Mgr. Petr Matějček 

Vědecký pracovník VHÚ. Narozen 1986, vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor historie. Ve VHÚ pracuje od roku 2015, nejprve jako externí pracovník Odboru historicko dokumentačního - dokumentátor historických sbírek, od roku 2019 jako samostatný vědecký pracovník. Podílí se na výstavních a publikačních projektech VHÚ, zaměřuje se na dějiny rakousko-uherské armády (1914–1918) a československé branné moci v prvním desetiletí republiky. 

 

Publikační činnost: 

Petr MATĚJČEK, Československý legionář - představení a možnosti badatelského využití legionářského časopisu v Digitální studovně Ministerstva obrany ČR. In: Vstříc naději! Sborník příspěvků z 3. mezinárodní konference Československé obce legionářské. Československá obec legionářská, Praha 2015. 

Petr MATĚJČEK, Vznik Kanceláře československých legií a její činnost v prvním poválečném roce republiky (1918-1919). In: Válka nekončí! Sborník příspěvků ze 7. mezinárodní konference Československé obce legionářské. Československá obec legionářská, Praha 2020. 

Petr MATĚJČEK, Glücklich angekommen. Útěk na západ na stránkách deníku humanisty Přemysla Pittra. In: Dějiny a osudy: in memoriam historika Ivo Pejčocha. (Ed.) Jiří PLACHÝ. Svět křídel, Cheb 2020. 

Jindřich MAREK, Tomáš JAKL, Vladimír JOUDA, Petr MATĚJČEK, Ivo PEJČOCH, Jiří PLACHÝ, Vladimír ŠTRUPL, Padli na barikádách. Padlí a zemřelí ve dnech Pražského povstání 5.–9. května 1945. Druhé doplněné a rozšířené vydání. Vojenský historický ústav Praha, Praha 2020. 

 

Autorství a spoluautorství výstav: 

Ve znamení červeného kříže. Péče o raněné a nemocné vojáky za první světové války 

1917 – zlomový rok československého odboje 

Stálá expozice posádky Hranice 

Velká válka a žádovičtí vojáci 

Rok 1918 – cesta odboje k vzniku republiky 

Starý svět mrtev, ať žije nový? Válečný rok 1918  

Ze Sibiře domů. Návrat ruských legionářů a jejich začlenění do společnosti první republiky 

Se znakem červeného kříže. Vojenské zdravotnictví ve válečných konfliktech 

 

Aktuálně



Přijďte tento čtvrtek do Armádního muzea Žižkov na komentované promítání. Tentokrát se zaměří na nešvary v armádě

Přijďte tento čtvrtek do Armádního muzea Žižkov na komentované promítání. Tentokrát se zaměří na nešvary v armádě

23. 02. 2026
26. února se v kinosále Armádního muzea Žižkov uskuteční další projekce z cyklu „Cesta…
V Armádním muzeu Žižkov můžete vidět novou panelovou výstavu. Představuje administrativu povinné vojenské služby v českých zemích

V Armádním muzeu Žižkov můžete vidět novou panelovou výstavu. Představuje administrativu povinné vojenské služby v českých zemích

18. 02. 2026
Výstava Ztracené mládí v armádní evidenci ukazuje osudy mladých mužů, jejichž životy…
Bitva u Chlumce – triumf knížete Soběslava před 900 lety – 18. 2. 1126

Bitva u Chlumce – triumf knížete Soběslava před 900 lety – 18. 2. 1126

17. 02. 2026
Zítra si připomeneme 900 let od porušení středověkého zvyku neválčit pokud možno…
Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

Úpravy plánu zbrojní výroby v letech 1958 až 1960

14. 02. 2026
Zbrojní výroba v druhé polovině 50. let prošla řadou zásadních zvratů. Jednu ze…
Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

Veteráni UNPROFOR/ UNCRO opět vzpomínali na svou misi

12. 02. 2026
V kinosále Armádního muzea Žižkov se ve středu 11. února konalo další…