ-74 GABRIEL

27. 12. 2025
Těsně před Vánocemi v roce 1975 schválilo Kolegium ministra národní obrany zavedení do…
PF 2026

PF 2026

23. 12. 2025
Krásné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2026
Oceňovaní spojenci - Pozemní útvary československé branné moci v bitvě o Francii očima francouzského velení

Oceňovaní spojenci - Pozemní útvary československé branné moci v bitvě o Francii očima francouzského velení

23. 12. 2025
Touto dobou před osmdesáti šesti lety se příslušníci československé branné moci ve…