Pohled na stanoviště Tango-23 „Repetitor“ v roce 1995

Pohled na stanoviště Tango-23 „Repetitor“ v roce 1995

Pozorovací stanoviště Tango 23 bylo součástí dlouhé linie pozorovacích a kontrolních stanovišť mezi znepřáteleným Chorvatskem a Republikou Srbská Krajina. Linie byla obsazena příslušníky mise UNCRO (United Nations Confidence Restoration Operation). Mezi jednotkami působícími na misi UNCRO bychom našli i příslušníky AČR. Pozorovací stanoviště Tango 23 se nacházelo na strategickém místě poblíž Ljubovo, u silnice, která vedla z Korenice směrem na Lički Osik. Osádka byla tvořena příslušníky 1. roty, 3. praporu mírových sil - CZEBATT, Armády České republiky.

O fotografii sám autor uvádí: Snímek vznikl po první chorvatské operaci, Bljesak v květnu 1995. V popředí jsou patrné stopy po likvidaci opevnění v okolí hřiště u základny, v pozadí jsou ochranné vály a samotná základna. Se satelitem je kuchyně s jídelnou, vpravo za náspem je zasypaný kontejner sloužící jako kryt pro živou sílu, nad ním strážní stanoviště, vpravo od něj se nachází zlikvidovaná obranná stanoviště vybudovaná Chorvatskými vojáky při operaci Blesjak, v pozadí strážní pozorovací věž a vlevo jeden z odražečů – repetitoru, za ním je kopec Ćukovac.

Stanoviště Tango-23 „Repetitor“ bylo silně poničeno při minometné palbě během operace Oluja v srpnu 1995. Tato palba bohužel způsobila i ztráty na životech mezi příslušníky AČR na misi UNCRO.

Během výše zmíněného střetu došlo k minometné palbě na Tango-23, kdy střepiny způsobily smrtelné zranění rotmistru Luďku Zemanovi a četaři Petru Valešovi, lehčí zranění pak utrpěli rotmistr Roman Čelanský, četař Jiří Suda a četař Jiří Hubáček. Chorvati, kteří obsadili české stanoviště, sice měli lékaře, který se raněným vojákům věnoval, ale odmítli propustit zraněné Čechy do srbské zóny. Mimo to došlo ke zničení většiny infrastruktury základny, kdy následkem požáru shořelo služební i osobní vybavení osádky pozorovacího stanoviště.

Mise UNCRO byla ustanovena v roce 1995 a navazovala na misi UNPROFOR (1992–1995). Samozřejmě nemohli chybět příslušníci Armády České republiky, která zde měla nasazený 3. mírový prapor České republiky. Mise UNCRO trvala jen rok, ale neznamenala konec působení AČR v bývalé Jugoslávii. Po zrušení mise byla část české jednotky zařazena do nového kontingentu v operaci IFOR v Bosně a Hercegovině, další část se přesunula na misi UNTAES, která měla dohlížet na opětovnou integraci Východní Slavonie do Chorvatska, zbytek se přesunul zpět do České republiky. Operací UNCRO prošlo v letech 1995 až 1996 750 vojáků.

Digitální kopie snímku byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2021.

 

Aktuálně



V neděli 8. března se v Sokolovu uskutečnil pietní akt 

V neděli 8. března se v Sokolovu uskutečnil pietní akt 

09. 03. 2026
V ukrajinské obci Sokolovo zástupci místního muzea a městských samospráv uctili památku…
Připomínáme si výročí bitvy u Sokolova - 8. 3. 1943

Připomínáme si výročí bitvy u Sokolova - 8. 3. 1943

08. 03. 2026
V pondělí 8. března 1943 se u ukrajinské obce Sokolovo poprvé dostala československá…
Připomínáme si 176 let od narození prezidenta T. G. Masaryka

Připomínáme si 176 let od narození prezidenta T. G. Masaryka

07. 03. 2026
Před 176 lety se v Hodoníně narodil Tomáš Garrigue Masaryk. Pozdější prezident,…
Připomínka data narození: parašutista Jan Hrubý / 4. 3. 1915 - 18. 6. 1942

Připomínka data narození: parašutista Jan Hrubý / 4. 3. 1915 - 18. 6. 1942

04. 03. 2026
Dnes si připomínáme 111 let od narození československého parašutisty Jana Hrubého, statečného…
Připomínka 20. výročí ukončení humanitární operace NATO Winter Race v Pákistánu, v níž byli zapojeni i čeští odborníci a vojáci

Připomínka 20. výročí ukončení humanitární operace NATO Winter Race v Pákistánu, v níž byli zapojeni i čeští odborníci a vojáci

04. 03. 2026
V únoru letošního roku uplynulo 20 let od ukončení operace NATO “Winter Race“,…